Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North West Silken Windhound Society (12/30/2021) / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

January 2, 2022

Hosted By: North West Silken Windhound Society

Location: Ridgefield, Washington

CONFORMATION

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Carol Gaines
CH BOB Listed Entry

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Carol Gaines
Adult Male BM Virtues Keep The Madness Rolling, Jodi Snedden
CH BOB CH Corso Diorthus High On Hellfire, Thomas Demoss, Jessica Demoss
RCH CH Battlebornprinceofdarknessofcdo, Thomas Demoss, Jessica Demoss

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Carol Gaines
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female Sd Battle Ready, Amy Olsen
BHF RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Freya

Great Dane, 3 Entries
Judge Carol Gaines
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Brandy

Mastiff, 3 Entries
Judge Carol Gaines
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Carol Gaines
Adult Male BM BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Carol Gaines
1st) Cane Corso Italiano, CH Corso Diorthus High On Hellfire
2nd) Mastiff, Listed Entry
3rd) Saint Bernard, Listed Entry
4th) Doberman Pinscher, Listed Entry

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Female Puppy BF Toodaloo Dealers Choice, Olsen Paige
CH BOB CCH Windbourne Absolut, Stephanie Lindsley

Dachshund, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
MINIATURE
Min. BHM BMV BM CH Codeblue Wild Coho V Teckelwood, Jennifer Milosavljevic
Min. BHF BFV BF BOW BOB CH Codeblue Wild Sage V Teckelwood, Jennifer Milosavljevic
STANDARD

Drever, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Cedarhollow's One Of You, Jamie Morris
RCH CH Cedarhollow's Openin' Day, Jamie Morris, Allen Morris
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USA GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Drever, CH Cedarhollow's One Of You
2nd) Dachshund, CH Codeblue Wild Sage V Teckelwood
3rd) American B & T Coonhound, CCH Windbourne Absolut

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
CH Invalid Entry

Greyhound, 7 Entries
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy RBM Pacific Red Hydra, Diana Pickering
BHM BM BOW CH Pacific Kraken, Diana Pickering
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Inphenite Defying Gravity, Jennifer Vookles
RCH CH Inphenite's Qwickacrossland, Jennifer Vookles
GRCH BOB GRCH No Grey Skies, Diana Pickering
RGRCH GRCH Inphenite Artful Dodger, Jennifer Vookles

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Adult Female BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM Allagante Inphenite-ly Special, J Vookles
Jr. Female RBF 'PR'Allagante Amoreena, Jeanie Maresh
Open Female 'PR'Allagante Mazie Malay, Jeanie Maresh
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH CH'PR'Tangaloor A Million Dream, Gwen Muir, Alison Brendel
RCH CH'PR'Allagante Inphenite-y & Beyond, Jennifer Vookles
GRCH BOB EGCH'PR'Winsome's Macintosh SPOT-ON, Bella Goodell

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry
2nd) Greyhound, GRCH No Grey Skies
3rd) Borzoi, Invalid Entry
4th) Silken Windhound, EGCH'PR'Winsome's Macintosh SPOT-ON

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Open Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH URO1 ALCH Tri-ste Let Me B Clear, Susan Smith

Golden Retriever, 7 Entries
Judge Roland L Pelland
Jr. Male BM CH Nalyn's Spirit Of Mauna Kea, Leslie Brooks Foppe
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Nalyn's Gem Of Mauna Loa, Heather Downing
CH RACEN CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine SPOT-ON, Kerry Miller
RCH CH Bbgs Somebody Call 911, K Morgan Sigler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Booker

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM BOW CH SHR Sunny Skies Heart Of Wind River, Aundrea Freeman
CH UWP URO1 RACES CA RATN CH Sundog Don't Call Me Nymphodora SPOT-ON, Kristen Reiter
GRCH BOB AP VPA CA RATN RACES UWP URO3 UCD EGCH Sunnydaze For Peeps Sake SPOT-ON, Kristen Reiter
RBM SHR Sunnyskieswaitacottonpickinminute Aundrea Freeman

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Female Puppy BF BOB CH D'agua See Sea Rider, Tamara Rook
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Mike

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Roland L Pelland
Male Puppy Tropheus' Black Gives Way To Blue, Deanna Willingham
Jr. Male BM BOW CH Crystal Creeks Playing Games, Tekoah Long
Open Male BM BOW Feldspar Purple Haze, Jennifer Jennings
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB RACEN GRCH Antigua Xscape To Mount Zion, Camille Torkornoo
RCH URO1 CH Familyaffair Storm The Castle, Sarah Scarborough

