We are currently processing incoming Registration applications received through September 15.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (05/27/2022) / Saturday, Conformation Show 1 and Show 2

May 28, 2022

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Longview, Texas

May 28, 2022, Show 1

Guardian Dogs

BLACK RUSSIAN TERRIER Entries
Judge Monique Laperriere
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Boxer, 9 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy RBM Ttk Putin On The Ritz Vom, Joanna Stern
BHM BM BOW CH Samuelson's Kana'ti, Billie Samuelson
Female Puppy BF Ttk Fire and Brimstone, Joanna Stern, Rebecca Burnham
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Ttk Spirit Of Adventure, Joanna Stern
RCH CH Samuelson's Oginalii's An Outlaw, Billie Samuelson
GRCH EGCH BOB Notloc's Pandemic, Audrey Blanks

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Adult Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Open Female BF Casa Dragos Amelia Red Baroness, Susan Day
CH BOB URO1 CH Protea's Allow Me, Laura Gummelt, Helia Driscoll
RCH PN CH Nomads Justice For All V Cadillac, Jennifer Reeves, Paula Vester
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NFP BP Listed Entry

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM BOW BOB CH Debonair's Atlas, James Bowen, Cody Bowen
Female Puppy BF PN Diavol Dogo Balwina, Rebecca Fletcher
BHF RBF Pakhra Magnifika Rodina, Rebecca Fletcher

GREAT DANE Entries
Judge Monique Laperriere
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Owczarek Podhalanski, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Pan Wladzio Gold Brilliance SPOT-ON, Dariusz Stanek

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Open Male BM BOW BOB Whiskey River's Jager, Chase Alan Veit, Marion D Pate
Female Puppy BF Listed Entry

Rottweiler, 3 Entries
Judge Monique Laperriere
Female Puppy BF CH Dark Sun Vom Drachenheim, Khari Saleur
CH BOB URO2 WSD CH Mecham's Justice For All SPOT-ON, Angela Smith
RCH CH Look Behind The Veil V Lauffeuer, Khari Saleur

Guardian Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Doberman Pinscher, URO1 CH Protea's Allow Me
2nd) Perro De Presa Canario, Whiskey River's Jager
3rd) Dogo Argentino, CH Debonair's Atlas
4th) Owczarek Podhalanski, CH Pan Wladzio Gold Brilliance SPOT-ON

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 3 Entries
Judge Lynn Martin
CH BOB GRCH Polo's Chanson Noire A' Bakura, Toni D King
RCH CH Bakura's Southern Soul, Toni King

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Adult Female BF BOB CH URO1 AC BN Kennebecs Key To Somebunnys Heart, Joan Lowrey

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Lynn Martin
CH CH'PR'Laelaps Empyrean Secret War, Vicki Frey
RCH CH'PR'Empyrean Inside Out, Vicki Frey
GRCH BOB GRCH'PR'Empyrean Zinfindel Dna, Vicki Frey

Thai Ridgeback, 5 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM BOW Niece's Timeless Relic, Denise Ivey
Female Puppy BF Eva Tenacious Ivey, Denise Ivey
CH Invalid Entry
RCH GRCH Prince Clements Of Queenopolis, Jeanine Jones

Whippet, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Open Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Belaya Tzigane Of Infinita, Pamela J Rhyner

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Empyrean Zinfindel Dna
2nd) Thai Ridgeback, Invalid Entry
3rd) Rhodesian Ridgeback, CH URO1 AC BN Kennebecs Key To Somebunnys Heart
4th) Whippet, Listed Entry

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH BOB CH Waaps Shatter The Glass Ceiling, Lexie Lanier

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM BOB Gg Spirit Of Battle, Abigail Mc Millin, Nicholas Mc Millin
Open Male Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
CH URO1 PN CH Mystic Ridge Blue Jean Apollo, Abigail Mcmillin, Nicholas Mcmillin
RCH PN URO1 CH Aurelia Magnolia Bell Of The Ball SPOT-ON, Joanna Lindy Beeson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Arkgold Trademark Amica Chloe, Joanna Lindy Beeson, Marissa Hendrix

