I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Dodge City Kennel Club (10/13/2018) / Saturday, Agility Trial 2

October 13, 2018

Hosted By: Dodge City Kennel Club

Location: Dodge City, Kansas

High in Trial: URO1 UACH Foxie, Amb, Rebekah Hink, 200

Agility I - Judge: Michelle Hoppes

Division I - B
1st) UAGII Bear, Unrecognized, Karen Mc Dowell, 200
2nd) URO1 UACH Foxie, Amb, Rebekah Hink, 200
3rd) UACHX Max, W.highland White Terrier, Dee Smoll, 200
4th) UACH Duststorm Heavenly Destinystar, Pug, Stephanie Clinesmith, Morgan Clinesmith, Courtney Clinesmith, 200
UACH Haley Girl Run, Amb, Becky Rooker, 199

Division II - A
1st) Adelheid's Blue Sage, Poodle, Judy Norton, 200
2nd) Piper Tiemeyer, Border Collie, Leroy Tiemeyer, 200

Division II - B
1st) UAGII River Water Bandit, Unrecognized, Rebekah Hink, 199
2nd) URO1 UGRACH8 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 199

Division III - A
1st) UAGII Sasha Marie, Belgian Shepherd Dog, Rick Newton, 199

Division III - B
1st) UAGII Ethan's Prairie Ranger, Labrador Retriever, Ethan Dick, 200
2nd) UAGII'PR'Backroad's B J Mowgli, English Shepherd, Rachel Hink, 200
3rd) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
4th) URO1 UGRACH4 Cb's Fire In The Hole, Standard Poodle, Becky Ensz, 200
UACHX Mazey, Amb, Nate Dick, 199
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 198
UAGII Rance, Unrecognized, June Mc Fadden, 190

Agility II - Judge: Michelle Hoppes

Division I - B
1st) URO1 UACH Foxie, Amb, Rebekah Hink, 200
2nd) UACHX Max, W.highland White Terrier, Dee Smoll, 200
3rd) UAGII Bear, Unrecognized, Karen Mc Dowell, 198
4th) UAGII Dust Storm Lauren The Wild One, Pug, Stephanie Clinesmith, Morgan Clinesmith, Courtney Clinesmith, 195
URO1 UAGII Fantasy Delightfull Stormbreaker, Pug, Stephanie Clinesmith, Morgan Clinesmith, Courtney Clinesmith, 173.72

Division II - B
1st) UAGII River Water Bandit, Unrecognized, Rebekah Hink, 199
2nd) URO1 UGRACH8 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 188.76
3rd) UAGII Highsight's Little Boy Blue, Shetland Sheepdog, Diann O'neal, 183.76

Division III - B
1st) UGRACH Fyrebrick's Orion Bellatrix, Airedale Terrier, Beverly Benjes, Richard Benjes, 200
2nd) UAGII'PR'Backroad's B J Mowgli, English Shepherd, Rachel Hink, 199
3rd) URO1 UGRACH4 Cb's Fire In The Hole, Standard Poodle, Becky Ensz, 199
4th) UAGII Ethan's Prairie Ranger, Labrador Retriever, Ethan Dick, 195
UACH Fyrebrick's Errik's Conclusion, Airedale Terrier, Richard A Benjes, Beverly S Benjes, 191.14

Agility III - Judge: Michelle Hoppes

Division II
1st) URO1 UGRACH8 Penny Brook, Amb, Becky Rooker, 199

Division III
1st) UACHX Mazey, Amb, Nate Dick, 199
2nd) URO1 UGRACH4 Cb's Fire In The Hole, Standard Poodle, Becky Ensz, 197

View Event >