I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Companion Dog Club Of Tulsa Inc (11/17/2018) / Sunday, Agility Trial 2

November 18, 2018

Hosted By: Companion Dog Club Of Tulsa Inc

Location: Tulsa, Oklahoma

High in Trial: UAGII Svedala Charlie Cello, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200

Agility I - Judge: Susan A Keller

Division I - A
1st) Lacey Wagsmore, Unrecognized, Barbara Parker, 195
2nd) UAGI AE AV AI AHD NN PTE Lk Tudors Bring Back The Rowdy SPOT, Pembroke Welsh Corgi, Lee Blankenship, 182.4

Division I - B
UACH Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 187
1st) URX EN EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
2nd) UGRACH CH Elfame Witchling, Pembroke Welsh Corgi, Dana Bull, 200
3rd) UGRACH2 Solborg Hermione Ellie Mae, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
4th) AV SI NN AHD EC UGRACH'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
URX AHD EN UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
UCD UAGII Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 200
UGRACH5 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
UAGII Regina Phalange, Unrecognized, Stepfanie Shaulis, 200
NV SC PTE URO1 UAGII Gray's Gotta Be A Cowboy SPOT-ON, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 180.61

Division II - B
1st) UACHX UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) Listed Entry
3rd) UGRACH19 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
4th) UGRACH8 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 200
UGRACH Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH9 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
UCD UAGII Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 195
UAGII Highsight's Little Boy Blue, Shetland Sheepdog, Diann O'neal, 195
URO1 UAGII Rockcreek's Fiery Magma SPOT, Border Collie, Linda Weatherly, 192

Division III - B
1st) URO1 UACH Cheyenne SPOT, Unrecognized, Stefanie Lorbiecki, 200
2nd) SV SI AN AHD MC PTE URO2 UGRACH5 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
3rd) UACHX You Only Live Once Von Boylan, Rottweiler, Carol Best, 200
4th) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
UCD UGRACH2 Zuni Kodiak Shaman, Rottweiler, Carol A Best, 200
URO3 UCDX EHD EN UGRACH Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 200
UAGII Harts Desire Ruger, Labrador Retriever, Johnnie L Hart, 200
URO3 UGRACH6 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 199
URO2 AN MC PTE UAGII Jls Yankee Doodle Dandy, Dalmatian, Jane F Neely And Julia Soukup, 194

Agility II - Judge: Susan A Keller

Division I - B
UACH Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 185
1st) UAGII Svedala Charlie Cello, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
2nd) URX EN EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
3rd) UGRACH2 Solborg Hermione Ellie Mae, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
4th) UCD UACH Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
UGRACH CH Elfame Witchling, Pembroke Welsh Corgi, Dana Bull, 200
UAGII Regina Phalange, Unrecognized, Stepfanie Shaulis, 200
URX AHD EN UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
UGRACH5 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
UAGII Madison Avenue, Cavalier Kng.chas.spaniel, Lauren Skvarla, 200
AV SI NN AHD EC UGRACH'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 190

Division II - B
1st) UGRACH8 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
2nd) UGRACH Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
3rd) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH9 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
4th) UACHX UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 199
UGRACH19 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 195
Listed Entry
URO1 UAGII Rockcreek's Fiery Magma SPOT, Border Collie, Linda Weatherly, 193
UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 193

Division III - B
1st) SV SI AN AHD MC PTE URO2 UGRACH5 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
3rd) URO1 UACH Cheyenne SPOT, Unrecognized, Stefanie Lorbiecki, 200
4th) URO3 UGRACH6 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
UCD UGRACH2 Zuni Kodiak Shaman, Rottweiler, Carol A Best, 199
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 199
URO3 UCDX EHD EN UGRACH Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 198
UACHX You Only Live Once Von Boylan, Rottweiler, Carol Best, 197
ALCH UAGII URO1 UCD Travista Quick Like Firelight SPOT, Doberman Pinscher, Teresa Doerksen, 196

Agility III - Judge: Susan A Keller

Division I
1st) UGRACH2 Solborg Hermione Ellie Mae, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
2nd) UCD UACH Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
3rd) UGRACH5 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
4th) URO1 UACH Harvey, Yorkshire Terrier, Michal Oplotnik, 200
URX EN EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 199
UGRACH CH Elfame Witchling, Pembroke Welsh Corgi, Dana Bull, 199
URX AHD EN UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 199

Division II
1st) UACHX UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UGRACH Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
3rd) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH9 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
4th) UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 199
UGRACH19 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 199
UGRACH8 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 199

Division III
1st) EV EE EC URX2 NHD MN UROG UUD UACH Mogan Oakley Bruand SPOT-ON, Weimaraner, Nicole Young, 200
2nd) SV SI AN AHD MC PTE URO2 UGRACH5 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
3rd) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
4th) URO3 UGRACH6 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
URO3 UCDX EHD EN UGRACH Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 199
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 199
UCD UGRACH2 Zuni Kodiak Shaman, Rottweiler, Carol A Best, 198
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 198

View Event >