We are currently processing incoming Registration applications received through September 15.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (05/27/2022) / Friday, Conformation Show 1 and Show 2

May 27, 2022

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Longview, Texas

May 27, 2022, Show 1

Guardian Dogs

BLACK RUSSIAN TERRIER Entries
Judge Lynn Martin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Boxer, 9 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy RBM Ttk Putin On The Ritz Vom, Joanna Stern
BHM BM BOW CH Samuelson's Kana'ti, Billie Samuelson
Female Puppy RBF Ttk Fire and Brimstone, Joanna Stern, Rebecca Burnham
Jr. Female Listed Entry
BHF BF CH Lieben's Conjuring Flames, Sarah Sanchez
CH CH Samuelson's Oginalii's An Outlaw, Billie Samuelson
RCH CH Ttk Spirit Of Adventure, Joanna Stern
GRCH BOB EGCH Notloc's Pandemic, Audrey Blanks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Adult Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Lynn Martin
Open Female RBF Casa Dragos Amelia Red Baroness, Susan Day
Adult Female BF BOB CH Protea's Timed It Perfectly, Kathy Ingram, Helia Driscoll
CH PN CH Nomads Justice For All V Cadillac, Jennifer Reeves, Paula Vester
RCH URO1 CH Protea's Allow Me, Laura Gummelt, Helia Driscoll
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NFP BP Listed Entry

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM CH Debonair's Atlas, James Bowen, Cody Bowen
BHF BF BOW BOB Pakhra Magnifika Rodina, Rebecca Fletcher
RBM Diavol Dogo Bakari Rebecca Fletcher

Great Dane, 1 Entry
Judge Lynn Martin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Owczarek Podhalanski, 1 Entry
Judge Lynn Martin
CH BOB CH Pan Wladzio Gold Brilliance SPOT-ON, Dariusz Stanek

Rottweiler, 1 Entry
Judge Lynn Martin
CH BOB URO2 WSD CH Mecham's Justice For All SPOT-ON, Angela Smith

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Doberman Pinscher, CH Protea's Timed It Perfectly
2nd) Owczarek Podhalanski, CH Pan Wladzio Gold Brilliance SPOT-ON
3rd) Dogo Argentino, Pakhra Magnifika Rodina
4th) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 3 Entries
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Bakura's Southern Soul, Toni King
RCH GRCH Polo's Chanson Noire A' Bakura, Toni D King

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF CH'PR'Empyrean Inside Out, Vicki Frey
CH CH'PR'Laelaps Empyrean Secret War, Vicki Frey
GRCH BOB GRCH'PR'Empyrean Zinfindel Dna, Vicki Frey

Thai Ridgeback, 6 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM Niece's Timeless Relic, Denise Ivey
Female Puppy RBF Eva Tenacious Ivey, Denise Ivey
Jr. Female BF BOW BOB Luna Thai Holly Collie, Cristina Angelelli
CH GRCH Prince Clements Of Queenopolis, Jeanine Jones
RCH CH Clements Ridge Shelby, Jeanine Burkart
GRCH GRCH Clements Ridge Bentley, Jeanine Burkart

WHIPPET Entries
Judge Monique Laperriere

NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Belaya Tzigane Of Infinita, Pamela J Rhyner

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Thai Ridgeback, Luna Thai Holly Collie
2nd) Afghan Hound, CH Bakura's Southern Soul
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Empyrean Zinfindel Dna

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH BOB CH Waaps Shatter The Glass Ceiling, Lexie Lanier

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy Gg Spirit Of Battle, Abigail Mc Millin, Nicholas Mc Millin
Open Male BM Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
CH BOB URO1 PN CH Mystic Ridge Blue Jean Apollo, Abigail Mcmillin, Nicholas Mcmillin
RCH PN URO1 CH Aurelia Magnolia Bell Of The Ball SPOT-ON, Joanna Lindy Beeson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Arkgold Trademark Amica Chloe, Joanna Lindy Beeson, Marissa Hendrix