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Roland L Pelland
Jr. Male BM BOW CH Crystal Creeks Playing Games, Tekoah Long
Female Puppy RBF BOW Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF BF Mount Zion Apple Of My Eye, Camille Torkornoo
CH CH Simply Southerns My Druthers, Kacy Hottell
RCH CH Mount Zion A Mystic Evening, Jazmyne Schmidt, Jeremiah Schmidt
GRCH BOB UCD IA RACEA ROM RGCH Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON, Abigail Kitchens

Gun Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Standard Poodle, RACEN GRCH Antigua Xscape To Mount Zion
2nd) Standard Poodle M/C, UCD IA RACEA ROM RGCH Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) Portuguese Water Dog, CH D'agua See Sea Rider

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 10 Entries
Judge Antonio Raposo
MINIATURE
Jr. Female BFV RBF 'PR'Boston Only Under Supervision, Michelle Alexandria
Adult Female RBFV 'PR'Thurisia's Lights Out Closer, Jennifer Hsia
BHF 'PR'Cascades Yakone Autumn V Kaskae, Gilbert Lingle
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'Thurisia's Explorer Of Worlds, Jennifer Hsia
Female Puppy BFV BF BOW CH'PR'Thurisia's Window To The World, Jennifer Hsia
CH CH RATN'PR'Thurisia's Silver Slugger Deux, Jennifer Hsia, Negar Amiri
RCH CH PTE URO1 USA UFA'PR'Thurisia's Darkk Queen Royale SPOT, Jennifer Hsia, Michelle Alexandria
GRCH BOB IA UAGI EGCH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade, Catherine Lingle

American Eskimo, 4 Entries
Judge Antonio Raposo
STANDARD
Female Puppy BFV RBFV BF RBF BOB Listed Entry
CH CH'PR'Cu Alainn's Geal Fyre Goddess, Heidi Redfield, Stew Redfield
RCH CH'PR'Smokey Mtn Three Faces Of Eve, Candice Chamberlain, Marcy Davis
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Babs

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH La Ce My Hearts On Fire Elvira SPOT-ON, Jennifer Merrill

Chow Chow, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Adult Female BF BOB Listed Entry

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM BOB CH Gs Got More Than You Bargain For, Donna Jones

Kishu, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
BHM BM BOB CH Akiyama No Roushya Shiromasa Go, Christine Hammond
CH CH Akiyama No Roushya Tenrou Go, Christine Hammond

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Chow Chow, Listed Entry
2nd) American Eskimo, 'PR'Cualainn Anana Stets Fyreborne
3rd) Norwegian Buhund, Listed Entry
4th) Chinese Shar-Pei, CH La Ce My Hearts On Fire Elvira SPOT-ON

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Carol Gaines
Male Puppy RBM Red Cloud's Prince Of Wild Style, Courtney Aloi, Bailey Taylor
Open Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Red Cloud's Lady Of Secrets, Courtney Aloi, Angel Adams, Olivia Merrill
BHF BF CH Red Cloud's Glitch In The System, Courtney Aloi, Olivia Merrill, Angel Adams
CH BOB CH Red Cloud's Ghosted Backjump SPOT-ON, Courtney Aloi, Angelique Adams
RCH CH Baywind Petite Bonne Annee, Heather Butcher, Wendy Waggoner
NON-LICENSED CLASSES
STUD DOG, 1 Entry
Stud Dog: CH Red Cloud's Black Knight, Courtney Aloi

Berger Picard, 1 Entry
Judge Carol Gaines
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Carol Gaines
Open Male BM Jijin's Making Waves, Marissa Eilers
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Carol Gaines
SMOOTH
Adult Male BMV BM BOB CH Wild Winds Breath Of Fresh Air, Michele A Hall, Jeff Beadles

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Carol Gaines
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Annbjorg Vom Cosabar, Katherine Berg
CH Invalid Entry
RCH URO1 CH Deschutes Of Crooked Creek, Melissa Berg
GRCH BOB GRCH The Olivana Of Gribble Creek, Teresa Ritchey
NON-LICENSED CLASSES
BROOD BITCH, 1 Entry
Brood Bitch: URO1 CH Deschutes Of Crooked Creek, Melissa Berg
BRACE, 1 Entry
Brace: Invalid Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Carol Gaines
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Carol Gaines
CH BOB RACEN CH Srss Last Shot Of Tequila SPOT-ON, Kristina Sigler

Herding Dog Group Winners
Judge: Carol Gaines
1st) Australian Shepherd, CH Red Cloud's Ghosted Backjump SPOT-ON
2nd) Min American Shepherd, Listed Entry
3rd) Berger Picard, Listed Entry
4th) Old English Sheepdog, RACEN CH Srss Last Shot Of Tequila SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
GRCH BOB RACEA UWPS AP7 VPE RATN NBOB USA UFA CAX U Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel
RGRCH RACEA RATO VPE AP10 USA UFA CAS UWPS UEWPC Wmk's Little Oak Kodyak@vntg SPOT-, Valerie Ann Piltz, June E Pasko