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
Female Puppy BF Seadog Reeses Pieces Brittany, Kris Hawkins
CH BOB CH Seadog Lady Dixie Glittersparkles, Kris Hawkins

Standard Poodle, 14 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy Kvalis The Fire Inside At Galia, Eleanor Moffett
Jr. Male Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW Hck Confetti and Stars, Karen Rinta
CH BOB URO2 CH Eloise's Samus At Figz, April Albin, Bambi Kaminski, Tanya Figliozzi, Kerry Hogle
RCH CH Rose City's Gentlemen Prefer B, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
GRCH GRCH Stonerun Let Him Into Your Heart, Stephanie Hart
RGRCH GRCH Aldea Going To Cafe' Monster, Jennifer Ann Frazier, Paula R Ford
RBF Mithril's Opal Force Of Nature Haley Clemons

Standard Poodle M/C, 19 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM CH Poetrys N' Faksas Vital Idol, Christina Howard, David Howard
Jr. Male Listed Entry
Adult Male Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH PN CH Filthy Gorgeous Ineedahero @qa SPOT-ON, Catherine Denise Nelson
RCH CH Rose City's Somebody To Love, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
GRCH BOB URO1 SGCH Faksas Fanta Sea Zenyatta SPOT-ON, Christina Howard, David Howard
RGRCH GRCH Rose City's Eye Of The Tiger, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) German Shorthaired Pntr, CH Waaps Shatter The Glass Ceiling
2nd) Standard Poodle, URO2 CH Eloise's Samus At Figz
3rd) Standard Poodle M/C, URO1 SGCH Faksas Fanta Sea Zenyatta SPOT-ON
4th) Labrador Retriever, CH Seadog Lady Dixie Glittersparkles

Northern Breeds

Keeshond, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Lundehund, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Adult Male BM BOB NC NE Sakaris Mad Eye Moody, Kim Bond

Northern Breed Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Keeshond, Listed Entry
2nd) Lundehund, NC NE Sakaris Mad Eye Moody

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH UCD URX2 UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT-ON, Ann Bridges
GRCH BOB SC UWP MV AN UAGI GRCH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UCD URX2 UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT-ON, Ann Bridges

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy BM BOW CH Cedar Hill Heart Of Gold, Becky Barnes, Taylor Barnes
Female Puppy BF Cedar Hill Deep In The Heart, Becky Barnes, Taylor Barnes
CH NNCH SC AN CH Cedar Hill Backwoods Barbie, Becky Barnes
RCH CH Veritas Ursa Arcanum, Jessica Todd, Sharon Rives
GRCH BOB SI GRCH MC EHD AN MV PTE Shalako's New World Man SPOT, Barbara Weiner, Mike Arnett
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Nl14

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
GROENENDAEL
LAEKENOIS
MALINOIS
Malinois Female Puppy BFV BF Stonefox Knight Song, Krystal Viola Collard, Emily O Collard
TERVUEREN
CH BOB BN ACD BA NHD SC AI AE UCDX CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON, Liz Beezley

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy RBM Unlimited Motion Z Jurajskiego, Anne Harris
Open Male BM Veyron Speed Z Jurajskiego, Anne Harris
Female Puppy BF BOW BOB CH Espuela's A Hope and A Prayer, Anne Harris

Collie, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
ROUGH
SMOOTH
CH BOB CH Jute's Truth Be Known, Debra Mtchell

Dutch Shepherd, 6 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Female RBF CH NC Orrin Van Neerland, Heather Perillo
Adult Female BF Listed Entry
CH CH M'minentdanger Domainemalataverne, Judith Powell
GRCH BOB EGCH Nexxus Van Neerland, Judith Powell
RGRCH EGCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy BM Listed Entry
Open Female RBF Arika Von Haus Der Sicherheit, Alexander Barton
Adult Female BF BOW BOB NC CH URO2 Stephanie's Sophie Vom Hall, Stephanie Godwin
RBM Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH BOB GRCH Maynard's I'ma Gonna Win, Chandly Maynard
RCH CH Steels Ursa Major, Kaile Buisson
GRCH UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Nl13

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Adult Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Female Puppy BF CH Kismets M'lady Gwynevere, Marcia Vail
GRCH BOB AC RACES RATN USR UFR DGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH NHD EN URO1 EGCH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail, Taylor Barnes
RBF Listed Entry

