I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: High Plains Kennel Club (11/16/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

November 17, 2018

Hosted By: High Plains Kennel Club

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Great Dane, 3 Entries
Judge Gary L Andersen
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder

Rottweiler, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Jr. Female BF BOB Mona A Tranquil State Of Mind, Tiffany Orsburn

Guardian Dog Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Rottweiler, Mona A Tranquil State Of Mind
2nd) Great Dane, CH Glacier's Pride Land's Maxwell

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji,
Judge Gary L Andersen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Makalika-jerlin Cherry Pop, Kimberly Mcneill

Borzoi, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Adult Female BF BOB Folly Quarters Windsong, Maggie Rice

Silken Windhound, 13 Entries
Judge Gary L Andersen
Jr. Male BM CH'PR'Serenity Frisco, Diana Bertram
Jr. Female RBF 'PR'Clayborn's Jamaican Mango, Megan Lundberg
Int. Female BF BOW BOB 'PR'Firebirds Marvel Rogue, Barbara A Deis
BHF 'PR'Clayborn's Grace Kelly, Cathi Wester
CH CH'PR'Clayborn's Leaping For Joy, Cathi Wester
RCH CH'PR'Allagante Broadway Abbey Road, Tina Klahn
GRCH GRCH'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP 'PR'Clayborn Flying Under Theradar, Cathi Wester
NFP 'PR'Broadway's I Have A Dream, Christina Klahn
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce

Whippet, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Silken Windhound, 'PR'Firebirds Marvel Rogue
2nd) Whippet, Listed Entry
3rd) Borzoi, Folly Quarters Windsong

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever,
Judge Ronald V Horn
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO2 CH Grizzlypeake's Cameo Rose, Elizabeth Moe Or Michael Moe

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
Jr. Male BM BOB D&d Hill Country Blackmail, Jill Long

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Ronald V Horn
Female Puppy BF BOB Listed Entry

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
Int. Female BF BOB CH Wyowires Atma Aisha, Lisa J Uhrich

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
Jr. Male BM BOB URO1 Finley The Golden Boy SPOT, Julie Whitehead

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Ronald V Horn
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF CH Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
GRCH BOB GRCH Beaver Creek's Polar Pawz, Erin Bonwell

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
Int. Male BM BOB Foxbrooke's Whatevertheweather, Laura Krause

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Ronald V Horn
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Windswepts Blue Kentucky Girl, Jennifer Olbricht, Scott Simon
GRCH GRCH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Ronald V Horn
Int. Female BF Listed Entry
BHF RBF CH Pikes Peak Jolene Miracle, Betsy Beineke
CH CA URO1 CH Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
RCH CH Windswept's Pied Piper, Kathryn Wilt, Angela Morgan
GRCH BOB URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson

Vizsla, 3 Entries
Judge Ronald V Horn
CH BOB CH Mira's Gypsy Of Skoglundfarm TAN, Paul Skoglund
RCH CH Kamo's Rosko At Skoglundfarm, Paul Skoglund
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund

Gun Dog Group Winners
Judge: Ronald V Horn
1st) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
2nd) Standard Poodle M/C, URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice
3rd) Labrador Retriever, GRCH Beaver Creek's Polar Pawz
4th) Cocker Spaniel, D&d Hill Country Blackmail

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Dream Hi Champagne & Fyre, Debbie Squire
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Sonja J Ostrom
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Cali's Mile High Denver @ Ice, Anthony Gomez
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Mikka-dekk's Ouray @ Ice, Linda Orton
Jr. Female BFV BF BOW BOB CH'PR'Lockroy Diamonde's Maybell@ice, Michelle Short, Michael Short

American Eskimo, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB 'PR'Blue Star's Winter Blaze, Patricia Phillips
CH CH'PR'Blue Star's Wind Spirit, Karen Anne Hawn

Norrbottenspetz, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Adult Male BM BOB CH Nordic Saga Revontulet, Susan Lombardo, Norma Hewitson, Kevin Lombardo

Samoyed, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy BM BOB Northmoor Slim Shady, Kathleen Conway