Standard Poodle, 12 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy Kvalis The Fire Inside At Galia, Eleanor Moffett
Jr. Male Listed Entry
Adult Male BM BOW Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Mithril's Opal Force Of Nature, Haley Clemons
CH URO2 CH Eloise's Samus At Figz, April Albin, Bambi Kaminski, Tanya Figliozzi, Kerry Hogle
RCH CH Rose City's Gentlemen Prefer B, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
GRCH BOB GRCH Stonerun Let Him Into Your Heart, Stephanie Hart
RGRCH GRCH Aldea Going To Cafe' Monster, Jennifer Ann Frazier, Paula R Ford

Standard Poodle M/C, 18 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy RBM CH Poetrys N' Faksas Vital Idol, Christina Howard, David Howard
Jr. Male Listed Entry
Adult Male Listed Entry
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB PN CH Filthy Gorgeous Ineedahero @qa SPOT-ON, Catherine Denise Nelson
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Rose City's Eye Of The Tiger, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RGRCH URO1 SGCH Faksas Fanta Sea Zenyatta SPOT-ON, Christina Howard, David Howard

Gun Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Standard Poodle, GRCH Stonerun Let Him Into Your Heart
2nd) Standard Poodle M/C, PN CH Filthy Gorgeous Ineedahero @qa SPOT-ON
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Waaps Shatter The Glass Ceiling
4th) Golden Retriever, URO1 PN CH Mystic Ridge Blue Jean Apollo

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
MINIATURE
Min. BHF BFV BF Listed Entry
STANDARD
St. BHF BFV RBF 'PR'Debonair's A Twist Of Fate, Debra Mitchell
CH CH'PR'Sierra Shir Shalom, Susan De La Paz, Diana L Allen
RCH CH'PR'Sierra's River Monster, Tina Wilemon, Diana L Allen, Joseph L Allen
GRCH BOB GRCH'PR'Excel's Rocket Man, Tina Wilemon
RGRCH NBOB NGRCH RGCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom SPOT-ON, Susan De La Paz

Keeshond, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Lundehund, 1 Entry
Judge Michelle Blackowl-chavez
Adult Male BM BOB NC NE Sakaris Mad Eye Moody, Kim Bond

Northern Breed Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Excel's Rocket Man
2nd) Keeshond, Listed Entry
3rd) Lundehund, NC NE Sakaris Mad Eye Moody

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
CH BOB UCD URX2 UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT-ON, Ann Bridges
GRCH SC UWP MV AN UAGI GRCH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UCD URX2 UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT-ON, Ann Bridges

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM CH Cedar Hill Heart Of Gold, Becky Barnes, Taylor Barnes
Female Puppy BF BOW Cedar Hill Deep In The Heart, Becky Barnes, Taylor Barnes
CH BOB SI GRCH MC EHD AN MV PTE Shalako's New World Man SPOT, Barbara Weiner, Mike Arnett
RCH NNCH SC AN CH Cedar Hill Backwoods Barbie, Becky Barnes

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
GROENENDAEL
LAEKENOIS
MALINOIS
TERVUEREN
CH BOB BN ACD BA NHD SC AI AE UCDX CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON, Liz Beezley

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM Unlimited Motion Z Jurajskiego, Anne Harris
Open Male RBM Veyron Speed Z Jurajskiego, Anne Harris
Female Puppy BF BOW BOB CH Espuela's A Hope and A Prayer, Anne Harris

Collie, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
ROUGH
SMOOTH
CH BOB CH Jute's Truth Be Known, Debra Mtchell

Dutch Shepherd, 6 Entries
Judge Sonia Yearwood
Female Puppy RBF CH NC Orrin Van Neerland, Heather Perillo
Adult Female BF Listed Entry
CH CH M'minentdanger Domainemalataverne, Judith Powell
GRCH BOB EGCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes
RGRCH EGCH Nexxus Van Neerland, Judith Powell

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry
Open Female RBF Arika Von Haus Der Sicherheit, Alexander Barton
Adult Female BF BOW BOB NC CH URO2 Stephanie's Sophie Vom Hall, Stephanie Godwin

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Sonia Yearwood
Jr. Female RBF CH Steels Ursa Major, Kaile Buisson
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Steels Tikaroa, Kaile Buisson
GRCH UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Female Puppy

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
Adult Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Sonia Yearwood
Female Puppy BF CH Kismets M'lady Gwynevere, Marcia Vail
GRCH BOB NHD EN URO1 EGCH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail, Taylor Barnes
RGRCH AC RACES RATN USR UFR DGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RBF Listed Entry

