Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: North West Silken Windhound Society (12/30/2021) / Thursday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

December 30, 2021

Hosted By: North West Silken Windhound Society

Location: Ridgefield, Washington

CONFORMATION

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOW BOB CH Blackwell's The Ranch, Amy Blackwell
Female Puppy BF Blackwell's Fire On The Horizon, Amy Blackwell

Bernese Mountain Dog, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF CH Fairday's Dancing With Snow, Lori Jacobson
Adult Female RBF Triple B's Deja Vu Here We Go Aga, Lori Jacobson

Boxer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM BOB Listed Entry

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM CH Battlebornprinceofdarknessofcdo, Thomas Demoss, Jessica Demoss
Adult Male RBM Virtues Keep The Madness Rolling, Jodi Snedden
Female Puppy BF BOW BOB CH Corso Diorthus High On Hellfire, Thomas Demoss, Jessica Demoss
CH CH Corso Diorthus Out For Blood, Thomas Demoss, Jessica Demoss
RCH CH Corso Diorthus Wecandealwithcrazy, Thomas Demoss, Jessica Demoss

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female Sd Battle Ready, Amy Olsen
BHF RBF Listed Entry

Great Dane, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male Rhg Uber Alles Kings My Excalibur, Alicia A Janicki
BHM RBM Uber Alles Luxor's Royal Win, Alicia A Janicki
Female Puppy RBF Bear Creeks Tutelary Rose, Kayla Burow
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Mhd Hanna Jamie Bond 007, Clifford Francis
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

South African Boerboel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF CH Infinite Power Kilty Rombauer, Rosalyn Rombauer
CH BOB UWP CH Brickyard Defar Rombauer, Rosalyn Rombauer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Woody

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Boxer, Listed Entry
2nd) Cane Corso Italiano, CH Corso Diorthus High On Hellfire
3rd) Great Dane, CH Mhd Hanna Jamie Bond 007
4th) Bernese Mountain Dog, Listed Entry

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CCH Windbourne Absolut, Stephanie Lindsley

Drever, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Cedarhollow's Openin' Day, Jamie Morris, Allen Morris
RCH CH Cedarhollow's One Of You, Jamie Morris
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USA GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) American B & T Coonhound, CCH Windbourne Absolut
2nd) Drever, CH Cedarhollow's Openin' Day

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB Laureate The Amber Spyglass, Monica E Barry

Greyhound, 7 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Pacific Red Hydra, Diana Pickering
BHM BM CH Pacific Kraken, Diana Pickering
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Inphenite Artful Dodger, Jennifer Vookles
RCH GRCH No Grey Skies, Diana Pickering

IBIZAN HOUND Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Malachite's Daily Dose Of Paya, Lynna M Campbell

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Lochbay Just One More Hit, Veronica Miller

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 12 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male RBM Allagante Inphenite-ly Special, J Vookles
Open Male BM BOW CH Allagante Wildrose Red Bull, Tammy Mills
Jr. Female 'PR'Starfyre Mystique, Karen Sanders, Paul Sanders
Open Female BF BOW 'PR'Allagante Mazie Malay, Jeanie Maresh
Adult Female Kristull Mother Of Dragons, Francie Stull
BHF RBF 'PR'Amethyst Four Leaf Clover SPOT-ON, Hillary Tregillus
CH GRCH'PR'Wildrose Allagante True Love, Tammy Mills
RCH CH'PR'Attaway Running With The Night, Kelly Ng, Pauline Ng
GRCH BOB EGCH'PR'Winsome's Macintosh SPOT-ON, Bella Goodell

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Silken Windhound, EGCH'PR'Winsome's Macintosh SPOT-ON
2nd) Borzoi, Laureate The Amber Spyglass
3rd) Podengo Portugueso, GRCH Lochbay Just One More Hit
4th) Greyhound, GRCH Inphenite Artful Dodger

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOB CH Majic Moves Gettin Ziggy Wit It, Allison Singer

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Bbgs Somebody Call 911, K Morgan Sigler
RBM CH Nalyn's Spirit Of Mauna Kea Leslie Brooks Foppe
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Booker

Irish Setter, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Roclyn Devil Made Me Do It, Barbara Butler, Cynthia Stanford

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB UWP URO1 RACES CA RATN CH Sundog Don't Call Me Nymphodora SPOT-ON, Kristen Reiter
GRCH AP VPA CA RATN RACES UWP URO3 UCD EGCH Sunnydaze For Peeps Sake SPOT-ON, Kristen Reiter

