I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Upstate Kennel Club (11/10/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

November 11, 2018

Hosted By: Upstate Kennel Club

Location: Tonawanda, New York

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB GRCH Rauschund's Mean Mr Mustard, Patricia Reinard-kopsa And Carole Ann Havener

Leonberger, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Bevard's My Irish Brogue, Mary Monahan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Rottweiler, 3 Entries
Judge Debra Florek
Int. Female RBF Listed Entry
BHF BF CH Legacy's I'm A Believer, Evelyn L Pfeiffer
CH BOB CH Legacy's Just Jinx, Kathleen A Vona

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Leonberger, CH Bevard's My Irish Brogue
2nd) Doberman Pinscher, GRCH Rauschund's Mean Mr Mustard
3rd) Rottweiler, CH Legacy's Just Jinx

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry

Beagle, 1 Entry
Judge Debra Florek
Int. Male BM BOB Listed Entry

Bloodhound,
Judge Debra Florek
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Dachshund, 2 Entries
Judge Debra Florek
MINIATURE
Jr. Female BFV BF Taks Beauty Praskovya, Jessica Campbell, Lorne Campbell
CH BOB URO1 CH Lorica's Waiting Up For Santa SPOT, Jessica Campbell, Lorne Campbell

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
Adult Male BM BOB GRCH GRNITECH'PR'All Grand Insane Nailor, Joshua Hoelscher

Scenthound Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Dachshund, URO1 CH Lorica's Waiting Up For Santa SPOT
2nd) Beagle, Listed Entry
3rd) Basset Hound, Listed Entry
4th) Treeing Walker Coonhound, GRCH GRNITECH'PR'All Grand Insane Nailor

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male RBM Luvakis Heir Of Elendil, Alexandra M Hart, Patrick M Hart, Barbara A Hart
Adult Male BM BOB CH URO3 Luvakis King Underthe Mountain, Alexandra M Hart

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Irish Wolfhound, Listed Entry
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH URO3 Luvakis King Underthe Mountain

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH Horizon's Causin' A Commotion, Marysusan Janowski, Scott Janowski, Lisa Marie Tailby
RCH CH Oh God Shes Smokin @ Parkhurst, Wildeana M Parkhurst, Bob Parkhurst Sr, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH CH Vistah's Acqua Di Gioia, Cathy A Flanders, Judy Manley, Cathy A Ross
GRCH BOB GRCH URO1 Vistah's Reveal SPOT-ON, Cathy A Flanders

Field Spaniel, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
RCH CH Nauticas Rules T'roost @ Cabot, Susan Meachem, Danielle Brewer, Doug Mc Crae
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHM BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Machones High Octane, Kim Mach

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URO1 CH Roaneden's Rushin Thru Threeds, Elizabeth Meacham
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Standard Poodle, UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON
3rd) English Springer Spaniel, GRCH URO1 Vistah's Reveal SPOT-ON
4th) Ns Duck Tolling Retriever, URO1 CH Roaneden's Rushin Thru Threeds

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB CH'PR'Wintersun's Daydream Believer, Tony Verrico
RCH CH'PR'Snow Belle, Anthony Verrico, Margaret Verrico

Japanese Akita, 3 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Jarule Sakura No Sono, Julie Moreault
RCH NV CH Futami Go Kaijusou, Mira Micin

Kai, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM 'PR'Mijikai American Ninja Warrior, Autumn Arsenault, Marsha Short, Kimberly Arsenault
Adult Female BF BOW BOB CH Mijikai Yamabushi Toranokokisu, Autumn Arsenault, Kim Arsenault, Marsha Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Shiba, 3 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male RBM Tatsuo Masanori Nobuo Shibalov, Judith Veilleux
Int. Male BM BOW BOB Kaga No Uki Go Sapporo Kagasou, Judith Veilleux, Jennifer Harder
Adult Female BF Listed Entry

Shikoku, 3 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Daisuke Juushiro Go Kasatoriso, Samantha Walker
RCH CH Kagehime Go Maizuru Haraguchisou, Samantha Walker
GRCH GRCH Kokuun Go Awa Yamainusou, Samantha Walker

Northern Breed Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Shikoku, CH Daisuke Juushiro Go Kasatoriso
2nd) American Eskimo, CH'PR'Wintersun's Daydream Believer
3rd) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
4th) Japanese Akita, CH Jarule Sakura No Sono

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Passion Tiger Lilly, Alexander May
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge David L Kittredge
MALINOIS
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB Listed Entry

Collie, 4 Entries
Judge David L Kittredge
ROUGH
Male Puppy BMV BM Listed Entry
CH BOB URO2 GRCH Omega's Party Favor SPOT-ON, Linda J Garrett, Kathryn Hughes
RCH CH Lynchris Total Eclipse, Jolynne Abdallah

Dutch Shepherd, 3 Entries
Judge David L Kittredge
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Heavenly Star C&l Razzle Dazzle, Joyce Ainsworth
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Freki Von Eintze, Alexandra De Foucault, Christine Kemper
RCH CH Ursa Minor Z Diehlomov SPOT, Emily Ten Eyck

Lancashire Heeler, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Prestige Streetcar Name Desire, Virginia Cranston, Sidney Cranston

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Adult Male BM BOW BOB CH Too Minis Twist Of Fate @ Passion, Pamela J Haefner
Female Puppy BF Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

Swedish Vallhund, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOW BOB CH Alkemi Cosmic Curiosity Lt, Amanda Lowery, Ruth Carini Travers
BHF BF Alkemi Clear Air Turbulence Lt, Amanda Lowery

White Shepherd, 5 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM Worrywort Xavier, Lynda Proulx, Linda Lipford
CH CH Hoofprint Inferno, Erinn-bre Sweeney
RCH GRCH White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
GRCH BOB URO2 GRCH White Star's Victorious Hagar SPOT-ON, Tom Robertson, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) White Shepherd, URO2 GRCH White Star's Victorious Hagar SPOT-ON
2nd) Swedish Vallhund, CH Alkemi Cosmic Curiosity Lt
3rd) Dutch Shepherd, URO1 UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six
4th) Lancashire Heeler, CH Prestige Streetcar Name Desire

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge David L Kittredge
BHM BM BOW 'PR'Cross Bronx's Pay Your Toll, Steven William Goodwin, Lisa Marie Goodwin
BHF BF 'PR'Cross Bronx's Yankee Rose, Steven William Goodwin, Lisa Marie Goodwin
GRCH BOB UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHF BF BOB CH Starfox Gold In Sugar Pie, Sheryl Irwin

Terrier Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Toy Fox Terrier, CH Starfox Gold In Sugar Pie
2nd) American Pit Bull Terrier, UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet

Companion Dogs

French Bulldog, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Runnin With The Big Dogs, Bethany Allsop

Havanese, 3 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Japanese Chin, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Charms Crusndn The Rd On A Harley, Sharon Carier

Papillon,
Judge David L Kittredge
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge David L Kittredge
TOY
Male Puppy BMV BM G8rcreek I Call Shotgun, Lori B Engl
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Havanese, Listed Entry
2nd) Japanese Chin, CH Charms Crusndn The Rd On A Harley
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) French Bulldog, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
DACHSHUND, URO1 CH Lorica's Waiting Up For Santa SPOT, Jessica Campbell, Lorne Campbell
NS DUCK TOLLING RETRIEVER, URO1 CH Roaneden's Rushin Thru Threeds, Elizabeth Meacham

BIS Golden Retriever, Listed Entry
RBIS White Shepherd, URO2 GRCH White Star's Victorious Hagar SPOT-ON, Tom Robertson, Cynthia L Goss

View Event >