White Shepherd, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
Female Puppy BF BOB URO1 Hall's Southern Grace, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) Australian Shepherd, SI GRCH MC EHD AN MV PTE Shalako's New World Man SPOT
2nd) Belgian Shepherd Dog, BN ACD BA NHD SC AI AE UCDX CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON
3rd) La Catahoula Leopard Dog, CH Steels Tikaroa
4th) White Shepherd, URO1 Hall's Southern Grace

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge Lynn Martin
COATED
HAIRLESS
Hairless Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Hairless Jr. Male BMV BM BOW BOB CH'PR'Elements Mixing It Up, Karen Kimball
Hairless Jr. Female BFV BF CH'PR'Elements Force Of Nature@strider, Debbie Holmes
Hairless BHF RBFV RBF 'PR'Strider's Heart&soul@rizen Sun, Debbie Holmes, Elaine Lambino
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Nl21 Puppy

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Lynn Martin
CH CH'PR'Circle 3's Tansy Girl, Kasandra Carpenter
RCH CH'PR'Circle 3's Zoe Hart, Kasandra Carpenter
GRCH BOB BN PN RACEA VPA UWPO AP4 UNJ CA UGWPCH GRC Horsepower's Run'n On High Octane, Anissa Littlefield
RGRCH AP VPN RACEA CA UWPCH GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Lynn Martin
MINIATURE
STANDARD
CH BOB URO2 WSD CH'PR'Cohills Riding The Crazy Train SPOT, Angela Smith, Amanda Hill, Cody Smith
RCH CH'PR'3bf Bumble Bee Whiskey, Electra Blair

Teddy Roosevelt Terrier, 8 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF CH'PR'Triple C's Mini Wnnie, Cheryl Wimberly
CH CH'PR'Bridges' Sparky At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
RCH CH'PR'Aspen's Bohemian Rhapsody, Shaleena Stone, Zachary Stone
GRCH BOB GRCH'PR'Big Groves Dixie At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
RGRCH EGCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) American Hairless Terrier, CH'PR'Elements Mixing It Up
2nd) American Pit Bull Terrier, BN PN RACEA VPA UWPO AP4 UNJ CA UGWPCH GRC Horsepower's Run'n On High Octane
3rd) Rat Terrier, URO2 WSD CH'PR'Cohills Riding The Crazy Train SPOT
4th) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Big Groves Dixie At Bridges Ok

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM BOW BOB CH Qbnk's 305, Raul Fahundea, Yaricel Fahundea, Morgan Hopkins
Jr. Female BF CH Foster's Supernova, Nathan Foster, Paula Foster
Open Female BF Pbk Freya Of Thb, Morgan Hopkins
Adult Female RBF CH Rb V For Vendetta Of Vb, Krista Havas
CH CH Dhks Hell On Wheels Of Skk, Mary Scribner
RCH GRCH Incredibullz Dirty Harry, Katie Mc Cutcheon

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB CH Daniel Konti Tiara Cali, Debbie Haas

French Bulldog, 5 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Knick Knack's Ru-tran Shasha, Snow Ruiz, Jose Ruiz
CH GRCH Figo Ru-tran Kingdom Of Faraons, Snow Ruiz, Jose Ruiz
GRCH BOB EGCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon
RGRCH GRCH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon

Papillon, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Open Male BM BOW BOB CH URO1 Patuxent's Miles Of The Revolu, Geneva Fain
Female Puppy BF Listed Entry

Poodle, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
MINIATURE
Min. Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Min. Jr. Female BFV BF BOB Mnj's Naughty Girl At Rosecity, Kathryn Zimmerman
TOY
CH Listed Entry
RCH CH Wanderlust I Can Touch Clouds, Misty Frye

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
MINIATURE
TOY
CH BOB CH Showcase Boogie Man, Brett Bunch

SCHIPPERKE Entries
Judge Monique Laperriere
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran SC SV AN PTE GRCH Tumbleweed's Moonlighting Barl, Nancy Anderson and June A Moore

