I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (10/06/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

October 7, 2018

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 2 Entries
Judge Alleyne Dickens
Jr. Male BM BOB CH Mystic's Sevimli Savasci, Brandi R Lambert
RBM Mystic's Uluyan Hayvan Brandi R Lambert

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Alleyne Dickens
Adult Male BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Alleyne Dickens
Adult Female BF BOB CH Braesides The Time Is Now, Steve Barlage, Colleen Barlage, Leslie A Fried, Deborah Banko-fried

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Alleyne Dickens
BHM BM BOB CH Mann's Scooby-doo, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Alleyne Dickens
1st) Bullmastiff, Listed Entry
2nd) Rottweiler, CH Braesides The Time Is Now
3rd) Saint Bernard, CH Mann's Scooby-doo
4th) Anatolian Shepherd, CH Mystic's Sevimli Savasci

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 1 Entry
Judge Alleyne Dickens
CH BOB CH Sandsprite Kennebec At Agstone, Charlene Stone

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Alleyne Dickens
1st) Whippet, CH Sandsprite Kennebec At Agstone

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Alleyne Dickens
CH BOB CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland, Linda L Fusco

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Alleyne Dickens
CH BOB CH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt
RCH CH Sng's Garnet's Major Journey, Billie Martin Barnes, Sandra Hollabaugh

Gun Dog Group Winners
Judge: Alleyne Dickens
1st) English Cocker Spaniel, CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland
2nd) Standard Poodle, CH Auralie Get Off Of My Cloud

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Alleyne Dickens
CH BOB CH Kasaan's Embrace The Fortune, Michelle Booth, Diana Booth, Josephine Booth

Japanese Akita, 3 Entries
Judge Alleyne Dickens
CH BOB CH Masashi Go Yujo Akita, Taylor Jones
RCH CH UWP A'lilium Mori No Kodomo, Taylor Jones

Northern Breed Group Winners
Judge: Alleyne Dickens
1st) Alaskan Malamute, CH Kasaan's Embrace The Fortune
2nd) Japanese Akita, CH Masashi Go Yujo Akita

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Alleyne Dickens
Male Puppy BM Nice Guy Labakan, Lois Carson
CH BOB CH Northern Star Labakan Slovakia, Rebecca K Grams, Collene Brice

Collie, 2 Entries
Judge Alleyne Dickens
ROUGH
Int. Male BMV BM BOB Hillcrests Celtic Spirit, Sharon Mayes
Adult Male RBMV RBM Hillcrest's Walkin' On The Sun, Barbara A Cutler, Sharon Mayes

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Alleyne Dickens
Jr. Female BF CH Maui Vom Haus Morrisson SPOT, Connie Merrell
Int. Female RBF Wind Dance Wolf Von Skyhawke, Amber Logan
CH CH Atlas Maximus Von Ezbrook, Deborah Sotirakos
GRCH BOB GRCH Ez Brooks Kong SPOT, Susie Zeiner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Alleyne Dickens
Female Puppy BF BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Alleyne Dickens
Adult Male BM BOB Listed Entry

White Shepherd, 2 Entries
Judge Alleyne Dickens
Male Puppy BM BOW BOB CH Thornvalley's Wonderful Oz, Melanie Fuellgraf
Female Puppy BF Thornvalley's Nikita Of Oz, Kathleen Ingram

Herding Dog Group Winners
Judge: Alleyne Dickens
1st) German Shepherd Dog, GRCH Ez Brooks Kong SPOT
2nd) Collie, Hillcrests Celtic Spirit
3rd) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
4th) Shetland Sheepdog, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Alleyne Dickens
Int. Male BM BOW BOB CH Showdogbullies Ghost Busta, Karen Beauchamp, Anthony R Everett Sr
Int. Female BF Showdogbullies Penelope, Karen Beauchamp, Anthony Everett Sr, Ashleigh Beauchamp, Charles Johnson

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Alleyne Dickens
Int. Male BM BOB CH Cupid From My Beautiful Tribe, Joyce D Fischer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Fischer's Lil' Gilly, Joyce D Fischer

Italian Greyhound, 2 Entries
Judge Alleyne Dickens
Adult Male BM Raindance Tebo Zardetto, Alicia Reed
BHF BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Raindance Tebo Zardetto, Alicia Reed

Companion Dog Group Winners
Judge: Alleyne Dickens
1st) American Bully, CH Showdogbullies Ghost Busta
2nd) Biewer Terrier, CH Cupid From My Beautiful Tribe
3rd) Italian Greyhound, Listed Entry

BIMBS Bullmastiff, Listed Entry
RBIMBS Whippet, CH Sandsprite Kennebec At Agstone, Charlene Stone

View Event >