I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Upstate Kennel Club (11/10/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

November 11, 2018

Hosted By: Upstate Kennel Club

Location: Tonawanda, New York

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge David L Kittredge
GRCH BOB GRCH Rauschund's Mean Mr Mustard, Patricia Reinard-kopsa And Carole Ann Havener

Leonberger, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Bevard's My Irish Brogue, Mary Monahan

Rottweiler, 3 Entries
Judge David L Kittredge
Int. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB CH Legacy's I'm A Believer, Evelyn L Pfeiffer
CH CH Legacy's Just Jinx, Kathleen A Vona

Guardian Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Rottweiler, CH Legacy's I'm A Believer
2nd) Leonberger, CH Bevard's My Irish Brogue
3rd) Doberman Pinscher, GRCH Rauschund's Mean Mr Mustard

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry

Beagle, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Int. Male BM BOB Listed Entry

Bloodhound,
Judge David L Kittredge
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
Listed Entry

Dachshund, 3 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB Listed Entry
RCH URO1 CH Lorica's Tarlyn Set The Fire SPOT, Jessica Campbell, Lorne Campbell

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Male BM BOB GRCH GRNITECH'PR'All Grand Insane Nailor, Joshua Hoelscher

Scenthound Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Dachshund, Listed Entry
2nd) Basset Hound, Listed Entry
3rd) Treeing Walker Coonhound, GRCH GRNITECH'PR'All Grand Insane Nailor
4th) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB Luvakis Heir Of Elendil, Alexandra M Hart, Patrick M Hart, Barbara A Hart
Adult Male RBM CH URO3 Luvakis King Underthe Mountain, Alexandra M Hart

Saluki, 2 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Sandstorm Chocolate Sensation, Kathleen Morton
GRCH GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Saluki, CH Sandstorm Chocolate Sensation
2nd) Rhodesian Ridgeback, Luvakis Heir Of Elendil
3rd) Irish Wolfhound, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Horizon's Causin' A Commotion, Marysusan Janowski, Scott Janowski, Lisa Marie Tailby
RCH CH Oh God Shes Smokin @ Parkhurst, Wildeana M Parkhurst, Bob Parkhurst Sr, Bob A Parkhurst Jr, Brice A Parkhurst

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHM BM BOB Midnight Ocean Special Blue, Pattie Hinton

English Setter, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Northcoast Sapphire Dust, Sharon M Skelly
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
CH Northcoast Sapphire Dust, Sharon M Skelly

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge David L Kittredge
CH CH Vistah's Acqua Di Gioia, Cathy A Flanders, Judy Manley, Cathy A Ross
GRCH BOB GRCH URO1 Vistah's Reveal SPOT-ON, Cathy A Flanders

Field Spaniel, 3 Entries
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
RCH CH Nauticas Rules T'roost @ Cabot, Susan Meachem, Danielle Brewer, Doug Mc Crae
GRCH GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHM BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Int. Male BM BOB Clancuddy Double O Seven, Jocelyn Rossini

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Machones High Octane, Kim Mach

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB URO1 CH Roaneden's Rushin Thru Threeds, Elizabeth Meacham
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge David L Kittredge
GRCH BOB UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Gun Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Brittany, CH Horizon's Causin' A Commotion
2nd) English Setter, CH Northcoast Sapphire Dust
3rd) Field Spaniel, CH Killara A Dark & Stormy Nite
4th) Standard Poodle, UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Dr's Puckin' Canadian Eh, Jessica King

American Eskimo, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH'PR'Wintersun's Daydream Believer, Tony Verrico
RCH CH'PR'Rojaq's Trinket In The Box, Rosemary Malfitani

Japanese Akita, 4 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy BF Mayumi Tora Go Kitanoarashi, Marie-eve R Bellemare
CH BOB CH Jarule Sakura No Sono, Julie Moreault
RCH CH Ryuujin Go Shinrin Sou, Marie-eve R Bellemare