Companion Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) French Bulldog, EGCH B&t Suspenders Limited
2nd) American Bully, CH Qbnk's 305
3rd) Biewer Terrier, CH Daniel Konti Tiara Cali
4th) Poodle, Mnj's Naughty Girl At Rosecity

BIS Australian Shepherd, SI GRCH MC EHD AN MV PTE Shalako's New World Man SPOT, Barbara Weiner, Mike Arnett
RBIS American Hairless Terrier, CH'PR'Elements Mixing It Up, Karen Kimball

May 27, 2022, Show 2

Guardian Dogs

BLACK RUSSIAN TERRIER Entries
Judge Sonia Yearwood
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Boxer, 9 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM CH Samuelson's Kana'ti, Billie Samuelson
Female Puppy RBF Ttk Fire and Brimstone, Joanna Stern, Rebecca Burnham
Jr. Female Listed Entry
BHF BF BOW CH Lieben's Conjuring Flames, Sarah Sanchez
CH BOB CH Ttk Spirit Of Adventure, Joanna Stern
RCH CH Samuelson's Oginalii's An Outlaw, Billie Samuelson
GRCH EGCH Notloc's Pandemic, Audrey Blanks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
Adult Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Sonia Yearwood
Open Female RBF Casa Dragos Amelia Red Baroness, Susan Day
Adult Female BF BOB CH Protea's Timed It Perfectly, Kathy Ingram, Helia Driscoll
CH URO1 CH Protea's Allow Me, Laura Gummelt, Helia Driscoll
RCH PN CH Nomads Justice For All V Cadillac, Jennifer Reeves, Paula Vester
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NFP BP Listed Entry

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM BOW BOB CH Debonair's Atlas, James Bowen, Cody Bowen
Female Puppy BF PN Diavol Dogo Balwina, Rebecca Fletcher
BHF RBF Asmiradiamondsky Undrago Dargento, Rebecca Fletcher, Karina Poltavtseva

GREAT DANE Entries
Judge Sonia Yearwood
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Owczarek Podhalanski, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH BOB CH Pan Wladzio Gold Brilliance SPOT-ON, Dariusz Stanek

Rottweiler, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH BOB URO2 WSD CH Mecham's Justice For All SPOT-ON, Angela Smith

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) Owczarek Podhalanski, CH Pan Wladzio Gold Brilliance SPOT-ON
2nd) Dogo Argentino, CH Debonair's Atlas
3rd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
4th) Doberman Pinscher, CH Protea's Timed It Perfectly

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 3 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
CH BOB GRCH Polo's Chanson Noire A' Bakura, Toni D King
RCH CH Bakura's Southern Soul, Toni King

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB CH'PR'Empyrean Inside Out, Vicki Frey
CH CH'PR'Laelaps Empyrean Secret War, Vicki Frey
GRCH GRCH'PR'Empyrean Zinfindel Dna, Vicki Frey

Thai Ridgeback, 6 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy BM Niece's Timeless Relic, Denise Ivey
Female Puppy BF BOW Eva Tenacious Ivey, Denise Ivey
CH BOB GRCH Prince Clements Of Queenopolis, Jeanine Jones
RCH Invalid Entry

WHIPPET Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Belaya Tzigane Of Infinita, Pamela J Rhyner

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) Afghan Hound, GRCH Polo's Chanson Noire A' Bakura
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Empyrean Inside Out
3rd) Thai Ridgeback, GRCH Prince Clements Of Queenopolis

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Lynn Martin
CH BOB CH Waaps Shatter The Glass Ceiling, Lexie Lanier

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy RBM Gg Spirit Of Battle, Abigail Mc Millin, Nicholas Mc Millin
Open Male Listed Entry
Adult Male BM BOB Listed Entry
CH URO1 PN CH Mystic Ridge Blue Jean Apollo, Abigail Mcmillin, Nicholas Mcmillin
RCH PN URO1 CH Aurelia Magnolia Bell Of The Ball SPOT-ON, Joanna Lindy Beeson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Arkgold Trademark Amica Chloe, Joanna Lindy Beeson, Marissa Hendrix