American Pit Bull Terrier, 9 Entries
Judge Roland L Pelland
Open Male BM BOW CH'PR'Ivieleags High Speed@vntg, Valerie Ann Piltz, Alicia Ivie
Open Female BF 'PR'Ivieleag's I Am Avatar, Alicia Ivie
CH GRCH'PR'Ivieleags Miss Bee Havin, Alicia Ivie, Donna Michael
RCH CH'PR'Ivieleags Tombstone, Alicia Ivie, Hollie Ivie
GRCH BOB EGCH'PR'Ivieleags How The West Was Won, Alicia Ivie
RGRCH GRCH'PR'Lelands Smokin Gun Ma Deuce, Jessica Lewno, Jesse Douglas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Halo
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RATCH AP3 VPE CA PTN URO2 UCD UWPS UNJ UEW Alpine's Ring Of Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Ed Thomason, Karen Thomason

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Roland L Pelland
CH BOB GRCH'PR'K2's Total Package @ Bahroo, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Alder

Terrier Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) American Pit Bull Terrier, EGCH'PR'Ivieleags How The West Was Won
2nd) American Hairless Terrier, RACEA UWPS AP7 VPE RATN NBOB USA UFA CAX U Wmk's Cut The Line @ Vntg
3rd) Rat Terrier, GRCH'PR'K2's Total Package @ Bahroo
4th) Miniature Bull Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 8 Entries
Judge Carol Gaines
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Ftogb Mzconduct, Mitzy Crissler, Berry Clements
RCH CH El Chapo 14k, Ramon Vargas-patino, Candalyn Simpson, Janine Simpson, Megan Mc Kinney
GRCH BOB RACEA RGCH Ftogb Rock Hard Wood, Barry Clements, Mitzy Crissler
RGRCH GRCH Vcb Justa Little Cheeky Ftogb, Lisa Nice, Barry Clements

Bolognese, 1 Entry
Judge Carol Gaines
Female Puppy BF BOB Elfin's Fiorella, Ikuko Hisaka

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Carol Gaines
Jr. Female BF BOB Jingle's It's A Mask Era, Sophie Hagberg
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Carol Gaines
CH BOB RACEN CH Impressive 1000 Waves By Jove, Mary Edwards
RCH CH Impressives Day Dreamer By Jove, Mary Edwards

French Bulldog, 6 Entries
Judge Carol Gaines
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF CH Pittrpatter's Blackrose, Renee Teichmer
CH CH Ferguson's Arni, Tiffany Ferguson
RCH CH Pittrpatter's Dark Knight, Renee Teichmer
GRCH BOB EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga

Pekingese, 1 Entry
Judge Carol Gaines
CH BOB CH Tres Beau Lexus, Lynda Knowles

Schipperke, 1 Entry
Judge Carol Gaines
CH BOB CH Ramar Dnce W/ Drgnfire @ Fullmoon, Stephanie Jones

Companion Dog Group Winners
Judge: Carol Gaines
1st) American Bully, RACEA RGCH Ftogb Rock Hard Wood
2nd) Bolognese, Elfin's Fiorella
3rd) Pekingese, CH Tres Beau Lexus
4th) French Bulldog, EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance

BIS Cane Corso Italiano, CH Corso Diorthus High On Hellfire, Thomas Demoss, Jessica Demoss
RBIS Rhodesian Ridgeback, Listed Entry

ALTERED CONFORMATION

American Bully, 1 Entry
Judge Carol Gaines
CH BOB Listed Entry

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Carol Gaines
CH Invalid Entry
RCH CH Red Cloud's Black Knight, Courtney Aloi

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Carol Gaines
CH BOB ALGRCH CH Thunders High Hopes, Teresa Ritchey

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH URO1 ALCH Tri-ste Let Me B Clear, Susan Smith

Schipperke, 1 Entry
Judge Carol Gaines
CH BOB ALGRCH Willows Rule Eighteen, Stephanie Jones

ABIS Australian Shepherd, Invalid Entry
ARBIS Doberman Pinscher, ALGRCH CH Thunders High Hopes, Teresa Ritchey

JUNIOR SHOWMANSHIP

Judge: Carol Gaines

PW
Amani Anebo

PJ
Aniyah Anebo

NJ
1st) Aaliyah Anebo
2nd) Maia Scarborough
3rd) Jacob Johnson
4th) Ayalneh Anebo

OJ
1st) Olivia Merrill
2nd) Lukas Johnson
3rd) Samantha Lapp

OS
1st) Maryah Love
2nd) Riley Smith
3rd) Lincoln Smith
4th) Jaren Crissler

BJH w/Comp: Olivia Merrill

View Event >