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
BHF BF BOB CH Nstaar's Brilliant Explosion, Anne Cain
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH URO2 Little Bit Kiara SPOT-ON, April Fingerlos And Kenneth Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Siberian Husky, CH Nstaar's Brilliant Explosion
2nd) Norrbottenspetz, CH Nordic Saga Revontulet
3rd) Akita, CH Dream Hi Champagne & Fyre
4th) American Eskimo, 'PR'Blue Star's Winter Blaze

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOW BOB Siberian Miracle Nathan Sunshine, Lene' Whitt
BHF BF CH Outlaws Something Special, Sheree Sanchez
CH URO1 CH Outlaws Blood Moon Of K2 SPOT, Tracey A Kallas, Dean A Kallas

Belgian Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
GROENENDAEL
Jr. Male RBMV RBM Liswyn's Encomium Of Blue Moon, Janet Bennett
Adult Male BMV BM Aleika's Aslan Of Blue Moon, Janet Bennett
Jr. Female RBFV RBF Reverie's Gold Treasure, Gail O'neil
Int. Female BFV BF BOW Willow Creek Akira Rose, Janet Bennett
CH BOB CH Beowulf's Dragonheart, Peter S Mongait

Collie, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos
RCH CH Mas Bonita De Todos Arteaga, Marily Arteaga

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Aspens Far From A Token Kinship SPOT, Pamela J Brown
Int. Female RBF Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Australian Shepherd, Siberian Miracle Nathan Sunshine
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH Beowulf's Dragonheart
3rd) Collie, URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT
4th) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
BHF BF BOB CH Trailblazings Nevergo Outofstyle, Kristine Helgeson, Carol Kuhn

Border Terrier, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy BM BOW BOB Jusutsus Jumping Jehoshaphat, Susan Hampton
Female Puppy BF Jusutsus Peachy Keen, Liz M Hampton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott Or Bryon L Scott

Jagdterrier, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy BM BOW BOB CH The Wonderful Mr. Webley, Kim Allyn
Adult Female BF Marvalous Zana 303, Kim Allyn

Rat Terrier, 9 Entries
Judge Sonja J Ostrom
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
Female Puppy 'PR'K2's Lickety Split, Tracey A Kallas
Jr. Female RBFV RBF CH Skippin Cj Fire Water Of K2, Tracey A Kallas, Christina Martinez
Int. Female BFV BF BOW CH'PR'K2's Outlaw Justice, Sheree Sanchez
CH CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas
RCH CH'PR'K2's Kickin Sass @ Outlaw, Sheree Sanchez
GRCH BOB GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Female Puppy BF BOB 'PR'Foxclassic Corey Rose, Barbara A Battin, Charles E Battin

Terrier Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Trailblazings Nevergo Outofstyle
3rd) Jagdterrier, CH The Wonderful Mr. Webley
4th) Toy Fox Terrier, 'PR'Foxclassic Corey Rose

Companion Dogs

English Toy Spaniel, 2 Entries
Judge Ronald V Horn
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOB CH Novel I'm Naught A Knight, Nancy Williams, Shelly Hepler

Havanese, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
Adult Male BM BOB Listed Entry

Italian Greyhound, 3 Entries
Judge Ronald V Horn
CH BOB CH Ankhu's Baby's On Fire, Serena Galloway, Gary Galloway
RCH CH Ankhu's I Can't Drive 55, Serena Galloway
GRCH GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Ronald V Horn
CH BOB CH Royal T's Brilliant Brighton, Mary C Parker
RCH Invalid Entry

Pomeranian, 2 Entries
Judge Ronald V Horn
Male Puppy BM Listed Entry
Int. Female BF BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
CH BOB CH Windswepts Heartbreaker, Megan Devine

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
Jr. Male BM BOB CH Merrymaker Remember Me, Martha Krenek

Companion Dog Group Winners
Judge: Ronald V Horn
1st) Havanese, Listed Entry
2nd) Yorkshire Terrier, CH Merrymaker Remember Me
3rd) Italian Greyhound, CH Ankhu's Baby's On Fire
4th) Poodle, CH Windswepts Heartbreaker

TOTAL DOG QUALIFIERS
BELGIAN SHEPHERD DOG, Aleika's Aslan Of Blue Moon, Janet Bennett
COLLIE, URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos

BIS Australian Shepherd, Siberian Miracle Nathan Sunshine, Lene' Whitt
RBIS Havanese, Listed Entry

View Event >