I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (10/06/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

October 7, 2018

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 2 Entries
Judge Ruth K Teeter
Jr. Male BM RBM BOB CH Mystic's Sevimli Savasci, Brandi R Lambert

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Ruth K Teeter
Adult Male BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Ruth K Teeter
Adult Female BF BOB CH Braesides The Time Is Now, Steve Barlage, Colleen Barlage, Leslie A Fried, Deborah Banko-fried

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Ruth K Teeter
BHM BM BOB CH Mann's Scooby-doo, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Ruth K Teeter
1st) Rottweiler, CH Braesides The Time Is Now
2nd) Bullmastiff, Listed Entry
3rd) Saint Bernard, CH Mann's Scooby-doo
4th) Anatolian Shepherd, Mystic's Uluyan Hayvan

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 1 Entry
Judge Ruth K Teeter
CH BOB CH Sandsprite Kennebec At Agstone, Charlene Stone

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Ruth K Teeter
1st) Whippet, CH Sandsprite Kennebec At Agstone

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Ruth K Teeter
CH BOB CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland, Linda L Fusco

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Ruth K Teeter
CH BOB CH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt
RCH CH Sng's Garnet's Major Journey, Billie Martin Barnes, Sandra Hollabaugh

Gun Dog Group Winners
Judge: Ruth K Teeter
1st) Standard Poodle, CH Auralie Get Off Of My Cloud
2nd) English Cocker Spaniel, CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Ruth K Teeter
CH BOB CH Kasaan's Embrace The Fortune, Michelle Booth, Diana Booth, Josephine Booth

Japanese Akita, 3 Entries
Judge Ruth K Teeter
CH BOB CH UWP A'lilium Mori No Kodomo, Taylor Jones
RCH CH Masashi Go Yujo Akita, Taylor Jones

Northern Breed Group Winners
Judge: Ruth K Teeter
1st) Alaskan Malamute, CH Kasaan's Embrace The Fortune
2nd) Japanese Akita, CH UWP A'lilium Mori No Kodomo

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Ruth K Teeter
Male Puppy BM Nice Guy Labakan, Lois Carson
CH BOB CH Northern Star Labakan Slovakia, Rebecca K Grams, Collene Brice

Collie, 2 Entries
Judge Ruth K Teeter
ROUGH
Int. Male RBMV RBM Hillcrests Celtic Spirit, Sharon Mayes
Adult Male BMV BM BOB Hillcrest's Walkin' On The Sun, Barbara A Cutler, Sharon Mayes

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Ruth K Teeter
Jr. Female BF CH Maui Vom Haus Morrisson SPOT, Connie Merrell
Int. Female RBF Wind Dance Wolf Von Skyhawke, Amber Logan
CH CH Atlas Maximus Von Ezbrook, Deborah Sotirakos
GRCH BOB GRCH Ez Brooks Kong SPOT, Susie Zeiner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Ruth K Teeter
CH CH Tumbling Run's Indabelle, Suzanne White, Steve Blair
GRCH BOB URO1 NBOB UAGI GRCH Northstars Full Moon Franny, Andrea Leggio
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: URX4 UCD UWP UROC FO UACH GRCH Pumpkin Hill's Chasin' Shadows, Suzanne White Or Steve Blair
Female Veteran: Best Veteran UAGII NBOB URO1 GRCH Tumblinruns High Hopes SPOT-ON, Andrea Leggio

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Ruth K Teeter
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Ruth K Teeter
Adult Male BM BOB Listed Entry

White Shepherd, 2 Entries
Judge Ruth K Teeter
Male Puppy BM BOW BOB CH Thornvalley's Wonderful Oz, Melanie Fuellgraf
Female Puppy BF Thornvalley's Nikita Of Oz, Kathleen Ingram

Herding Dog Group Winners
Judge: Ruth K Teeter
1st) German Shepherd Dog, GRCH Ez Brooks Kong SPOT
2nd) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
3rd) Australian Shepherd, CH Northern Star Labakan Slovakia
4th) Shetland Sheepdog, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Ruth K Teeter
Int. Male BM BOW BOB CH Showdogbullies Ghost Busta, Karen Beauchamp, Anthony R Everett Sr
Int. Female BF Showdogbullies Penelope, Karen Beauchamp, Anthony Everett Sr, Ashleigh Beauchamp, Charles Johnson

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Ruth K Teeter
Int. Male BM BOB CH Cupid From My Beautiful Tribe, Joyce D Fischer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Fischer's Lil' Gilly, Joyce D Fischer

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Ruth K Teeter
BHF BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Award Withheld

Companion Dog Group Winners
Judge: Ruth K Teeter
1st) Italian Greyhound, Listed Entry
2nd) Biewer Terrier, CH Cupid From My Beautiful Tribe
3rd) American Bully, CH Showdogbullies Ghost Busta

BIMBS German Shepherd Dog, GRCH Ez Brooks Kong SPOT, Susie Zeiner
RBIMBS Standard Poodle, CH Auralie Get Off Of My Cloud, Tina Van Schilt

View Event >