I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: High Plains Kennel Club (11/16/2018) / Conformation - Friday

November 16, 2018

Hosted By: High Plains Kennel Club

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB Raindance Walks With Royalty, Annie Wilfer-kaehr

Great Dane, 2 Entries
Judge Amy Turner
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB CH Majestic Dracocelestial Skytrackr, Mary Ann Hernandez

Guardian Dog Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Doberman Pinscher, Raindance Walks With Royalty
2nd) Rottweiler, CH Majestic Dracocelestial Skytrackr
3rd) Great Dane, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Kathleen Carter
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Folly Quarters Windsong, Maggie Rice
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Greyhound, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Int. Male BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Kathleen Carter
Jr. Male RBM CH'PR'Serenity Frisco, Diana Bertram
BHM BM BOW BOB CH'PR'Clayborn's Leaping For Joy, Cathi Wester
BHF BF 'PR'Clayborn's Grace Kelly, Cathi Wester
CH CH'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
RCH CH URO2'PR'Firebirds B-1 Lancer SPOT, Denise Young
GRCH GRCH'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Clayborn Flying Under Theradar, Cathi Wester

Whippet, 2 Entries
Judge Kathleen Carter
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Kathleen Carter
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Clayborn's Leaping For Joy
4th) Greyhound, Listed Entry

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB D&d Hill Country Blackmail, Jill Long

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Amy Turner
CH BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB URO1 Finley The Golden Boy SPOT, Julie Whitehead

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Amy Turner
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
GRCH GRCH Silver Trees Murphy Irish Stout, Michelle L Ruark

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Windswepts Blue Kentucky Girl, Jennifer Olbricht, Scott Simon
RCH Listed Entry

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Amy Turner
BHF BF CH Pikes Peak Jolene Miracle, Betsy Beineke
CH BOB CH Windswept Fireworks, Angela Morgan
RCH CH Windswept's Pied Piper, Kathryn Wilt, Angela Morgan

Vizsla, 3 Entries
Judge Amy Turner
CH BOB CH Kamo's Rosko At Skoglundfarm, Paul Skoglund
RCH URO1 GRCH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund
GRCH GRCH Bella Of Skoglundfarm SPOT, Paul Skoglund
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Riley Of Skoglundfarm SPOT-ON, Paul Skoglund

Wirehaired Point. Griffon,
Judge Amy Turner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Whiskeytown Getyourgun @ Canyo, Jen Cordero

Gun Dog Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Cocker Spaniel, D&d Hill Country Blackmail
2nd) Standard Poodle, CH Windswepts Blue Kentucky Girl
3rd) Vizsla, CH Kamo's Rosko At Skoglundfarm
4th) Standard Poodle M/C, CH Windswept Fireworks

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
CH BOB CH Dream Hi Champagne & Fyre, Debbie Squire

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Kathleen Carter
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Cali's Mile High Denver @ Ice, Anthony Gomez
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Mikka-dekk's Ouray @ Ice, Linda Orton
Jr. Female BFV BF BOW BOB CH'PR'Lockroy Diamonde's Maybell@ice, Michelle Short, Michael Short

Norrbottenspetz, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Jr. Female BF BOB CH Savo's Rossignol, Susan Lombardo

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
BHF BF BOB CH Nstaar's Brilliant Explosion, Anne Cain
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH URO2 Little Bit Kiara SPOT-ON, April Fingerlos And Kenneth Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Kathleen Carter
1st) Siberian Husky, CH Nstaar's Brilliant Explosion
2nd) Akita, CH Dream Hi Champagne & Fyre
3rd) Norrbottenspetz, CH Savo's Rossignol
4th) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Lockroy Diamonde's Maybell@ice

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Kathleen Carter
Male Puppy BM Siberian Miracle Nathan Sunshine, Lene' Whitt
BHF BF BOW BOB CH Outlaws Something Special, Sheree Sanchez
CH URO1 CH Outlaws Blood Moon Of K2 SPOT, Tracey A Kallas, Dean A Kallas

Border Collie,
Judge Kathleen Carter
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Collie, 3 Entries
Judge Kathleen Carter
SMOOTH
Jr. Female BFV BF Wild Wind's Power Of Three, Emrie Hoffman
CH BOB URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT, April Fingerlos
RCH CH Swans Resplendent Orchestration, Lorie Schafer

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Kathleen Carter
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Aspens Far From A Token Kinship SPOT, Pamela J Brown
RBF Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
CH BOB CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova SPOT, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Kathleen Carter
1st) Australian Shepherd, CH Outlaws Something Special
2nd) Collie, URO2 CH Wild Wind's One Step Closer SPOT
3rd) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova SPOT
4th) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

Jagdterrier, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Male Puppy BM BOB CH The Wonderful Mr. Webley, Kim Allyn

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Kathleen Carter
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
Female Puppy RBFV RBF 'PR'K2's Makin' Waves Of Bahroo, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
Jr. Female BFV BF CH Skippin Cj Fire Water Of K2, Tracey A Kallas, Christina Martinez
Int. Female CH'PR'K2's Outlaw Justice, Sheree Sanchez
CH BOB CH'PR'K2's Collision Course Bahroo, Sharma L Sonntag
RCH CH'PR'K2's Poetic Justice, Tracey A Kallas

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Kathleen Carter
Female Puppy BF BOB 'PR'Foxclassic Corey Rose, Barbara A Battin, Charles E Battin

Terrier Group Winners
Judge: Kathleen Carter
1st) Jagdterrier, CH The Wonderful Mr. Webley
2nd) Rat Terrier, CH'PR'K2's Collision Course Bahroo
3rd) Toy Fox Terrier, 'PR'Foxclassic Corey Rose

Companion Dogs

Bichon Frise, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB Paray's Pocket Rocket, Pam Lee

English Toy Spaniel, 1 Entry
Judge Amy Turner
Int. Female BF BOB CH Novel I'm Naught A Knight, Nancy Williams, Shelly Hepler

Italian Greyhound, 2 Entries
Judge Amy Turner
Adult Female BF BOB CH Bethany Voici Love That Jazz, Valerie Mishek, Karen Haren
RBF Uwharrie's Appassionata Valerie Mishek

Papillon, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB Loteki Ragazzo Fortunato, Pam Lee, Lou Ann King

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Amy Turner
BHM BM BOB CH House Of Wu Diamonds And Rust, Gay D Eckes

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB CH Merrymaker Remember Me, Martha Krenek

Companion Dog Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Bichon Frise, Paray's Pocket Rocket
2nd) Yorkshire Terrier, CH Merrymaker Remember Me
3rd) Papillon, Loteki Ragazzo Fortunato
4th) Shih Tzu, CH House Of Wu Diamonds And Rust

BIMBS Siberian Husky, CH Nstaar's Brilliant Explosion, Anne Cain
RBIMBS Bichon Frise, Paray's Pocket Rocket, Pam Lee

View Event >