Standard Poodle, 13 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy Kvalis The Fire Inside At Galia, Eleanor Moffett
Jr. Male Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Mithril's Opal Force Of Nature, Haley Clemons
CH CH Rose City's Gentlemen Prefer B, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
RCH URO2 CH Eloise's Samus At Figz, April Albin, Bambi Kaminski, Tanya Figliozzi, Kerry Hogle
GRCH GRCH Aldea Going To Cafe' Monster, Jennifer Ann Frazier, Paula R Ford
RGRCH GRCH Top Stiel Round Two At Wanderlust, Misty Frye

Standard Poodle M/C, 18 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy RBM CH Poetrys N' Faksas Vital Idol, Christina Howard, David Howard
Jr. Male Listed Entry
Adult Male BM BOW Listed Entry
BHM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Rose City Simply The Best, Kay Andrews, Kathryn Zimmerman
GRCH BOB URO1 SGCH Faksas Fanta Sea Zenyatta SPOT-ON, Christina Howard, David Howard
RGRCH GRCH Rose City's Eye Of The Tiger, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Standard Poodle M/C, URO1 SGCH Faksas Fanta Sea Zenyatta SPOT-ON
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Waaps Shatter The Glass Ceiling
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Lynn Martin
MINIATURE
Min. BHF BFV BF Listed Entry
STANDARD
St. BHF BFV RBF 'PR'Debonair's A Twist Of Fate, Debra Mitchell
CH BOB CH'PR'Sierra Shir Shalom, Susan De La Paz, Diana L Allen
RCH CH'PR'Sierra's River Monster, Tina Wilemon, Diana L Allen, Joseph L Allen
GRCH GRCH'PR'Excel's Rocket Man, Tina Wilemon
RGRCH NBOB NGRCH RGCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom SPOT-ON, Susan De La Paz

Keeshond, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Lundehund, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Adult Male BM BOB NC NE Sakaris Mad Eye Moody, Kim Bond

Northern Breed Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Keeshond, Listed Entry
2nd) American Eskimo, CH'PR'Sierra Shir Shalom
3rd) Lundehund, NC NE Sakaris Mad Eye Moody

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
CH UCD URX2 UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT-ON, Ann Bridges
GRCH BOB SC UWP MV AN UAGI GRCH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UCD URX2 UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT-ON, Ann Bridges

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM BOW CH Cedar Hill Heart Of Gold, Becky Barnes, Taylor Barnes
Female Puppy BF Cedar Hill Deep In The Heart, Becky Barnes, Taylor Barnes
CH BOB SI GRCH MC EHD AN MV PTE Shalako's New World Man SPOT, Barbara Weiner, Mike Arnett
RCH NNCH SC AN CH Cedar Hill Backwoods Barbie, Becky Barnes

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy RBM Unlimited Motion Z Jurajskiego, Anne Harris
Open Male BM BOW BOB Veyron Speed Z Jurajskiego, Anne Harris
Female Puppy BF CH Espuela's A Hope and A Prayer, Anne Harris

Collie, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
ROUGH
SMOOTH
CH BOB CH Jute's Truth Be Known, Debra Mtchell

Dutch Shepherd, 6 Entries
Judge Monique Laperriere
Female Puppy RBF CH NC Orrin Van Neerland, Heather Perillo
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH CH M'minentdanger Domainemalataverne, Judith Powell
GRCH EGCH Nexxus Van Neerland, Judith Powell
RGRCH GRCH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry
Open Female RBF Arika Von Haus Der Sicherheit, Alexander Barton
Adult Female BF BOW BOB NC CH URO2 Stephanie's Sophie Vom Hall, Stephanie Godwin

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Female BF CH Steels Ursa Major, Kaile Buisson
BHF RBF Listed Entry
CH CH Steels Tikaroa, Kaile Buisson
GRCH BOB UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Nl13

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Adult Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Monique Laperriere
Female Puppy BF BOB CH Kismets M'lady Gwynevere, Marcia Vail
GRCH NHD EN URO1 EGCH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail, Taylor Barnes
RGRCH AC RACES RATN USR UFR DGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RBF Kismet's Hey Kerry Ann Marcia Vail

