I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (12/08/2018) / Saturday, Agility Trial 2

December 8, 2018

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

High in Trial: UNJ UAGII URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200

Agility I - Judge: Joseph Reese

Division I - B
1st) UACHX URO3 Hobo Wolters, Unrecognized, Robin Wolters, 200
2nd) NI NC PTA UCD CA URO3 UACHX Emerald In The Ruff SPOT, Amb, Darlaine Torgesen, 200
3rd) NE NC UACH Safranne Marvelous Quicksilver, Poodle, Lyndsay Klemens, 199
4th) UGRACH2 Radar Ralph, Cavalier Kng.chas.spaniel, Jackie Foldenauer, 199
UAGI CH Wheatcroft's Mackennas A Keeper, Shetland Sheepdog, Danette Clayton, 198

Division II - A
1st) UAGI PTS NV NE URO1 GRCH Mariah's Catch Me If You Can SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Beverly Zaiko, 200

Division II - B
URO2 UGRACH4 Jasmine, Border Collie, Sharon Reese Or Joseph Reese, 200
UGRACH5 Max, Border Collie, Joseph Reese And Sharon Reese, 200
1st) UAGII URO1 CH Clannads Blazing The Midnight Sky, Border Collie, Jennifer Lewis, Steven Lewis, 200
2nd) URO2 UGRACH6 Clannad's Midnight Brilliance, Border Collie, Jennifer Lewis And Steven Lewis, 200
3rd) RATO GSJCH URX4 UCD UGRACH SN UROG CA PTE Davis' Caramel Covered Cookie SPOT, Border Collie, Ellen M Davis, 200
4th) WSD URO1 UACH Bocephus, Unrecognized, Alexandra Ranft, 200
UAGI Leb Raah's Travelin Wiggles, Australian Shepherd, Dawn Harbison, 200
UWP UCD URO3 UGRACH16 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
URO1 UAGII CH Shiver 2 Fast 2 Furious SPOT, Siberian Husky, Lisa Monge Or Tina Mc Ginnis, 200
Listed Entry

Division III - B
1st) UNJ UAGII URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
2nd) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH6 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
3rd) UACHX Bailey Duncan King, Australian Shepherd, Carolyn S King, 200
4th) NE NV UJJCH UCD AC UGRACH URO3 Pokerflats Uninhibited Purkinje, Belgian Shepherd Dog, Lyndsay Klemens Or Jeffrey Klemens, 200
UWP UGRACH5 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 200
CA UAGII UCD URO3 GRCH Joy-a-len's Kan't Help Myself SPOT-ON, Bouvier Des Flandres, Lee Ann Layman Or Judith Allen, 200
NI NC UAGII Staup's Shark Finn, Unrecognized, Robin Staup, 200
URO1 UAGII Autumn Wind Cutie Patootie, Australian Shepherd, Carolyn Zernick, 200
UAGII Brighteye Stargazer, Bernese Mountain Dog, Sheila K Grimm, 200
UAGII Sunshine Rocket's Red Glare, Golden Retriever, Denise A Cusumano, 198

Agility II - Judge: Joseph Reese

Division I - B
1st) NE NC UACH Safranne Marvelous Quicksilver, Poodle, Lyndsay Klemens, 200
2nd) NI NC PTA UCD CA URO3 UACHX Emerald In The Ruff SPOT, Amb, Darlaine Torgesen, 200
3rd) UGRACH2 Radar Ralph, Cavalier Kng.chas.spaniel, Jackie Foldenauer, 199
4th) UACHX URO3 Hobo Wolters, Unrecognized, Robin Wolters, 198
PTE NHD AV NN UAGII URO2 UCD GRCH Mariahs Manhattan Mayhem SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Beverly A Zaiko, 198

Division II - A
1st) Listed Entry
2nd) URO1 UAGI Cherriky's Stonehenge Like A Rock, English Springer Spaniel, Dawn Harbison, Greta Dalrymple, 177.18
3rd) UAGII URO1 CH Clannads Blazing The Midnight Sky, Border Collie, Jennifer Lewis, Steven Lewis, 175.32

Division II - B
UGRACH5 Max, Border Collie, Joseph Reese And Sharon Reese, 200
URO2 UGRACH4 Jasmine, Border Collie, Sharon Reese Or Joseph Reese, 200
URO1 UAGII Mercedes, Border Collie, Joseph Reese, 199
1st) UWP UCD URO3 UGRACH16 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
2nd) WSD URO1 UACH Bocephus, Unrecognized, Alexandra Ranft, 200
3rd) RATO GSJCH URX4 UCD UGRACH SN UROG CA PTE Davis' Caramel Covered Cookie SPOT, Border Collie, Ellen M Davis, 193
4th) URO1 UAGII CH Shiver 2 Fast 2 Furious SPOT, Siberian Husky, Lisa Monge Or Tina Mc Ginnis, 188.75

Division III - B
1st) UNJ UAGII URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
2nd) NI NC UAGII Staup's Shark Finn, Unrecognized, Robin Staup, 200
3rd) UAGII Brighteye Stargazer, Bernese Mountain Dog, Sheila K Grimm, 199
4th) CA UAGII UCD URO3 GRCH Joy-a-len's Kan't Help Myself SPOT-ON, Bouvier Des Flandres, Lee Ann Layman Or Judith Allen, 198
UAGII Sunshine Rocket's Red Glare, Golden Retriever, Denise A Cusumano, 198
URO1 UAGII Autumn Wind Cutie Patootie, Australian Shepherd, Carolyn Zernick, 197
GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH6 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 195
UACHX Bailey Duncan King, Australian Shepherd, Carolyn S King, 189
UAGII Remi, Unrecognized, Shannon Bolinger, 179.41

Agility III - Judge: Joseph Reese

Division I
1st) UGRACH2 Radar Ralph, Cavalier Kng.chas.spaniel, Jackie Foldenauer, 200
2nd) NI NC PTA UCD CA URO3 UACHX Emerald In The Ruff SPOT, Amb, Darlaine Torgesen, 200
3rd) AN SI USA UFA EC UACH UROC GRCH Windcrest Wild Card SPOT, Papillon, Jennifer Harman, Anthony A Harman, 198

Division II
1st) URO2 UGRACH6 Clannad's Midnight Brilliance, Border Collie, Jennifer Lewis And Steven Lewis, 200
2nd) UWP UCD URO3 UGRACH16 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200

Division III
1st) UWP UGRACH5 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 200
2nd) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH6 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 198

View Event >