White Shepherd, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Female Puppy BF BOB URO1 Hall's Southern Grace, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Belgian Shepherd Dog, BN ACD BA NHD SC AI AE UCDX CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON
2nd) Min American Shepherd, Listed Entry
3rd) Pembroke Welsh Corgi, AC RACES RATN USR UFR DGCH Ci Cymru Ychydig O Ras
4th) Dutch Shepherd, EGCH Nexxus Van Neerland

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
COATED
HAIRLESS
Hairless Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Hairless Jr. Male BMV BM BOW BOB CH'PR'Elements Mixing It Up, Karen Kimball
Hairless BHF BFV BF 'PR'Strider's Heart&soul@rizen Sun, Debbie Holmes, Elaine Lambino
CH CH'PR'Elements Force Of Nature@strider, Debbie Holmes
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NFP BP Nl24

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH CH'PR'Circle 3's Zoe Hart, Kasandra Carpenter
RCH CH'PR'Circle 3's Tansy Girl, Kasandra Carpenter
GRCH BOB BN PN RACEA VPA UWPO AP4 UNJ CA UGWPCH GRC Horsepower's Run'n On High Octane, Anissa Littlefield
RGRCH AP VPN RACEA CA UWPCH GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
MINIATURE
STANDARD
CH BOB CH'PR'3bf Bumble Bee Whiskey, Electra Blair
RCH URO1 CH'PR'Cohills What A Wicked Ride, Krestie Harville, Amanda Hill

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 8 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF CH'PR'Triple C's Mini Wnnie, Cheryl Wimberly
CH BOB CH'PR'Bridges' Sparky At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
RCH CH'PR'Aspen's Bohemian Rhapsody, Shaleena Stone, Zachary Stone
GRCH GRCH'PR'Big Groves Dixie At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
RGRCH EGCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) American Pit Bull Terrier, BN PN RACEA VPA UWPO AP4 UNJ CA UGWPCH GRC Horsepower's Run'n On High Octane
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Bridges' Sparky At Bridges Ok
3rd) Rat Terrier, CH'PR'3bf Bumble Bee Whiskey
4th) American Hairless Terrier, CH'PR'Elements Mixing It Up

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM BOW BOB CH Qbnk's 305, Raul Fahundea, Yaricel Fahundea, Morgan Hopkins
Jr. Female RBF Pbk Freya Of Thb, Morgan Hopkins
Open Female BF Listed Entry
Adult Female CH Rb V For Vendetta Of Vb, Krista Havas
CH CH Foster's Supernova, Nathan Foster, Paula Foster
RCH GRCH Incredibullz Dirty Harry, Katie Mc Cutcheon

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB CH Daniel Konti Tiara Cali, Debbie Haas

CHINESE CRESTED Entries
Judge Lynn Martin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Coton De Tulear, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Female Puppy BF RBF BOB Legacy's Followed By A Moon Sh, Tiffany Laitner

French Bulldog, 6 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Knick Knack's Ru-tran Shasha, Snow Ruiz, Jose Ruiz
GRCH BOB GRCH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon
RGRCH EGCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon
RBM Listed Entry

Papillon, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Open Male BM CH URO1 Patuxent's Miles Of The Revolu, Geneva Fain
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Poodle, 4 Entries
Judge Lynn Martin
MINIATURE
Min. Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
TOY
CH Listed Entry
RCH Invalid Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Lynn Martin
MINIATURE
TOY
CH BOB CH Showcase Boogie Man, Brett Bunch

SCHIPPERKE Entries
Judge Lynn Martin
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran SC SV AN PTE GRCH Tumbleweed's Moonlighting Barl, Nancy Anderson and June A Moore

Companion Dog Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Biewer Terrier, CH Daniel Konti Tiara Cali
2nd) French Bulldog, GRCH B&t Dutch Chocolate
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Coton De Tulear, Legacy's Dancing In The Moonli

BIS American Pit Bull Terrier, BN PN RACEA VPA UWPO AP4 UNJ CA UGWPCH GRC Horsepower's Run'n On High Octane, Anissa Littlefield
RBIS Belgian Shepherd Dog, BN ACD BA NHD SC AI AE UCDX CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON, Liz Beezley