White Shepherd, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Female Puppy BF BOB URO1 Hall's Southern Grace, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Dutch Shepherd, Listed Entry
3rd) La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge Monique Laperriere
COATED
HAIRLESS
Hairless Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Hairless Jr. Male BMV BM BOW BOB CH'PR'Elements Mixing It Up, Karen Kimball
Hairless Jr. Female BFV BF CH'PR'Elements Force Of Nature@strider, Debbie Holmes
Hairless BHF RBF RBFV 'PR'Strider's Heart&soul@rizen Sun, Debbie Holmes, Elaine Lambino
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Nl21

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
CH CH'PR'Circle 3's Tansy Girl, Kasandra Carpenter
RCH CH'PR'Circle 3's Zoe Hart, Kasandra Carpenter
GRCH BOB BN PN RACEA VPA UWPO AP4 UNJ CA UGWPCH GRC Horsepower's Run'n On High Octane, Anissa Littlefield
RGRCH AP VPN RACEA CA UWPCH GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Monique Laperriere
MINIATURE
STANDARD
CH BOB CH Mill's Magic Man, Bucky Mills
RCH URO2 WSD CH'PR'Cohills Riding The Crazy Train SPOT, Angela Smith, Amanda Hill, Cody Smith

Teddy Roosevelt Terrier, 8 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
BHF RBF CH'PR'Triple C's Mini Wnnie, Cheryl Wimberly
CH BOB CH'PR'Aspen's Bohemian Rhapsody, Shaleena Stone, Zachary Stone
RCH CH'PR'Aspen's Tupelo Honey, Shaleena Stone
GRCH EGCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
RGRCH GRCH'PR'Big Groves Dixie At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) American Hairless Terrier, CH'PR'Elements Mixing It Up
2nd) American Pit Bull Terrier, BN PN RACEA VPA UWPO AP4 UNJ CA UGWPCH GRC Horsepower's Run'n On High Octane
3rd) Rat Terrier, CH Mill's Magic Man
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Aspen's Bohemian Rhapsody

Companion Dogs

American Bully, 7 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Male BM BOW BOB CH Qbnk's 305, Raul Fahundea, Yaricel Fahundea, Morgan Hopkins
Open Female RBF Pbk Freya Of Thb, Morgan Hopkins
Adult Female BF CH Rb V For Vendetta Of Vb, Krista Havas
CH GRCH Incredibullz Dirty Harry, Katie Mc Cutcheon
RCH CH Foster's Supernova, Nathan Foster, Paula Foster

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB CH Daniel Konti Tiara Cali, Debbie Haas

Coton De Tulear, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Female Puppy BF BOB Legacy's Followed By A Moon Sh, Tiffany Laitner
RBF Legacy's Dancing In The Moonli Elaine E Taylor

French Bulldog, 5 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Knick Knack's Ru-tran Shasha, Snow Ruiz, Jose Ruiz
CH BOB GRCH Figo Ru-tran Kingdom Of Faraons, Snow Ruiz, Jose Ruiz
GRCH EGCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon
RGRCH GRCH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon

Papillon, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
Open Male BM BOW BOB CH URO1 Patuxent's Miles Of The Revolu, Geneva Fain
Female Puppy BF Listed Entry

Poodle, 4 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
MINIATURE
Min. Female Puppy BFV BF Listed Entry
TOY
CH BOB CH Wanderlust I Can Touch Clouds, Misty Frye
RCH Listed Entry

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
MINIATURE
TOY
CH BOB CH Showcase Boogie Man, Brett Bunch
RCH CH Mystique & Rose City Dancingqueen, Christopher J Segrest

SCHIPPERKE Entries
Judge Michelle Blackowl-chavez
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran SC SV AN PTE GRCH Tumbleweed's Moonlighting Barl, Nancy Anderson and June A Moore

Companion Dog Group Winners
Judge: Michelle Blackowl-chavez
1st) French Bulldog, GRCH Figo Ru-tran Kingdom Of Faraons
2nd) American Bully, CH Qbnk's 305
3rd) Poodle M/C, CH Showcase Boogie Man
4th) Papillon, CH URO1 Patuxent's Miles Of The Revolu

BIS Australian Shepherd, SI GRCH MC EHD AN MV PTE Shalako's New World Man SPOT, Barbara Weiner, Mike Arnett
RBIS American Hairless Terrier, CH'PR'Elements Mixing It Up, Karen Kimball

View Event >