Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: UKC California Classic (01/11/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

January 12, 2019

Location: Woodland, California

Guardian Dogs

American Bulldog, 3 Entries
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH URO1 CH Nobilis' Kylo Ren Of Hdk SPOT, Lynn Carradine-hailey, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RCH CH Best Buds Hogwarts, Mary Grillo

Boxer, 3 Entries
Judge Sheree Sanchez
Female Puppy BF CH Libena Gargatiela Pirkig, Jenna Pirkig, Gairett Pirkig
Adult Female RBF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Jab-vendettas Commandernchief, Debra Henkle

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Sheree Sanchez
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Quartet's Emerald City, Kim Moreno

Great Dane, 4 Entries
Judge Sheree Sanchez
Jr. Male BM Northernaire's Gem Baba Booey, Carrie Michaelson
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Rottweiler, 5 Entries
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy BM Von Seagawn's Agent Coulson, Kathleen Wilson
Open Female BF BOW CH Roilands Schone Erleuchtet Eine, Linda Claudeane Killfoil
CH BOB CH Haustiers Esoteric Wisdom, Jeannette Lehman
RCH UWPO AP3 VPE UWPCH CH Sierra Golds Le Spiorad Laidir, Linda Claudeane Killfoil, Janet J Miller, Michael R Miller

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sheree Sanchez
1st) Rottweiler, CH Haustiers Esoteric Wisdom
2nd) Boxer, GRCH Jab-vendettas Commandernchief
3rd) Doberman Pinscher, CH Quartet's Emerald City
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF BOB Blevwil Victoria, Jessica Humphrey

Dachshund, 2 Entries
Judge Donna Beadle
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Victorys Ramblin Man At Gts, Gail Massey, Vicki Antonio
BHF BFV BF Listed Entry

Porcelaine, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOB Oak Hill's Moose, Julie Martin

Scenthound Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Dachshund, CH Victorys Ramblin Man At Gts
2nd) Basset Fauve De Bretagne, Blevwil Victoria
3rd) Porcelaine, Oak Hill's Moose

Sighthounds & Pariah Dogs

Hungarian Greyhound, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB UWP CH Tuzvihar Bombogenesis, Janice Snyder

Pharaoh Hound, 4 Entries
Judge Tracey A Kallas
Open Male RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Adult Male BM Camelot's Mai-t Mystic Healer, Marcia Anderson
Adult Female BF BOW BOB CH Camelot's Mai-t La Diabla, Marcia Anderson

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Female BF 'PR'Wyndolyn Helia Of Talisman, Joyce Chin
Adult Female RBF CH'PR'Serenity Peaceful Meadow, Susan Mohler
Open Female CTPRSummerstar Brown Sugar, Cyndi Dell
BHF 'PR'Morgandell Glinka Dna, Cynthia E Dell, Marilyn Laudenslager
CH GRCH'PR'Elessar's Banzai Pipeline SPOT-ON, Lori Silvestri
RCH CH'PR'Morgandell Borodin, Cynthia E Dell, Marilyn Laudenslager
GRCH BOB GRCH'PR'Elessar's Wind N Sea, Lori Silvestri

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Clements Ridge Shelby, Jeanine Burkart

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Rhodesian Ridgeback, CH Camelot's Mai-t La Diabla
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Elessar's Wind N Sea
3rd) Hungarian Greyhound, UWP CH Tuzvihar Bombogenesis
4th) Pharaoh Hound, Listed Entry

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever,
Judge Sheree Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Tephra Eine Klein Nachtmusik, Elizabeth Bernstein

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
ALL OTHER COLORS
Male Puppy BMV BM BOB Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Sheree Sanchez
Open Male BM BOW BOB Destinys Free To Fly, Linda Barter
Female Puppy RBF Somerset Fur Elise, Jean Campero
BHF BF Twin Oaks My Lil' Ginger Snap, Melanie Ferguson, Karen Hobbs
CH CH Birnam Wood's Ready, Go!, Mike Rumsey

Lagotto Romagnolo, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Open Male BM BOB CH Ilgranaio Dei Malatesta Amedeo, Janet Smith

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH Cinnfullysweet Sedona Sunset, Cindy Paul
GRCH BOB GRCH Brienwoodsqueen Of The Ironthrone, Sharlene Craig
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Tobias Hamilton
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Sheree Sanchez
Jr. Male BM Coyote Den's Seal Charlie, Stephanie Smith
Female Puppy BF BOW CH Coyote Dens Ellie Simply Sisco, Stephanie Smith
GRCH BOB GRCH Rose City's Barefoot Contessa, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Tobias Hamilton
NFP BP Listed Entry

Vizsla, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
BHF BF BOB Listed Entry

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Glacier Gems Cut Color & Clari

Gun Dog Group Winners
Judge: Sheree Sanchez
1st) Golden Retriever, Destiny's Free To Fly
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoodsqueen Of The Ironthrone
3rd) English Cocker Spaniel, Listed Entry
4th) Standard Poodle M/C, GRCH Rose City's Barefoot Contessa

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Adult Male BM BOB Mytuk"n"keno Let It Ride, Linda Katlarz

Siberian Husky,
Judge Tracie Karsjens
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Alaskan Malamute, Mytuk"n"keno Let It Ride

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dutch Shepherd,
Judge Tracie Karsjens
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

German Shepherd Dog, 8 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH CH Hausmekon's Wentzfeld Jaegar, Anja Heibloem Stroud
RCH CH Kimmelots Ruby Haus Flammin, Whisper L Gray
GRCH BOB GRCH 3colors Sharp Dressed Man, Jessica Mc Rae

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
CH CH H-o-t Lord Of The Dance, Bethanie Sanders
GRCH BOB GRCH Tasso's Cry Me A River, Bethanie Sanders

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Open Male BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Tasso's Cry Me A River
2nd) German Shepherd Dog, GRCH 3colors Sharp Dressed Man
3rd) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 18 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM UWP CH'PR'Pearson's Tommy Gun SPOT-ON, Kimberly Pearson, Narada Farr, Winston Demmin
Open Male RMB Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB 'PR'L&c Larums Blue Kalypso Kid, Juan P Ramirez, Felicia Ramirez
Adult Female CA UWP USA Chohan's Silent Things SPOT-ON, Yvonne Chohan
Open Female RBF Listed Entry
CH Bluprints California Cipher SPOT-ON, Miles Whitney
RCH UWP CH'PR'L&c Larum's Coca Cola Kid, Lisa Larum, Cody Larum
GRCH AP3 UWPS VPE CAX UWPCHX GRCH'PR'Nv Larum Gundy Dardevl Dynasty SPOT, Janice Snyder, Richard Hueston Sr

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB Listed Entry

Staffordshire Bullterrier, 12 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy RBM Thomstaffs Golden Destiny, Elizabeth Thompson, Janice Snyder, Nancy A Best-olds, Susan Best-olds
Open Male BM BOW Good Old Fashioned Lover Boy, Rachel Sutton, Graham Hollingworth
BHM Nevada's Little White Lies, Janice Snyder
Female Puppy BF Super Sweet Seeking Courage, Nancy Best-olds
BHF RBF Listed Entry
CH CH Dynastaff Nevada Steak'n Shake, Janice Snyder, Teri Keetch
RCH UFA USA GRCH Camelots Flaming Star, Rachel A Sutton, Graham Hollingworth
GRCH BOB USA UFA AP4 VPE UWPO CAX UGWPCH GRCH Quinlent Awake My Soul, Janice Snyder And Teri Keetch

Terrier Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) American Pit Bull Terrier, 'PR'L&c Larums Blue Kalypso Kid
2nd) Staffordshire Bullterrier, USA UFA AP4 VPE UWPO CAX UGWPCH GRCH Quinlent Awake My Soul
3rd) Parson Russell Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Donna Beadle
CH UWP URO1 USA UFA CH Blue Goon's Spaceman Spiff SPOT-ON, Narada Farr
RCH CH Montes' Diamond SPOT, Jasmine Montes
GRCH BOB GRCH Nst Kung Fu Kenny, Juventino Urias Jr

Boston Terrier, 5 Entries
Judge Donna Beadle
BHF BF Delphi's I'm Your Auntie Mame, Dolores Ferrero, John W Flora
CH CA CH Naughty Norteno Oracle@delphi, Dolores J Ferrero, John W Flora
RCH CH Delphi Put Ur Lips Tgther & Blo, Dolores J Ferrero, John W Flora
GRCH BOB CA GRCH Campbell Clan's Bad Reputation SPOT, Dolores J Ferrero, John W Flora

Chihuahua, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy RBM Gt's Spice It Up Captain Jack, Georgette Celestine Cash, Ryan Cash
Open Male BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Gt's Making R Dream Come True, Gail Massey

Dalmatian, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Ravins Passing The Torch, Tryssa De Ruyter

French Bulldog, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Kibyghan Cupid, Janice Snyder, Teri Keetch

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Donna Beadle
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOB Honey Bears Jasper King, Deborah Hoskin

Tibetan Terrier, 2 Entries
Judge Donna Beadle
BHM BM BOW BOB CH Serbus Tattle Tale, Jami Smith

Companion Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Tibetan Terrier, CH Serbus Tattle Tale
2nd) American Bully, GRCH Nst Kung Fu Kenny
3rd) Boston Terrier, CA GRCH Campbell Clan's Bad Reputation SPOT
4th) Dalmatian, CH Ravins Passing The Torch

TOTAL DOG QUALIFIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWP CH'PR'L&c Larum's Coca Cola Kid, Lisa Larum, Cody Larum
AMERICAN BULLY, UWP URO1 USA UFA CH Blue Goon's Spaceman Spiff SPOT-ON, Narada Farr

BIS Tibetan Terrier, CH Serbus Tattle Tale, Jami Smith
RBIS La Catahoula Leopard Dog, GRCH Tasso's Cry Me A River, Bethanie Sanders