Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: UKC California Classic (01/11/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

January 12, 2019

Location: Woodland, California

Guardian Dogs

American Bulldog, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Best Buds Hogwarts, Mary Grillo
RCH CA UWP CH Wmk's Not So Despicable Me SPOT, Lynn Hailey

Boxer, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF CH Libena Gargatiela Pirkig, Jenna Pirkig, Gairett Pirkig
Adult Female RBF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Jab-vendettas Commandernchief, Debra Henkle

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Quartet's Emerald City, Kim Moreno

Great Dane, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM Northernaire's Gem Baba Booey, Carrie Michaelson
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Rottweiler, 5 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM Von Seagawn's Agent Coulson, Kathleen Wilson
Open Female BF BOW CH Roilands Schone Erleuchtet Eine, Linda Claudeane Killfoil
CH BOB CH Von Roilands Immitation Game, Cheryl Vaughn, Douglas Vaughn
RCH UWPO AP3 VPE UWPCH CH Sierra Golds Le Spiorad Laidir, Linda Claudeane Killfoil, Janet J Miller, Michael R Miller

Guardian Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Rottweiler, CH Von Roilands Immitation Game
2nd) Great Dane, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, CH Quartet's Emerald City
4th) Boxer, GRCH Jab-vendettas Commandernchief

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Female Puppy BF BOB Blevwil Victoria, Jessica Humphrey

Dachshund, 2 Entries
Judge Sheree Sanchez
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Victorys Ramblin Man At Gts, Gail Massey, Vicki Antonio
BHF BFV BF Listed Entry

Porcelaine, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy BM BOB Oak Hill's Moose, Julie Martin

Scenthound Group Winners
Judge: Sheree Sanchez
1st) Dachshund, CH Victorys Ramblin Man At Gts
2nd) Porcelaine, Oak Hill's Moose
3rd) Basset Fauve De Bretagne, Blevwil Victoria

Sighthounds & Pariah Dogs

Hungarian Greyhound, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB UWP CH Tuzvihar Bombogenesis, Janice Snyder

Pharaoh Hound, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
BHM BM RBM Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Donna Beadle
PEQUENO WIRE
Open Male BMV BM BOB Heimats Frisco, Joanne Matzen

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Male BM Camelot's Mai-t Mystic Healer, Marcia Anderson
Adult Female BF BOW BOB CH Camelot's Mai-t La Diabla, Marcia Anderson

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Female BF 'PR'Wyndolyn Helia Of Talisman, Joyce Chin
Adult Female CH'PR'Serenity Peaceful Meadow, Susan Mohler
Open Female CTPRSummerstar Brown Sugar, Cyndi Dell
BHF RBF 'PR'Morgandell Glinka Dna, Cynthia E Dell, Marilyn Laudenslager
CH BOB CH'PR'Morgandell Borodin, Cynthia E Dell, Marilyn Laudenslager
RCH GRCH'PR'Elessar's Banzai Pipeline SPOT-ON, Lori Silvestri
GRCH GRCH'PR'Elessar's Wind N Sea, Lori Silvestri

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB Clements Ridge Shelby, Jeanine Burkart

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Rhodesian Ridgeback, CH Camelot's Mai-t La Diabla
2nd) Pharaoh Hound, Listed Entry
3rd) Podengo Portugueso, Heimat's Frisco
4th) Silken Windhound, CH'PR'Morgandell Borodin

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever,
Judge Tracie Karsjens
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Tephra Eine Klein Nachtmusik, Elizabeth Bernstein

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
ALL OTHER COLORS
Male Puppy BMV BM BOB Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
Open Male BM BOW Listed Entry
BHF BF Twin Oaks My Lil' Ginger Snap, Melanie Ferguson, Karen Hobbs
CH BOB CH Birnam Wood's Ready, Go!, Mike Rumsey

Lagotto Romagnolo, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Open Male BM BOB CH Ilgranaio Dei Malatesta Amedeo, Janet Smith

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH Cinnfullysweet Sedona Sunset, Cindy Paul
GRCH BOB GRCH Brienwoodsqueen Of The Ironthrone, Sharlene Craig
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Tobias Hamilton
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Tracie Karsjens
Jr. Male BM Coyote Den's Seal Charlie, Stephanie Smith
Female Puppy BF BOW CH Coyote Dens Ellie Simply Sisco, Stephanie Smith
GRCH BOB GRCH Rose City's Barefoot Contessa, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Tobias Hamilton
NFP BP Listed Entry

Vizsla, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
BHF BF BOB Listed Entry

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Gkacier Gems Cut Color & Clari

Gun Dog Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Standard Poodle, GRCH Brienwoodsqueen Of The Ironthrone
2nd) English Cocker Spaniel, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, CH Birnam Wood's Ready, Go!
4th) Standard Poodle M/C, GRCH Rose City's Barefoot Contessa

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Adult Male BM BOB Mytuk"n"keno Let It Ride, Linda Katlarz

Siberian Husky,
Judge Sheree Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Sheree Sanchez
1st) Alaskan Malamute, Mytuk"n"keno Let It Ride

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dutch Shepherd,
Judge Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOW Listed Entry
BHF BF Hausmekon's Xoxo Love & Kisses, Anja Heibloem Stroud
CH CH Hausmekon's Wentzfeld Jaegar, Anja Heibloem Stroud
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH 3colors Sharp Dressed Man, Jessica Mc Rae
RBF Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
CH CH H-o-t Lord Of The Dance, Bethanie Sanders
GRCH BOB GRCH Tasso's Cry Me A River, Bethanie Sanders