May 28, 2022, Show 2

Guardian Dogs

BLACK RUSSIAN TERRIER Entries
Judge Katherine G Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Boxer, 9 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Ttk Fire and Brimstone, Joanna Stern, Rebecca Burnham
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Lieben's Conjuring Flames, Sarah Sanchez
RCH CH Samuelson's Kana'ti, Billie Samuelson
GRCH BOB EGCH Notloc's Pandemic, Audrey Blanks
RBM Ttk Putin On The Ritz Vom Joanna Stern

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Open Female BF Casa Dragos Amelia Red Baroness, Susan Day
CH BOB URO1 CH Protea's Allow Me, Laura Gummelt, Helia Driscoll
RCH PN CH Nomads Justice For All V Cadillac, Jennifer Reeves, Paula Vester
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NFP BP Listed Entry

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOW BOB CH Debonair's Atlas, James Bowen, Cody Bowen
BHF BF Asmiradiamondsky Undrago Dargento, Rebecca Fletcher, Karina Poltavtseva
RBM Diavol Dogo Bakari Rebecca Fletcher

GREAT DANE Entries
Judge Katherine G Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Owczarek Podhalanski, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Pan Wladzio Gold Brilliance SPOT-ON, Dariusz Stanek

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOW BOB Whiskey River's Jager, Chase Alan Veit, Marion D Pate
Female Puppy BF Listed Entry

Rottweiler, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF CH Dark Sun Vom Drachenheim, Khari Saleur
CH BOB URO2 WSD CH Mecham's Justice For All SPOT-ON, Angela Smith
RCH CH Look Behind The Veil V Lauffeuer, Khari Saleur

Guardian Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Doberman Pinscher, URO1 CH Protea's Allow Me
2nd) Dogo Argentino, CH Debonair's Atlas
3rd) Boxer, EGCH Notloc's Pandemic
4th) Perro De Presa Canario, Whiskey River's Jager

Scenthounds

Otterhound, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Otterhound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB GRCH Polo's Chanson Noire A' Bakura, Toni D King
RCH CH Bakura's Southern Soul, Toni King

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Female BF BOB CH URO1 AC BN Kennebecs Key To Somebunnys Heart, Joan Lowrey

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH CH'PR'Laelaps Empyrean Secret War, Vicki Frey
RCH CH'PR'Empyrean Inside Out, Vicki Frey
GRCH BOB GRCH'PR'Empyrean Zinfindel Dna, Vicki Frey

Thai Ridgeback, 5 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM Niece's Timeless Relic, Denise Ivey
Female Puppy BF BOW Eva Tenacious Ivey, Denise Ivey
CH BOB GRCH Prince Clements Of Queenopolis, Jeanine Jones
RCH Invalid Entry

Whippet, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Belaya Tzigane Of Infinita, Pamela J Rhyner

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Empyrean Zinfindel Dna
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH URO1 AC BN Kennebecs Key To Somebunnys Heart
3rd) Whippet, Listed Entry
4th) Afghan Hound, GRCH Polo's Chanson Noire A' Bakura

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH Waaps Shatter The Glass Ceiling, Lexie Lanier

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy Gg Spirit Of Battle, Abigail Mc Millin, Nicholas Mc Millin
Open Male BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
CH URO1 PN CH Mystic Ridge Blue Jean Apollo, Abigail Mcmillin, Nicholas Mcmillin
RCH PN URO1 CH Aurelia Magnolia Bell Of The Ball SPOT-ON, Joanna Lindy Beeson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Arkgold Trademark Amica Chloe, Joanna Lindy Beeson, Marissa Hendrix

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Female Puppy BF BOB Seadog Reeses Pieces Brittany, Kris Hawkins
CH CH Seadog Lady Dixie Glittersparkles, Kris Hawkins

Standard Poodle, 14 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy Kvalis The Fire Inside At Galia, Eleanor Moffett
Jr. Male Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female Still Haven's Going Chopin, Nicole Trotter, Sarah Milligan
CH CH Rose City's Gentlemen Prefer B, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
RCH URO2 CH Eloise's Samus At Figz, April Albin, Bambi Kaminski, Tanya Figliozzi, Kerry Hogle
GRCH BOB GRCH Stonerun Let Him Into Your Heart, Stephanie Hart
RGRCH GRCH Top Stiel Round Two At Wanderlust, Misty Frye
RBF Listed Entry

