▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club of New England / Conformation Sunday Show 1

September 25, 2016

Location: Westfield, Massachusetts

GUARDIAN DOGS
GREAT DANE, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Adult Male BM BOW BOB CH Got The Memphis Blues, Danielle Pottle
Adult Female BF Pottle's Ark It's Show Time, Danielle Pottle
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Great Dane, CH Got The Memphis Blues

SCENTHOUNDS
BLUETICK COONHOUND, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Adult Female BF BOB CH'PR'Cravens Grubb'ssouthernblue Kitty, Danielle Pottle
CH CCH CH'PR'Bawlistic Blue Angel Cora, Danielle Pottle
DACHSHUND, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
CH BOB CH Imperial Inch Vom Brendelstein, Diana Fincher
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) Dachshund, CH Imperial Inch Vom Brendelstein
2nd) Bluetick Coonhound, CH'PR'Cravens Grubb'ssouthernblue Kitty

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
SCOTTISH DEERHOUND, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Jr. Female BF BOB Listed Entry
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Scottish Deerhound, Listed Entry

GUN DOGS
BRACCO ITALIANO, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
Jr. Female BF BOB CH Elvira Venator D'ursus, Debra Pereira
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 4 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Cerise Chanel Exclusif, Nancy Bitters
RCH CH Cafe Latte Three Ponds Valley, Sue Ellen Healy, Laura Rudman, Julia Merriman
GRCH BOB URO1 GRCH Seafarer's Truth From Lies, Kathleen L Ross
FIELD SPANIEL, 3 Entries
JUDGE Roland L Pelland
CH Invalid Entry
RCH CH Nauticas Rules T'roost @ Cabot, Susan Meachem, Danielle Brewer, Doug Mc Crae
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
Adult Female BF BOB Holzstroms Dancing May Holiday, Sarah Yale
GOLDEN RETRIEVER, 9 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy Mardovar's Sweet Seducktion, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
Int. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH CH Mardovar's Moonlit Meadow, Doranne Borsay Horowitz, Walter H Horowitz
RCH CH Colonial's Marching Finale, Maryterese Russo
GRCH BOB GRCH Mardovar's Riptide Renegade, Doranne Borsay Horowitz, Lori Wirth, Heather Wirth
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
CH BOB CH Tivin Poetry In Motion, Sandra A Talbot, Christine Scruggs
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) Golden Retriever, GRCH Mardovar's Riptide Renegade
2nd) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm
3rd) English Springer Spaniel, URO1 GRCH Seafarer's Truth From Lies
4th) Bracco Italiano, CH Elvira Venator D'ursus

NORTHERN BREEDS
AKITA, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Ocean's Hurricane Nakodo, Cynthia Downing And Michael J Lees
RCH CH Ocean's Force Of Nature Nakodo, Michael J Lees And Cynthia Downing
ALASKAN MALAMUTE, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Adult Male BM BOB Listed Entry
AMERICAN ESKIMO, 4 Entries
JUDGE Tim Parr
CH CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream, Sallyellen R Schilling
RCH CH'PR'Corsair's Simply Irresistable, Margaret Krug
GRCH BOB URO1 GRCH'PR'Sno-pals Miki Nanuk, Katherine Smith
KARELIAN BEAR DOG, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
SAMOYED, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
BHF BF BOB CH URO1 Dazz-l-ing's Purple Mountain, Lori L Perry
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) American Eskimo, URO1 GRCH'PR'Sno-pals Miki Nanuk
3rd) Alaskan Malamute, Listed Entry
4th) Akita, CH Ocean's Hurricane Nakodo

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
CH BOB CH Madrigal Symphony De Basque, Roxanne Gura, Jason Gura, Samantha Stoeke, Pam Kilby
CARDIGAN WELSH CORGI, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
BHM BM Kingscourt Imagine Dragons, Linda Fowler
Int. Female BF BOW BOB CH Kingscourt The Tilted Kilt, Linda Fowler
GERMAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
Jr. Female BF BOB Ke's Warrior River Calypso, Kayla Rice
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) Australian Shepherd, CH Madrigal Symphony De Basque
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) La Catahoula Leopard Dog, Ke's Warrior River Calypso
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Kingscourt The Tilted Kilt

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 6 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy RBM RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss
BHM BM 'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
BHF BF BOW 'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
CH BOB GRCH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH UAGI UWPV UCD URO1 UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Starr, Belynda J Crick And Anthony J Flynn
BULL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Jr. Female BF BOB Listed Entry
JACK RUSSELL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
MINIATURE BULL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM BOB Hellion's Ronin Samurai, Erin Marcotte, Kathy Brosnan
RAT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
CH BOB CA CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie, Wendy Sherman, Dorothy Baker
GRCH GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki, Wendy S Sherman
TEDDY ROOSEVELT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie
TOY FOX TERRIER, 2 Entries
JUDGE Tim Parr
Male Puppy BM Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy
Female Puppy BF BOW BOB Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH 3bf Bad Reputation
2nd) American Pit Bull Terrier, GRCH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
4th) Rat Terrier, CA CH Dtm Three Times The Charm

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 6 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH 508 Bullies Keepin It Real, Kelly Souza, Melissa Spillane
RCH CH FS Shireline King Thorin, Philip M Perry
RBM Listed Entry
BICHON FRISE, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
Jr. Male BM BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
BRUSSELS GRIFFON, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
CH BOB CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave, Gary R Lipstreu
RCH CH Tallulah's Celtic Chimes, Gary R Lipstreu
FRENCH BULLDOG, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
Adult Female BF BOB Listed Entry
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Brussels Griffon, CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave
4th) American Bully, CH 508 Bullies Keepin It Real

BIS Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
RBIS Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson