I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Backyard Barkers Dog Club (11/10/2018) / Saturday, Agility Trial 2

November 10, 2018

Hosted By: Backyard Barkers Dog Club

Location: Milwaukee, Wisconsin

High in Trial: UGRACH2 Bearfoot's Feed Me Seymour SPOT, Border Collie, Sydney Swain, 197

Agility I - Judge: Shelly Weeks

Division TOY - B
1st) URO1 UAGII Heartlands Sugar Sweet Remedy, Yorkshire Terrier, Cassandra Benzing, 188

Division I - B
1st) UAGII Patrick Jennings, Poodle, Jacquelyn J Jennings, 200
2nd) UACHX Brylee's Isabel Rose, Havanese, Connie Horner, 199

Division II - B
1st) CA UACH Winters Maximum Overdrive SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kimberly Charles, 200
2nd) URX UCDX UROC UGRACH2 GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot, Keeshond, Donna L Schmitt And Katrina C Guse, 200
3rd) WSD URO1 UACH Bocephus, Unrecognized, Alexandra Ranft, 200
4th) CH UGRACH24 Roseview Changin My Stars SPOT, Shetland Sheepdog, Kimberly A Charles And Bruce Winter, 198
CA UAGII Winters Jokers Wild SPOT, Shetland Sheepdog, Bruce Winter, 195

Division III - B
1st) UGRACH2 Bearfoot's Feed Me Seymour SPOT, Border Collie, Sydney Swain, 200
2nd) UAGII UROC HR UH Cheerio's Rowdy James T Rascal SPOT, Golden Retriever, Anne Millane, 200
3rd) UAGI Drake, Labrador Retriever, Mary Kristine Pohl, 198
4th) UAGII Lake-breeze Poseidon Kingofthesea, Portuguese Water Dog, Shelley Bundy King, Hallie A King, 187

Agility II - Judge: Shelly Weeks

Division I - B
1st) UACHX Brylee's Isabel Rose, Havanese, Connie Horner, 200
2nd) UAGII Patrick Jennings, Poodle, Jacquelyn J Jennings, 200

Division II
UACH Paean Double D Driven To Win, Poodle, Shelly K Weeks, 200

Division II - A
1st) UAGII Deacon Blues Josie, Shetland Sheepdog, Julie Lentz-andrus, 198

Division II - B
1st) CH UGRACH24 Roseview Changin My Stars SPOT, Shetland Sheepdog, Kimberly A Charles And Bruce Winter, 200
2nd) CA UACH Winters Maximum Overdrive SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kimberly Charles, 188
2nd) PTS AV UJJ CA URO3 UACHX CH Pinehill's River Song SPOT, Ns Duck Tolling Retriever, Colleen Bliffert, 200

Division III - A
1st) UAGI Drake, Labrador Retriever, Mary Kristine Pohl, 193

Division III - B
1st) UGRACH2 Bearfoot's Feed Me Seymour SPOT, Border Collie, Sydney Swain, 191
2nd) UAGII UROC HR UH Cheerio's Rowdy James T Rascal SPOT, Golden Retriever, Anne Millane, 191
3rd) UAGII Lake-breeze Poseidon Kingofthesea, Portuguese Water Dog, Shelley Bundy King, Hallie A King, 189

Agility III - Judge: Shelly Weeks

Division I
1st) UACHX Brylee's Isabel Rose, Havanese, Connie Horner, 200

Division III
1st) UGRACH2 Bearfoot's Feed Me Seymour SPOT, Border Collie, Sydney Swain, 200

View Event >