I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: UKC Oklahoma Classic (11/09/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

November 11, 2018

Location: Oklahoma City, Oklahoma

Guardian Dogs

Dogo Argentino, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male RBM Rds Hunters-argentina Ragnar, Ricky Dwayne Shanafelt
Adult Male BM BOW BOB Ojito Negro De La Cocha, Ricky Dwayne Shanafelt
Jr. Female BF Palace Guard's Luna Henthorn, Nicholas Henthorn

Great Dane, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female Invalid Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Dogo Argentino, Ojito Negro De La Cocha
2nd) Rottweiler, Listed Entry
3rd) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CCH Lane Rae's A Particular Of Skills, Lynne W Bennett

Bloodhound, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Borus impressionism at hhp, Karen Crary

Scenthound Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Beagle, CCH Lane Rae's A Particular Of Skills
2nd) Bloodhound, Borus impressionism at hhp

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM CH Asylum Paradise Lost, Robin D Wilson
Female Puppy BF BOW Asylum Mayhem In Paradise, Robin D Wilson
CH BOB CH Serendipity Tovah, Robin Wilson

Azawakh, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB GRCH Allalwansahel Papiliodemodocus, Robert Sampson, Alberta Evans, Laura Sampson, R Winn Conaway
RCH CH Eidi N'amanar Eddiyet, Alberta Cc Evans Or Randy Winn Conaway

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CA CH Simmons Elegant Ridge Laneema SPOT, Jane Simmons
GRCH CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT, Jane A Simmons

Saluki, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM Rlou's Noble Kings Before Us, Jeanette Davila
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CA GRCH'PR'Summersspirit Fireball @gaffer, Susan Brasel
RCH CH'PR'Clayborn Dance Of The Drakaina, Angela Isek
GRCH GRCH'PR'Broadway's All I Care About SPOT, Janis Bastian

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Silken Windhound, CA GRCH'PR'Summersspirit Fireball @gaffer
2nd) Afghan Hound, CH Serendipity Tovah
3rd) Rhodesian Ridgeback, CA CH Simmons Elegant Ridge Laneema SPOT
4th) Azawakh, GRCH Allalwansahel Papiliodemodocus

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Bar Lo's Celtic Weave, Nancy Anderson

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Rick Gann
GRCH BOB GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Rick Gann
Int. Male BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Castle Hills Loyal Golden Knight, Brenda Shukla
Female Puppy BF BOW BOB CH Castle Hills Royal Crown Jewel, Brenda Shukla

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male Cayman Del Sol, Megan Haas
Int. Male BM BOW Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH GRCH Rose City's Cool Hand Luke, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
GRCH GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RBF Fireball Capri At Savannahs Megan Haas

Standard Poodle M/C, 14 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM CH Painted My Love Story T Goda, Carina Taylor
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Gabriella Gabby Arteaga Marily, Marily Arteaga
GRCH GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Standard Poodle M/C, Listed Entry
2nd) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
3rd) Labrador Retriever, CH Castle Hills Royal Crown Jewel
4th) Brittany, CH Bar Lo's Celtic Weave

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
STANDARD
Jr. Female BFV BF 'PR'Debonair Rock Star SPOT, Michelle Fitch, Mark Fitch
GRCH BOB GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze
2nd) Siberian Husky, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CH Cedar Hill Coming In Haute, Becky Barnes
GRCH UCD CA UROC UAGI GRCH Kings Ferry Donttakurluv2town SPOT-ON, Terri Rein, Harry Owens, Johannah Fischer

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Rick Gann
MALINOIS
Jr. Female BFV BF BOB Jd Burnt Sienna, Erin Damphouse
CH AV SI UJJ UWP NN URO3 CH CAX MC PTE Cher Car's Lil' Miss Pistol SPOT-ON, Jackie Stephenson

Collie, 1 Entry
Judge Rick Gann
SMOOTH
Jr. Female BFV BF BOB Ability's Rising Star Lyra, Natasha Wright

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Rick Gann
Int. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Pridelands Kuna Matata SPOT, Brenda L Walker

Pembroke Welsh Corgi, 6 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM CH Laif Spring Nit Herd, Evangeline Stuck Dvm, Jenna Dirkschneider
Jr. Male RBM Ozblu's Ursa Major, Kimberlie Adams
Female Puppy BF BOW CH Vintage Written In The Stars, Evangeline Stuck
Jr. Female RBF Ozblu's Southern Cross, Kimberlie Adams
CH AI SC NN AV PTE URO1 CH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail
GRCH BOB USA UFA GRCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Rick Gann
CH GRCH Imperial Madesto In Luv, James Kuhn, Patricia Runge
RCH CH Imperial Dundee Seeker, Patricia Runge, James Kuhn
GRCH BOB GRCH Imperial Miss Oklahoma, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Shetland Sheepdog, GRCH Imperial Miss Oklahoma
2nd) Pembroke Welsh Corgi, USA UFA GRCH Ci Cymru Ychydig O Ras
3rd) Australian Shepherd, CH Cedar Hill Coming In Haute
4th) Australian Cattle Dog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
Jr. Male BM CH CA Gravity's Vigilant Of Matrix, Lindsay Dugan, Diana Dowd
Adult Male RBM UWP CA Matrixs Doin' His Superman Thing, Casey Ramos And Diana Dowd
CH BOB UNJ CA UWP CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH GRCH'PR'Cohills Play'n By My Own Roolz, Amanda Hill

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
Adult Male BM BOW BOB CH Centennial Practically Perfect, W Eugene Bellamy Jr
Adult Female BF Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Toy Fox Terrier, CH Centennial Practically Perfect
2nd) American Pit Bull Terrier, UNJ CA UWP CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON
3rd) Rat Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB CH Sntdreams Do Come True@gaffer, Susan Brasel, Tonya Cannon-wheaton

English Bulldog, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Bulldog Dynasty's Woodrow, Angela Narvais
CH BOB CH Select Bulldogs Snickers, Angela Ann Narvais

French Bulldog, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB CH Ebonyhills Smooth Operator Dude, Emillia Powers

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Infiniti She's Got Legs, Taylor Barnes

Poodle, 1 Entry
Judge Rick Gann
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CH Mystique Kastle Parti Paige, Douglas Matney, Louann J Smith
RCH CH Mystique Kastle Patti Page, Douglas Matney, Louann J Smith

Pug, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Dreams Whiskey River SPOT, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson

Companion Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Italian Greyhound, CH Infiniti She's Got Legs
2nd) Poodle, Listed Entry
3rd) Pug, CH Dreams Whiskey River SPOT
4th) French Bulldog, CH Ebonyhills Smooth Operator Dude

BIS Toy Fox Terrier, CH Centennial Practically Perfect, W Eugene Bellamy Jr
RBIS American Eskimo, GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

View Event >