I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: High Plains Kennel Club (11/16/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

November 18, 2018

Hosted By: High Plains Kennel Club

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Female BF BOB Starmount's Pyrwinks Proud Salix, Joann Winks

Leonberger, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Adult Female BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Female RBF Mona A Tranquil State Of Mind, Tiffany Orsburn
Adult Female BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Great Pyrenees, Starmount's Pyrwinks Proud Salix
3rd) Rottweiler, Listed Entry
4th) Great Dane, CH Glacier's Pride Land's Maxwell

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji,
Judge Sonja J Ostrom
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Makalika-jerlin Cherry Pop, Kimberly Mcneill

Borzoi, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
BHM BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Silken Windhound, 13 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy BM 'PR'Satsuma Beignet At Broadway, Christina Klahn, Denise Young
Jr. Male RBM CH'PR'Silkrun's New York Times, Christina Klahn
Jr. Female RBF 'PR'Clayborn's Jamaican Mango, Megan Lundberg
Int. Female 'PR'Clayborn's I Spy, Kimberly D Mc Neill, Miles Tihansky
BHF BF BOW 'PR'Clayborns Black-hooded Sunbeam, Cathi Wester
CH BOB CH'PR'Allagante Broadway Abbey Road, Tina Klahn
RCH CH'PR'Clayborn's Leaping For Joy, Cathi Wester
GRCH GRCH'PR'Firebird's Lone Ranger Dna, Russell L Buhrdorf
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP 'PR'Clayborn Flying Under Theradar, Cathi Wester
NFP BP 'PR'Broadway's I Have A Dream, Christina Klahn
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce
Female Veteran: Best Veteran CH'PR'Firebirds Smoke'n Fire Brindle, Cathi Wester

Whippet, 4 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf
RBM Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Silken Windhound, CH'PR'Allagante Broadway Abbey Road
2nd) Whippet, CH Toccata In The Key Of C
3rd) Borzoi, Listed Entry

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever,
Judge Larry E Hansen Jr
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO2 CH Grizzlypeake's Cameo Rose, Elizabeth Moe Or Michael Moe

German Wirehaired Pointer, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Int. Female RBF CH Wyowires Atma Aisha, Lisa J Uhrich
Adult Female BF BOB CH Wyowires' Foxie Roxie, Lisa J Uhrich

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM URO1 Finley The Golden Boy SPOT, Julie Whitehead
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Irish Setter, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF CH Beaver Creek's Fairytale, Erin Bonwell
Adult Female RBF CH Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
GRCH BOB GRCH Beaver Creek's Polar Pawz, Erin Bonwell

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Int. Female RBF Listed Entry
BHF BF CH Pikes Peak Jolene Miracle, Betsy Beineke
CH CH Windswept Fireworks, Angela Morgan
RCH CH Gabriella Gabby Arteaga Marily, Marily Arteaga
GRCH BOB URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson

Vizsla, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Kamo's Rosko At Skoglundfarm, Paul Skoglund
RCH URO1 GRCH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund
GRCH GRCH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund

Gun Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Vizsla, CH Kamo's Rosko At Skoglundfarm
2nd) Standard Poodle M/C, URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice
3rd) Labrador Retriever, GRCH Beaver Creek's Polar Pawz
4th) German Wirehaired Pointer, CH Wyowires' Foxie Roxie

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
CH BOB CH Dream Hi Champagne & Fyre, Debbie Squire
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Gary L Andersen
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB 'PR'Cali's Mile High Denver @ Ice, Anthony Gomez
Jr. Female BFV BF CH'PR'Lockroy Diamonde's Maybell@ice, Michelle Short, Michael Short
RBFV 'PR'Kikid's Sedalia @ice Michelle Short

American Eskimo, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB 'PR'Blue Star's Winter Blaze, Patricia Phillips
CH CH'PR'Blue Star's Wind Spirit, Karen Anne Hawn

Samoyed, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Male Puppy BM BOB Northmoor Slim Shady, Kathleen Conway

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
BHF BF BOB CH Nstaar's Brilliant Explosion, Anne Cain
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH URO2 Little Bit Kiara SPOT-ON, April Fingerlos And Kenneth Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Siberian Husky, CH Nstaar's Brilliant Explosion
2nd) American Eskimo, 'PR'Blue Star's Winter Blaze
3rd) Samoyed, Northmoor Slim Shady
4th) Akita, CH Dream Hi Champagne & Fyre

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Ronald V Horn
Male Puppy BM Siberian Miracle Nathan Sunshine, Lene' Whitt
BHF BF BOW CH Outlaws Something Special, Sheree Sanchez
CH BOB URO1 CH Outlaws Blood Moon Of K2 SPOT, Tracey A Kallas, Dean A Kallas

Border Collie, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Collie, 2 Entries
Judge Ronald V Horn
CH BOB URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos
RCH CH Mas Bonita De Todos Arteaga, Marily Arteaga

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Ronald V Horn
1st) Australian Shepherd, URO1 CH Outlaws Blood Moon Of K2 SPOT
2nd) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT
3rd) Collie, URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

Border Terrier, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
Male Puppy BM Jusutsus Jumping Jehoshaphat, Susan Hampton
Female Puppy BF BOW BOB Jusutsus Peachy Keen, Liz M Hampton

Rat Terrier, 9 Entries
Judge Gary L Andersen
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
Female Puppy RBFV RBF 'PR'K2's Lickety Split, Tracey A Kallas
Jr. Female BFV BF BOW CH Skippin Cj Fire Water Of K2, Tracey A Kallas, Christina Martinez
CH CH'PR'K2's Kickin Sass @ Outlaw, Sheree Sanchez
RCH CH'PR'K2's Collision Course Bahroo, Sharma L Sonntag
GRCH BOB GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Female Puppy BF BOB 'PR'Foxclassic Corey Rose, Barbara A Battin, Charles E Battin

Terrier Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw
2nd) Border Terrier, Jusutsus Peachy Keen
3rd) Toy Fox Terrier, 'PR'Foxclassic Corey Rose

Companion Dogs

English Toy Spaniel, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOB CH Novel I'm Naught A Knight, Nancy Williams, Shelly Hepler

Havanese, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM BOB Listed Entry

Italian Greyhound, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Ankhu's I Can't Drive 55, Serena Galloway
RCH CH Ankhu's Baby's On Fire, Serena Galloway, Gary Galloway
GRCH BOB GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Int. Male BM Belle Amies Sinbad, Mary C Parker
CH BOB CH Royal T's Brilliant Brighton, Mary C Parker

Pomeranian, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Cnm's Hot Off The Press, Cindy Menear

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM CH House Of Wu Red Baron, Claudia Miller
BHF BF BOW BOB House Of Wu Oh My Magpie, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Shih Tzu, House Of Wu Oh My Magpie
2nd) Italian Greyhound, GRCH Ankhu-anji's St Tiberious
3rd) Havanese, Listed Entry
4th) Mi-Ki, CH Royal T's Brilliant Brighton

TOTAL DOG QUALIFIERS
AUSTRALIAN SHEPHERD, URO1 CH Outlaws Blood Moon Of K2 SPOT, Tracey A Kallas, Dean A Kallas

BIMBS Vizsla, CH Kamo's Rosko At Skoglundfarm, Paul Skoglund
RBIMBS Cane Corso Italiano, Listed Entry

View Event >