Kai, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM 'PR'Mijikai American Ninja Warrior, Autumn Arsenault, Marsha Short, Kimberly Arsenault
Adult Female BF BOW BOB CH Mijikai Yamabushi Toranokokisu, Autumn Arsenault, Kim Arsenault, Marsha Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Shiba, 5 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Tatsuo Masanori Nobuo Shibalov, Judith Veilleux
Int. Male RBM Kaga No Uki Go Sapporo Kagasou, Judith Veilleux, Jennifer Harder
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Katai Sullos Kazuki Ofkwontumleap, Linda E Walawander
RCH CH Narumi Kwontumleap Go Narmenak, Linda E Walawander

Shikoku, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH Kagehime Go Maizuru Haraguchisou, Samantha Walker
RCH CH Daisuke Juushiro Go Kasatoriso, Samantha Walker
GRCH GRCH Kokuun Go Awa Yamainusou, Samantha Walker

Northern Breed Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Shiba, CH Katai Sullos Kazuki Ofkwontumleap
2nd) American Eskimo, CH'PR'Wintersun's Daydream Believer
3rd) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
4th) Japanese Akita, CH Jarule Sakura No Sono

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Passion Tiger Lilly, Alexander May
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB Listed Entry

Collie, 5 Entries
Judge Debra Florek
ROUGH
Male Puppy BMV BM Listed Entry
SMOOTH
Int. Male BMV RBM Listed Entry
CH BOB CH Lynchris Great Expectations, Jolynne Abdallah
RCH URO2 GRCH Omega's Party Favor SPOT-ON, Linda J Garrett, Kathryn Hughes

Dutch Shepherd, 3 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Ursa Minor Z Diehlomov SPOT, Emily Ten Eyck
RCH CH Freki Von Eintze, Alexandra De Foucault, Christine Kemper

Lancashire Heeler, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH Prestige Miss Amazing, Sheila Mesick, Linda E Walawander
RCH CH Prestige Streetcar Name Desire, Virginia Cranston, Sidney Cranston

Min American Shepherd, 3 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM BOW BOB CH Too Minis Twist Of Fate @ Passion, Pamela J Haefner
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

Swedish Vallhund, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM CH Alkemi Cosmic Curiosity Lt, Amanda Lowery, Ruth Carini Travers
BHF BF BOW BOB Alkemi Clear Air Turbulence Lt, Amanda Lowery

White Shepherd, 5 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Worrywort Xavier, Lynda Proulx, Linda Lipford
CH CH Hoofprint Inferno, Erinn-bre Sweeney
RCH GRCH White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
GRCH BOB GRCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON
2nd) Collie, CH Lynchris Great Expectations
3rd) Australian Shepherd, Listed Entry
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Debra Florek
BHM BM 'PR'Cross Bronx's Pay Your Toll, Steven William Goodwin, Lisa Marie Goodwin
BHF BF BOW 'PR'Cross Bronx's Yankee Rose, Steven William Goodwin, Lisa Marie Goodwin
GRCH BOB UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH'PR'Pyxis Neon Demon @ Burway, Barbie Trammell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pyxis 3bf Ridn Elbentfurleathr

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHF BF BOB CH Starfox Gold In Sugar Pie, Sheryl Irwin

Terrier Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Toy Fox Terrier, CH Starfox Gold In Sugar Pie
2nd) American Pit Bull Terrier, UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
4th) Rat Terrier, CH'PR'Pyxis Neon Demon @ Burway

Companion Dogs

French Bulldog, 2 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Runnin With The Big Dogs, Bethany Allsop

Havanese, 3 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Charms Crusndn The Rd On A Harley, Sharon Carier

Papillon,
Judge Debra Florek
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Debra Florek
TOY
Male Puppy BMV BM G8rcreek I Call Shotgun, Lori B Engl
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Havanese, Listed Entry
2nd) French Bulldog, CH Runnin With The Big Dogs
3rd) Japanese Chin, CH Charms Crusndn The Rd On A Harley
4th) Poodle, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
STANDARD POODLE, UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
COLLIE, URO2 GRCH Omega's Party Favor SPOT-ON, Linda J Garrett, Kathryn Hughes
GERMAN SHEPHERD DOG, Listed Entry

BIMBS Rottweiler, CH Legacy's I'm A Believer, Evelyn L Pfeiffer
RBIMBS Brittany, CH Horizon's Causin' A Commotion, Marysusan Janowski, Scott Janowski, Lisa Marie Tailby

View Event >