▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club of New England / Conformation Saturday Show 2

September 24, 2016

Location: Westfield, Massachusetts

GUARDIAN DOGS
BOXER, 2 Entries
JUDGE James C Holt
Female Puppy RBF Irish Whispers Of Murphy's, Maura Mc Intosh
BHF BF BOB CH Irish Whispers Of Connemara, Maura Mc Intosh
DOBERMAN PINSCHER, 4 Entries
JUDGE James C Holt
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Saratoga Turn Me Loose, Christy Jordan, Gary Jordan
GREAT DANE, 2 Entries
JUDGE James C Holt
Adult Male BM CH Got The Memphis Blues, Danielle Pottle
Adult Female BF BOW BOB Pottle's Ark It's Show Time, Danielle Pottle
LEONBERGER, 2 Entries
JUDGE James C Holt
Adult Male BM BOB Clandeboye's Big N Rich, Lorene Mc Laughlin
CH CH Bellawood's Enough Hot Stuff, Marietta Mennone, Willow Mennone
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE James C Holt
CH BOB CH Royalty's Miracle From Heaven, Catherine Figueroa
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: James C Holt
1st) Leonberger, Clandeboye's Big N Rich
2nd) Doberman Pinscher, CH Saratoga Turn Me Loose
3rd) Saint Bernard, CH Royalty's Miracle From Heaven
4th) Boxer, CH Irish Whispers Of Connemara

SCENTHOUNDS
BLUETICK COONHOUND, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
Adult Female BF BOB CH'PR'Cravens Grubb'ssouthernblue Kitty, Danielle Pottle
CH CCH CH'PR'Bawlistic Blue Angel Cora, Danielle Pottle
DACHSHUND, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH Imperial Inch Vom Brendelstein, Diana Fincher
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: John T Rogers
1st) Dachshund, CH Imperial Inch Vom Brendelstein
2nd) Bluetick Coonhound, CH'PR'Cravens Grubb'ssouthernblue Kitty

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
PODENGO PORTUGUESO, 3 Entries
JUDGE John T Rogers
PEQUENO SMOOTH
Male Puppy BMV BM BOW Starmountain Galaeo Takes It, Margaret Boisture
Female Puppy BFV BF Starmountain All About Ginja, Margaret Boisture
CH BOB CH Houla's Generation Excellent, Margaret Boisture, Jonathan Waterman
SCOTTISH DEERHOUND, 1 Entry
JUDGE James C Holt
Jr. Female BF BOB Listed Entry
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: James C Holt
1st) Scottish Deerhound, Listed Entry
2nd) Podengo Portugueso, CH Houla's Generation Excellent

GUN DOGS
BRACCO ITALIANO, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
Jr. Female BF BOB CH Elvira Venator D'ursus, Debra Pereira
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 3 Entries
JUDGE John T Rogers
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Cafe Latte Three Ponds Valley, Sue Ellen Healy, Laura Rudman, Julia Merriman
FIELD SPANIEL, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
CH Invalid Entry
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
GOLDEN RETRIEVER, 8 Entries
JUDGE John T Rogers
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Mardovar's Sweet Seducktion, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
Int. Female Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH CH Mardovar's Moonlit Meadow, Doranne Borsay Horowitz, Walter H Horowitz
RCH CH URO2 Finnvarr Wolfsburg, Donna Bauman
GRCH GRCH Abalee's Hearts Aflutter, Charlene A Giordano
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH Tivin Poetry In Motion, Sandra A Talbot, Christine Scruggs
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John T Rogers
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Bracco Italiano, CH Elvira Venator D'ursus
3rd) English Springer Spaniel, CH Cafe Latte Three Ponds Valley
4th) Deutscher Wachtelhund, Earnest Vom Elcho

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 3 Entries
JUDGE James C Holt
CH BOB CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream, Sallyellen R Schilling
RCH CH'PR'Snow Fox's Merry Tempest, Katherine Smith
KARELIAN BEAR DOG, 2 Entries
JUDGE James C Holt
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
RCH CH Tsarshadows State Of Siege, Maureen Griffin
SAMOYED, 1 Entry
JUDGE James C Holt
BHF BF BOB CH URO1 Dazz-l-ing's Purple Mountain, Lori L Perry
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: James C Holt
1st) American Eskimo, CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream
2nd) Samoyed, CH URO1 Dazz-l-ing's Purple Mountain
3rd) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
BHF BF BOB Checkerberry Just Because, Jennifer L Darlington
CARDIGAN WELSH CORGI, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid
GERMAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
MIN AMERICAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
Female Puppy BF BOB Listed Entry
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John T Rogers
1st) Australian Shepherd, Checkerberry Just Because
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) Cardigan Welsh Corgi, CH URO2 Suncliffe Winddancer Camden
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

TERRIERS
AIREDALE TERRIER, 1 Entry
JUDGE James C Holt
CH BOB CH Wildside Celtic Kuma, John J Keller
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE James C Holt
HAIRLESS
Adult Male BMV BM BOB Triumph's Pt Barnum @beltane, Mary F Carroll
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 6 Entries
JUDGE James C Holt
Male Puppy BM BOW BOB RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss
BHM RBM 'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
BHF BF 'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
CH GRCH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH UAGI UWPV UCD URO1 UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Starr, Belynda J Crick And Anthony J Flynn
JACK RUSSELL TERRIER, 1 Entry
JUDGE James C Holt
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
MINIATURE BULL TERRIER, 1 Entry
JUDGE James C Holt
Male Puppy BM BOB Hellion's Ronin Samurai, Erin Marcotte, Kathy Brosnan
RAT TERRIER, 6 Entries
JUDGE James C Holt
CH CH'PR'3bf All About The Bass, Electra Blair
RCH CH Tanaga Scarlett Merlot Mac, Robin M Lutwinas
GRCH BOB GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki, Wendy S Sherman
TEDDY ROOSEVELT TERRIER, 2 Entries
JUDGE James C Holt
GRCH BOB GRCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie
TOY FOX TERRIER, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
Male Puppy BM BOW BOB Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy
Female Puppy BF Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: James C Holt
1st) Rat Terrier, GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki
2nd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
3rd) American Pit Bull Terrier, RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON
4th) Miniature Bull Terrier, Hellion's Ronin Samurai

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BICHON FRISE, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
Jr. Male BM BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
BRUSSELS GRIFFON, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave, Gary R Lipstreu
RCH CH Tallulah's Celtic Chimes, Gary R Lipstreu
FRENCH BULLDOG, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
Adult Female BF BOB Listed Entry
MINIATURE PINSCHER, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH Sunsprite Ms Molly Brown, Joy L Hickman
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John T Rogers
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Miniature Pinscher, CH Sunsprite Ms Molly Brown
4th) American Bully, Listed Entry

BIMBS Australian Shepherd, Checkerberry Just Because, Jennifer L Darlington
RBIMBS American Eskimo, CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream, Sallyellen R Schilling