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOB Hawks Nest The Party Finds You, Bella Goodell, Carolyn Kurth, Rochelle Kurth

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF BOB CH D'agua See Sea Rider, Tamara Rook
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Mike

Stabyhoun, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOB Star Rein, Jessica Angel, John Harrison

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Male RBM Feldspar Purple Haze, Jennifer Jennings
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Cascadia Goddess Of Nature, Jennifer Jennings

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy RBF CH Mount Zion A Mystic Evening, Jazmyne Schmidt, Jeremiah Schmidt
Adult Female BF Listed Entry
GRCH BOB UCD IA RACEA ROM RGCH Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON, Abigail Kitchens

Gun Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Standard Poodle M/C, UCD IA RACEA ROM RGCH Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON
2nd) Stabyhoun, Star Rein
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Labrador Retriever, UWP URO1 RACES CA RATN CH Sundog Don't Call Me Nymphodora SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 10 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Jr. Female RBFV 'PR'Boston Only Under Supervision, Michelle Alexandria
Adult Female BFV RBF 'PR'Thurisia's Lights Out Closer, Jennifer Hsia
BHF 'PR'Cascades Yakone Autumn V Kaskae, Gilbert Lingle
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Thurisia's Explorer Of Worlds, Jennifer Hsia
Female Puppy RBFV CH'PR'Thurisia's Window To The World, Jennifer Hsia
Adult Female BFV BF CH RATN'PR'Thurisia's Silver Slugger Deux, Jennifer Hsia, Negar Amiri
CH CH PTE URO1 USA UFA'PR'Thurisia's Darkk Queen Royale SPOT, Jennifer Hsia, Michelle Alexandria
RCH NI URO1 USA UFA RACEN NC CH'PR'Dekk's Grl W/Kaleidoscope Eyes SPOT, Ingrid Knorr, Garet Handy
GRCH BOB IA UAGI EGCH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade, Catherine Lingle

American Eskimo, 2 Entries
Judge Richard Klatt
STANDARD
Female Puppy BFV BF Listed Entry
CH BOB CH'PR'Smokey Mtn Three Faces Of Eve, Candice Chamberlain, Marcy Davis
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Babs

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH La Ce My Hearts On Fire Elvira SPOT-ON, Jennifer Merrill

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB CH Gs Got More Than You Bargain For, Donna Jones

Kishu, 2 Entries
Judge Richard Klatt
BHM BM CH Akiyama No Roushya Shiromasa Go, Christine Hammond
CH BOB CH Akiyama No Roushya Tenrou Go, Christine Hammond

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Eskimo, CH'PR'Smokey Mtn Three Faces Of Eve
2nd) Siberian Husky, Listed Entry
3rd) Chinese Shar-Pei, CH La Ce My Hearts On Fire Elvira SPOT-ON
4th) Norwegian Buhund, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Red Cloud's Prince Of Wild Style, Courtney Aloi, Bailey Taylor
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy Red Cloud's Lady Of Secrets, Courtney Aloi, Angel Adams, Olivia Merrill
Open Female BF BOW CH Baywind Petite Bonne Annee, Heather Butcher, Wendy Waggoner
BHF RBF CH Red Cloud's Glitch In The System, Courtney Aloi, Olivia Merrill, Angel Adams
CH BOB CH Red Cloud's Ghosted Backjump SPOT-ON, Courtney Aloi, Angelique Adams
RCH CH High Country's Sun King, Heather Butcher
NON-LICENSED CLASSES
STUD DOG, 1 Entry
Stud Dog: CH Red Cloud's Black Knight, Courtney Aloi

Beauceron, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB UWP CH Svajone's Pick Your Poison, Alissa Felix, Kayla Phillips, Josiah Felix

Berger Picard, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOW BOB Jijin's Making Waves, Marissa Eilers
Female Puppy BF Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Richard Klatt
SMOOTH
Adult Male BMV BM BOB CH Wild Winds Breath Of Fresh Air, Michele A Hall, Jeff Beadles

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Aslaug Vom Cosabar, Melissa Berg
CH URO1 CH Deschutes Of Crooked Creek, Melissa Berg
GRCH BOB GRCH The Olivana Of Gribble Creek, Teresa Ritchey
RBF Annbjorg Vom Cosabar Katherine Berg
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: URO1 CH Deschutes Of Crooked Creek, Melissa Berg

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB RACEN CH Srss Last Shot Of Tequila SPOT-ON, Kristina Sigler