Standard Poodle M/C, 19 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM BOW Rose City's Song Of The South, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
Jr. Male Listed Entry
Adult Male Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Rose City Simply The Best, Kay Andrews, Kathryn Zimmerman
RCH Listed Entry
GRCH URO1 SGCH Faksas Fanta Sea Zenyatta SPOT-ON, Christina Howard, David Howard
RGRCH GRCH Rose City's Eye Of The Tiger, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Standard Poodle, GRCH Stonerun Let Him Into Your Heart
2nd) German Shorthaired Pntr, CH Waaps Shatter The Glass Ceiling
3rd) Labrador Retriever, Seadog Reeses Pieces Brittany
4th) Standard Poodle M/C, CH Rose City Simply The Best

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Matthew K Proctor
MINIATURE
STANDARD
St. BHF BFV BF 'PR'Debonair's A Twist Of Fate, Debra Mitchell
CH CH'PR'Sierra's River Monster, Tina Wilemon, Diana L Allen, Joseph L Allen
RCH Listed Entry
GRCH BOB NBOB NGRCH RGCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom SPOT-ON, Susan De La Paz
RGRCH GRCH'PR'Excel's Rocket Man, Tina Wilemon

Keeshond, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Lundehund, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOB NC NE Sakaris Mad Eye Moody, Kim Bond

Northern Breed Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Keeshond, Listed Entry
2nd) American Eskimo, NBOB NGRCH RGCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom SPOT-ON
3rd) Lundehund, NC NE Sakaris Mad Eye Moody

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Kevin Carroll
CH UCD URX2 UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT-ON, Ann Bridges
GRCH BOB SC UWP MV AN UAGI GRCH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UCD URX2 UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT-ON, Ann Bridges

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Kevin Carroll
Male Puppy BM BOW CH Cedar Hill Heart Of Gold, Becky Barnes, Taylor Barnes
Female Puppy BF Cedar Hill Deep In The Heart, Becky Barnes, Taylor Barnes
CH CH Veritas Ursa Arcanum, Jessica Todd, Sharon Rives
RCH NNCH SC AN CH Cedar Hill Backwoods Barbie, Becky Barnes
GRCH BOB SI GRCH MC EHD AN MV PTE Shalako's New World Man SPOT, Barbara Weiner, Mike Arnett

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Kevin Carroll
Male Puppy BM BOW BOB Unlimited Motion Z Jurajskiego, Anne Harris
Open Male RBM Veyron Speed Z Jurajskiego, Anne Harris
Female Puppy BF CH Espuela's A Hope and A Prayer, Anne Harris

Collie, 1 Entry
Judge Kevin Carroll
ROUGH
SMOOTH
CH BOB CH Jute's Truth Be Known, Debra Mtchell

Dutch Shepherd, 6 Entries
Judge Kevin Carroll
Jr. Female RBF CH NC Orrin Van Neerland, Heather Perillo
Adult Female BF Listed Entry
CH CH M'minentdanger Domainemalataverne, Judith Powell
GRCH BOB EGCH Nexxus Van Neerland, Judith Powell
RGRCH GRCH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Kevin Carroll
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Arika Von Haus Der Sicherheit, Alexander Barton
Adult Female RBF NC CH URO2 Stephanie's Sophie Vom Hall, Stephanie Godwin
RBM Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Kevin Carroll
CH BOB GRCH Maynard's I'ma Gonna Win, Chandly Maynard
RCH CH Steels Tikaroa, Kaile Buisson
GRCH UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Nl13

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Kevin Carroll
Adult Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Kevin Carroll
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB AC RACES RATN USR UFR DGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH NHD EN URO1 EGCH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail, Taylor Barnes
RBF Kismet's Hey Kerry Ann Marcia Vail