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Tasso's Cry Me A River
2nd) German Shepherd Dog, GRCH 3colors Sharp Dressed Man
3rd) Australian Shepherd, Listed Entry
4th) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 18 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM RBM 'PR'Flosi's Super Hero Nero, Chelsey Sibley, Robert Asli
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW 'PR'L&c Larums Blue Kalypso Kid, Juan P Ramirez, Felicia Ramirez
Adult Female RBF CA UWP USA Chohan's Silent Things SPOT-ON, Yvonne Chohan
Open Female Listed Entry
CH CH UWP'PR'Flosi/Larum Loc N Load Ur Colt, Larry Flosi, Jason M Brown
RCH Bluprints California Cipher SPOT-ON, Miles Whitney
GRCH BOB AP3 UWPS VPE CAX UWPCHX GRCH'PR'Nv Larum Gundy Dardevl Dynasty SPOT, Janice Snyder, Richard Hueston Sr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Morgan
NFP BP Josie

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB Listed Entry

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH'PR'K2's Classic Shelby, Lavonne Thoming, Bethanie Sanders

Staffordshire Bullterrier, 12 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM Thomstaffs Golden Destiny, Elizabeth Thompson, Janice Snyder, Nancy A Best-olds, Susan Best-olds
Open Male Good Old Fashioned Lover Boy, Rachel Sutton, Graham Hollingworth
BHM RBM Nevada's Little White Lies, Janice Snyder
Female Puppy RBF Super Sweet Seeking Courage, Nancy Best-olds
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB UFA USA GRCH Camelots Flaming Star, Rachel A Sutton, Graham Hollingworth
RCH CH Dynastaff Nevada Steak'n Shake, Janice Snyder, Teri Keetch
GRCH USA UFA AP4 VPE UWPO CAX UGWPCH GRCH Quinlent Awake My Soul, Janice Snyder And Teri Keetch

Terrier Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) American Pit Bull Terrier, AP3 UWPS VPE CAX UWPCHX GRCH'PR'Nv Larum Gundy Dardevl Dynasty SPOT
2nd) Staffordshire Bullterrier, UFA USA GRCH Camelots Flaming Star
3rd) Parson Russell Terrier, Listed Entry
4th) Rat Terrier, CH'PR'K2's Classic Shelby

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
CH BOB CH Montes' Diamond SPOT, Jasmine Montes
RCH UWP URO1 USA UFA CH Blue Goon's Spaceman Spiff SPOT-ON, Narada Farr
GRCH GRCH Nst Kung Fu Kenny, Juventino Urias Jr

Boston Terrier, 5 Entries
Judge Tracie Karsjens
BHF BF Delphi's I'm Your Auntie Mame, Dolores Ferrero, John W Flora
CH CH Delphi Put Ur Lips Tgther & Blo, Dolores J Ferrero, John W Flora
RCH CH Delphi's Shoeshine Boy, Dolores Ferrero, John W Flora
GRCH BOB CA GRCH Campbell Clan's Bad Reputation SPOT, Dolores J Ferrero, John W Flora

Chihuahua, 3 Entries
Judge Tracie Karsjens
Male Puppy RBM Gt's Spice It Up Captain Jack, Georgette Celestine Cash, Ryan Cash
Open Male BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Gt's Making R Dream Come True, Gail Massey

Dalmatian, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
CH BOB CH Ravins Passing The Torch, Tryssa De Ruyter

French Bulldog, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
CH BOB CH Kibyghan Cupid, Janice Snyder, Teri Keetch

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Tracie Karsjens
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOB Honey Bears Jasper King, Deborah Hoskin

Tibetan Terrier, 2 Entries
Judge Tracie Karsjens
BHM BM BOW BOB CH Serbus Tattle Tale, Jami Smith
Open Female BF Serbus Tale As Old As Time, Jami Smith

Companion Dog Group Winners
Judge: Tracie Karsjens
1st) Tibetan Terrier, CH Serbus Tattle Tale
2nd) Dalmatian, CH Ravins Passing The Torch
3rd) Chihuahua, GRCH Gt's Making R Dream Come True
4th) French Bulldog, CH Kibyghan Cupid

TOTAL DOG QUALIFIERS
ROTTWEILER, UWPO AP3 VPE UWPCH CH Sierra Golds Le Spiorad Laidir, Linda Claudeane Killfoil, Janet J Miller, Michael R Miller
HUNGARIAN GREYHOUND, UWP CH Tuzvihar Bombogenesis, Janice Snyder
AMERICAN PIT BULL TERRIER, CA UWP USA Chohan's Silent Things SPOT-ON, Yvonne Chohan
AMERICAN PIT BULL TERRIER, CH UWP'PR'Flosi/Larum Loc N Load Ur Colt, Larry Flosi, Jason M Brown
AMERICAN PIT BULL TERRIER, AP3 UWPS VPE CAX UWPCHX GRCH'PR'Nv Larum Gundy Dardevl Dynasty SPOT, Janice Snyder, Richard Hueston Sr
PARSON RUSSELL TERRIER, Listed Entry
PARSON RUSSELL TERRIER, Listed Entry
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, USA UFA UWPO AP3 VPE GRCH UGWPCH Nevada Lions&tigers&bears Ohmy, Nancy Best-olds, Susan Best-olds, Janice Snyder
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, USA UFA AP4 VPE UWPO CAX UGWPCH GRCH Quinlent Awake My Soul, Janice Snyder And Teri Keetch

BIS Standard Poodle, GRCH Brienwoodsqueen Of The Ironthrone, Sharlene Craig
RBIS Tibetan Terrier, CH Serbus Tattle Tale, Jami Smith