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Collie, CH Wild Winds Breath Of Fresh Air
2nd) Old English Sheepdog, RACEN CH Srss Last Shot Of Tequila SPOT-ON
3rd) Berger Picard, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, CH Red Cloud's Ghosted Backjump SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB RACEA UWPS AP7 VPE RATN NBOB USA UFA CAX U Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel
RGRCH GRCH Wmk's Little Oak Sytka, Walter V Pasko Jr or June E Pasko

American Pit Bull Terrier, 9 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Open Male BM BOW BOB CH'PR'Ivieleags High Speed@vntg, Valerie Ann Piltz, Alicia Ivie
Female Puppy RBF CH'PR'Ivieleags Terror Byte @ntk, Alicia Ivie, Cindy Armour, John Armour
Open Female BF 'PR'Ivieleag's I Am Avatar, Alicia Ivie
CH CH'PR'Ivieleags Tombstone, Alicia Ivie, Hollie Ivie
RCH GRCH'PR'Ivieleags Miss Bee Havin, Alicia Ivie, Donna Michael
GRCH EGCH'PR'Ivieleags How The West Was Won, Alicia Ivie
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Halo
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RATCH AP3 VPE CA PTN URO2 UCD UWPS UNJ UEW Alpine's Ring Of Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Ed Thomason, Karen Thomason

Australian Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Open Female BF BOB Listed Entry

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Miniature Schnauzer, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Rat Terrier, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH GRCH'PR'K2's Total Package @ Bahroo, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Alder

Scottish Terrier, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB GRCH Nolley's Kamille Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
RGRCH GRCH Nolley's Ripley Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine

Terrier Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) American Hairless Terrier, RACEA UWPS AP7 VPE RATN NBOB USA UFA CAX U Wmk's Cut The Line @ Vntg
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2
3rd) Scottish Terrier, GRCH Nolley's Kamille Reed Of Kelso
4th) Australian Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF CH RACEN Ibks We Gotta Prankster, Mary Edwards
CH BOB GRCH Vcb Justa Little Cheeky Ftogb, Lisa Nice, Barry Clements
RCH CH Vcb Count Rollo Of Brazenfaith, Janet Bentley-jones, Larry Jones
GRCH RACEA RGCH Ftogb Rock Hard Wood, Barry Clements, Mitzy Crissler

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB RACEN CH Impressive 1000 Waves By Jove, Mary Edwards
RCH CH Impressives Day Dreamer By Jove, Mary Edwards

French Bulldog, 8 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM CH Ferguson's Arni, Tiffany Ferguson
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW CH Pittrpatter's Blackrose, Renee Teichmer
CH CH Pittrpatter's Dark Knight, Renee Teichmer
RCH CH Dalila Suny Days, Priscilla Martinez
GRCH BOB EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga

Pekingese, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH Invalid Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Ramar Dnce W/ Drgnfire @ Fullmoon, Stephanie Jones

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Schipperke, CH Ramar Dnce W/ Drgnfire @ Fullmoon
2nd) Chinese Crested, RACEN CH Impressive 1000 Waves By Jove
3rd) Pekingese, Invalid Entry
4th) French Bulldog, EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance

BIS Boxer, Listed Entry
RBIS American Hairless Terrier, RACEA UWPS AP7 VPE RATN NBOB USA UFA CAX U Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel

ALTERED CONFORMATION

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB 'PR'Del Mar's Pocket Wolfie Kouki, Salina Ip
GRCH IA URO1 UAGI GRCH'PR'Bbcook's Pamiiyok Saghani, Gilbert Lingle or Catherine Lingle

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB Red Forrest In Thenameofvalen, Pamela Lusk
CH CH Red Cloud's Black Knight, Courtney Aloi

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
MALINOIS
Open Male BMV BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB ALGRCH CH Thunders High Hopes, Teresa Ritchey

Schipperke, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB ALGRCH Willows Rule Eighteen, Stephanie Jones

ABIS Alaskan Klee Kai, 'PR'Del Mar's Pocket Wolfie Kouki, Salina Ip
ARBIS Australian Shepherd, Red Forrest In Thenameofvalen, Pamela Lusk

JUNIOR SHOWMANSHIP

Judge: Polly A Dake-jones

NJ
1st) Samantha Lapp
2nd) Jacob Johnson

OJ
1st) Olivia Merrill
2nd) Lukas Johnson

NS
1st) Jaren Crissler

OS
1st) Maryah Love
2nd) Riley Smith
3rd) Lincoln Smith

BJH w/Comp: Olivia Merrill

View Event >