White Shepherd, 1 Entry
Judge Kevin Carroll
Female Puppy BF BOB URO1 Hall's Southern Grace, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: Kevin Carroll
1st) Dutch Shepherd, EGCH Nexxus Van Neerland
2nd) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Maynard's I'ma Gonna Win
3rd) Australian Shepherd, SI GRCH MC EHD AN MV PTE Shalako's New World Man SPOT
4th) Collie, CH Jute's Truth Be Known

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge Sonia Yearwood
COATED
HAIRLESS
Hairless Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Hairless Jr. Male BMV BM BOW BOB CH'PR'Elements Mixing It Up, Karen Kimball
Hairless Jr. Female BFV BF 'PR'Strider's Heart&soul@rizen Sun, Debbie Holmes, Elaine Lambino
CH Listed Entry
RCH CH'PR'Elements Force Of Nature@strider, Debbie Holmes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NFP BP Nl24

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Sonia Yearwood
CH BOB CH'PR'Circle 3's Tansy Girl, Kasandra Carpenter
RCH CH'PR'Circle 3's Zoe Hart, Kasandra Carpenter
GRCH AP VPN RACEA CA UWPCH GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens
RGRCH BN PN RACEA VPA UWPO AP4 UNJ CA UGWPCH GRC Horsepower's Run'n On High Octane, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Sonia Yearwood
MINIATURE
STANDARD
CH BOB CH Mill's Magic Man, Bucky Mills
RCH URO2 WSD CH'PR'Cohills Riding The Crazy Train SPOT, Angela Smith, Amanda Hill, Cody Smith

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 8 Entries
Judge Sonia Yearwood
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB EGCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
RGRCH GRCH'PR'Big Groves Dixie At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) Rat Terrier, CH Mill's Magic Man
2nd) American Hairless Terrier, CH'PR'Elements Mixing It Up
3rd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Circle 3's Tansy Girl
4th) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Kevin Carroll
Jr. Male BM BOW BOB CH Qbnk's 305, Raul Fahundea, Yaricel Fahundea, Morgan Hopkins
Jr. Female Pbk Freya Of Thb, Morgan Hopkins
Open Female BF Listed Entry
Adult Female RBF CH Rb V For Vendetta Of Vb, Krista Havas
CH CH Foster's Supernova, Nathan Foster, Paula Foster
RCH GRCH Incredibullz Dirty Harry, Katie Mc Cutcheon

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Kevin Carroll
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB CH Daniel Konti Tiara Cali, Debbie Haas

CHINESE CRESTED Entries
Judge Kevin Carroll
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Coton De Tulear, 2 Entries
Judge Kevin Carroll
Female Puppy BF BOB Legacy's Dancing In The Moonli, Elaine E Taylor
RBF Legacy's Followed By A Moon Sh Tiffany Laitner

French Bulldog, 6 Entries
Judge Kevin Carroll
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Knick Knack's Ru-tran Shasha, Snow Ruiz, Jose Ruiz
GRCH GRCH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon
RGRCH GRCH Figo Ru-tran Kingdom Of Faraons, Snow Ruiz, Jose Ruiz
RBM Listed Entry

Papillon, 2 Entries
Judge Kevin Carroll
Open Male BM CH URO1 Patuxent's Miles Of The Revolu, Geneva Fain
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Poodle, 4 Entries
Judge Kevin Carroll
MINIATURE
Min. Female Puppy BFV BF Listed Entry
TOY
CH BOB CH Wanderlust I Can Touch Clouds, Misty Frye
RCH Invalid Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Kevin Carroll
MINIATURE
TOY
CH BOB CH Showcase Boogie Man, Brett Bunch

SCHIPPERKE Entries
Judge Kevin Carroll
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran SC SV AN PTE GRCH Tumbleweed's Moonlighting Barl, Nancy Anderson and June A Moore

Companion Dog Group Winners
Judge: Kevin Carroll
1st) French Bulldog, Listed Entry
2nd) Coton De Tulear, Legacy's Dancing In The Moonli
3rd) American Bully, CH Qbnk's 305
4th) Poodle, CH Wanderlust I Can Touch Clouds

BIS Standard Poodle, GRCH Stonerun Let Him Into Your Heart, Stephanie Hart
RBIS Rat Terrier, CH Mill's Magic Man, Bucky Mills

View Event >