I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Companion Dog Club Of Tulsa Inc (11/17/2018) / Saturday, Agility Trial 2

November 17, 2018

Hosted By: Companion Dog Club Of Tulsa Inc

Location: Tulsa, Oklahoma

High in Trial: UACH Cisco, Unrecognized, Adelynn Woodard, 200

Agility I - Judge: W. Diann O'neal

Division I - A
1st) UAGI MC MI SN AHD PTE Elfame Faery Cake, Pembroke Welsh Corgi, Steve Bull, 200
2nd) UAGI AE AV AI AHD NN PTE Lk Tudors Bring Back The Rowdy SPOT, Pembroke Welsh Corgi, Lee Blankenship, 195

Division I - B
1st) UGRACH CH Elfame Witchling, Pembroke Welsh Corgi, Dana Bull, 200
2nd) UGRACH2 Solborg Hermione Ellie Mae, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
3rd) URX EN EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
4th) UCD UACH Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
AV SI NN AHD EC UGRACH'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
UAGII Madison Avenue, Cavalier Kng.chas.spaniel, Lauren Skvarla, 200
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
UGRACH5 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
UCD UAGII Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 200
URX AHD EN UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
NV SC PTE URO1 UAGII Gray's Gotta Be A Cowboy SPOT-ON, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 199
UAGII Svedala Charlie Cello, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 197
UAGII Regina Phalange, Unrecognized, Stepfanie Shaulis, 195
UACH Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 187

Division II - B
1st) UAGI Turveys Carnival In Rio, Australian Shepherd, Pamela S Maxey, 200
2nd) UGRACH8 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
3rd) UGRACH19 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
4th) Listed Entry
UACHX UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
URO1 UAGII Rockcreek's Fiery Magma SPOT, Border Collie, Linda Weatherly, 200
UGRACH Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH9 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
UCD UAGII Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 199
Listed Entry
UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 193

Division III - B
1st) URO3 UCDX EHD EN UGRACH Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 200
2nd) UCD UGRACH2 Zuni Kodiak Shaman, Rottweiler, Carol A Best, 200
3rd) UACHX FS Maxey's Merlin, German Shepherd Dog, William L Maxey Jr, 200
4th) URO1 UACH Cheyenne SPOT, Unrecognized, Stefanie Lorbiecki, 200
UAGII Harts Desire Ruger, Labrador Retriever, Johnnie L Hart, 200
ALCH UAGII URO1 UCD Travista Quick Like Firelight SPOT, Doberman Pinscher, Teresa Doerksen, 200
URO3 UGRACH6 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 199
SV SI AN AHD MC PTE URO2 UGRACH5 Skyler, Amb, Barbara Parker, 198
URO2 AN MC PTE UAGII Jls Yankee Doodle Dandy, Dalmatian, Jane F Neely And Julia Soukup, 188

Agility II - Judge: W. Diann O'neal

Division TOY - B
1st) UACH Little Freckled Rascal, Chihuahua, Elizabeth Keaton, 200

Division I - B
1st) UAGII Svedala Charlie Cello, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
2nd) UGRACH2 Solborg Hermione Ellie Mae, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
3rd) UGRACH24 UCDX Nycalo Apollo Thor Singleton, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
4th) AV SI NN AHD EC UGRACH'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
URX AHD EN UCDX UGRACH4 UROC Gray's Makin' Heads Turn, Scottish Terrier, Kathy Gray, 200
UCD UAGII Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 200
UGRACH5 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
UAGII Regina Phalange, Unrecognized, Stepfanie Shaulis, 199
UACH Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 197
NV SC PTE URO1 UAGII Gray's Gotta Be A Cowboy SPOT-ON, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 193.88
UGRACH CH Elfame Witchling, Pembroke Welsh Corgi, Dana Bull, 187

Division II - B
UAGII Highsight's Little Boy Blue, Shetland Sheepdog, Diann O'neal, 191
1st) UACHX UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UGRACH8 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
3rd) UGRACH19 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
4th) UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 200
UGRACH Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH9 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
Listed Entry
URO1 UAGII Rockcreek's Fiery Magma SPOT, Border Collie, Linda Weatherly, 194
UCD UAGII Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 194
Listed Entry

Division III - B
1st) UCD UGRACH2 Zuni Kodiak Shaman, Rottweiler, Carol A Best, 200
2nd) URO1 UACH Cheyenne SPOT, Unrecognized, Stefanie Lorbiecki, 200
3rd) UAGII Harts Desire Ruger, Labrador Retriever, Johnnie L Hart, 200
4th) SV SI AN AHD MC PTE URO2 UGRACH5 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 200
URO3 UGRACH6 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200
URO1 UACHX Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 195
URO3 UCDX EHD EN UGRACH Jenmist's Boonshadow SPOT, German Shorthaired Pntr, Sally B Harris, Gordon Harris, 195
ALCH UAGII URO1 UCD Travista Quick Like Firelight SPOT, Doberman Pinscher, Teresa Doerksen, 195
URO2 AN MC PTE UAGII Jls Yankee Doodle Dandy, Dalmatian, Jane F Neely And Julia Soukup, 194

Agility III - Judge: W. Diann O'neal

Division I
1st) UACH Cisco, Unrecognized, Adelynn Woodard, 200
2nd) URX EN EHD UCD UGRACH5 UROC Rockin R Hope Floats, Min American Shepherd, Shelley Geyer, 200
3rd) UGRACH2 Solborg Hermione Ellie Mae, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
4th) AV SI NN AHD EC UGRACH'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
UGRACH9 Woodhue The White Queen, Shetland Sheepdog, Larry Sadler And Judy Sadler, 200
UGRACH5 Cinder Glo Fantasia, Shetland Sheepdog, Judy Sadler, 200
UCD UACH Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 199

Division II
1st) UGRACH19 UCD Cinder Glo Fly Me To The Moon, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UGRACH8 Joans Precious Olympic Ice Star, Poodle, Joan C Davis, 200
3rd) ME SN EHD URX2 EI EC UGRACH9 UCD UROG Her Majesty Princess Claire SPOT, Amb, Barbara A Casto, 200
4th) UACHX Joansprecious Penchant Of Kalein, Poodle, Joan C Davis, 199
UACHX UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 199

Division III
1st) SV SI AN AHD MC PTE URO2 UGRACH5 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
2nd) UCD UGRACH2 Zuni Kodiak Shaman, Rottweiler, Carol A Best, 200
3rd) UACHX You Only Live Once Von Boylan, Rottweiler, Carol Best, 200
4th) URO3 UGRACH6 Smokehouse Pop The Cork, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 200

View Event >