I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Tulsa Agility Club, Inc. (02/09/2019) / Saturday, Agility Trial 1

February 9, 2019

Hosted By: Tulsa Agility Club, Inc.

Location: Tulsa, Oklahoma

High in Trial: UGRACH8 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200

Agility I - Judge: Kim A Smith

Division TOY - B
1st) UAGI Twinkie, Unrecognized, Judy Sadler, 199

Division I - A
1st) UAGI Butcher's Dancing Through Life, W.highland White Terrier, Meredith Butcher, 200

Division I - B
1st) UGRACH6 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
2nd) UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
3rd) UAGII UCDX Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 200
4th) AI NV MC PTE URO1 UAGII Gray's Gotta Be A Cowboy SPOT-ON, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 200
URX AHD EN UCDX UGRACH5 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
URX UCD UROC UACHX Imaj Zar'n Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett, 199
URX UACHX UCD PTE UROC Daystars Stella Performance, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 199
URO2 UAGII Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 190
UGRACH Butcher's Fly By Night Griffin, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 187.92

Division II - A
1st) UAGI Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 199

Division II - B
UWP UCD UROC UGRACH16 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
1st) UGRACH6 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
2nd) UGRACH19 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
3rd) UAGII Dottie Gidget Miranti, Treeing Feist, Susan Miranti, Joseph P Miranti Jr, 200
4th) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH10 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
URO1 UAGII Thomas's Daisy, Unrecognized, Tonna Thomas, 199
UGRACH8 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 198

Division III - A
1st) NI NC PTE California Drents' Klamath, Drentse Patrijshond, Marina Symcox, 199
2nd) UAGI Blue Flag Ricochet, Dutch Shepherd, Kyle Mackay Rives, 181.14

Division III - B
1st) SV MI AN EHD EC URO2 UGRACH6 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) UAGII Renvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 200
3rd) UACHX FS Maxey's Merlin, German Shepherd Dog, William L Maxey Jr, 200
4th) UACHX Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 200
URO3 UGRACH7 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
UCD URO2 UAGII H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 199
UGRACH2 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 199
UAGII Alouette's Rocket's Red Glare, Belgian Shepherd Dog, Bridger Rives, Kyle Mac Kay Rives, 199
URO3 UCDX EHD EN UGRACH Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 199
UAGII URO1 UCD Georgecreek Man From Yesterday, German Shepherd Dog, Debra Hnath, 199
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 199

Agility II - Judge: Kim A Smith

Division TOY - B
1st) UAGI Twinkie, Unrecognized, Judy Sadler, 189

Division I - B
1st) UGRACH6 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
2nd) URX UACHX UCD PTE UROC Daystars Stella Performance, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
3rd) URX AHD EN UCDX UGRACH5 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
4th) AI NV MC PTE URO1 UAGII Gray's Gotta Be A Cowboy SPOT-ON, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 200
UGRACH Butcher's Fly By Night Griffin, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
URO2 UAGII Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 199
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 195
UAGII AHD URX UROC ALCH EN UCDX Xivkarat Stormfront At Talyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Gayle Portiss, 194

Division II - B
UWP UCD UROC UGRACH16 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
1st) UGRACH19 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UGRACH6 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
3rd) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH10 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
4th) UGRACH Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 199
URO1 UAGII Thomas's Daisy, Unrecognized, Tonna Thomas, 195
UGRACH Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 193
UAGII Turveys Carnival In Rio, Australian Shepherd, Pamela S Maxey, 189

Division III - A
1st) UAGII URX4 UCD UROG Wicked Lilly Lady Underfoot, Golden Retriever, Christopher Medlock And Cheryl Medlock, 195

Division III - B
1st) SV MI AN EHD EC URO2 UGRACH6 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
3rd) URO3 UGRACH7 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
4th) URO2 UACH UCDX Twin Hills Taylor's Dreams, American Pit Bull Terrier, Laura Morris, 200
UGRACH2 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 199
UAGII Harts Desire Ruger, Labrador Retriever, Johnnie L Hart, 199
UAGII URO1 UCD Georgecreek Man From Yesterday, German Shepherd Dog, Debra Hnath, 195
UCD URO2 UAGII H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 195
UAGII Renvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 195
UACHX Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 194

Agility III - Judge: Kim A Smith

Division I
1st) URX UACHX UCD PTE UROC Daystars Stella Performance, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
2nd) UGRACH6 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
3rd) UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
4th) URX AHD EN UCDX UGRACH5 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
UGRACH Butcher's Fly By Night Griffin, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
URX UCD UROC UACHX Imaj Zar'n Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett, 199

Division II
UWP UCD UROC UGRACH16 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
1st) UGRACH8 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
2nd) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH10 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200

Division III
1st) UGRACH2 Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
2nd) URO3 UCDX EHD EN UGRACH Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 200
3rd) SV MI AN EHD EC URO2 UGRACH6 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
4th) URO3 UGRACH7 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
UACHX FS Maxey's Merlin, German Shepherd Dog, William L Maxey Jr, 200
URO3 UCD UACH Caisson's Storm Chaser At Da-jo, German Shepherd Dog, Debra Hnath, 199
UCDX UACHX Rudy Du Baldo, Border Collie, Lenore Du Baldo, 198

View Event >