I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (10/06/2018) / Saturday, Agility Trial 1

October 6, 2018

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

High in Trial: GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH6 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200

Agility I - Judge: Georgene D Knight

Division I - B
1st) UGRACH2 Radar Ralph, Cavalier Kng.chas.spaniel, Jackie Foldenauer, 200
2nd) UGRACH2 GRCH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
3rd) NHD AV NN UAGII URO2 UCD GRCH Mariahs Manhattan Mayhem SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Beverly A Zaiko, 199
4th) NE NC UACH Safranne Marvelous Quicksilver, Poodle, Lyndsay Klemens, 195
UAGII UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT-ON, Chinese Crested, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee, 195

Division II - B
1st) URO2 UGRACH4 Jasmine, Border Collie, Sharon Reese Or Joseph Reese, 200
2nd) URX3 UGRACH2 UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
3rd) UWP UCD URO3 UGRACH13 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
4th) UAGI URO1 CH Clannads Blazing The Midnight Sky, Border Collie, Jennifer Lewis, Steven Lewis, 199
UNJ URO2 ALCH UACH Lk Michigan Riding The Waves, Australian Shepherd, Sebrina Tingley, 198
UAGII Twobytwo Only Diamonds Will Do SPOT-ON, Lagotto Romagnolo, Margaret E Andreau, 198
URO2 UGRACH6 Clannad's Midnight Brilliance, Border Collie, Jennifer Lewis And Steven Lewis, 195
RATO GSJCH URX3 UCD UACHX SN UROG CA PTE Davis' Caramel Covered Cookie SPOT, Border Collie, Ellen M Davis, 195
UGRACH5 Max, Border Collie, Joseph Reese And Sharon Reese, 192
URO1 UAGII CH Shiver 2 Fast 2 Furious SPOT, Siberian Husky, Lisa Monge Or Tina Mc Ginnis, 191
Listed Entry

Division III - A
1st) UAGI Windy Hill Royal Mystic, Flat-coated Retriever, Karen Dodd, 196.47
2nd) UAGI Keller's Misha, English Shepherd, Timothy S Keller, 180

Division III - B
1st) NE NV UJJCH UCD AC UGRACH URO3 Pokerflats Uninhibited Purkinje, Belgian Shepherd Dog, Lyndsay Klemens Or Jeffrey Klemens, 200
2nd) UWP UGRACH4 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 200
3rd) UACHX Bailey Duncan King, Australian Shepherd, Carolyn S King, 200
4th) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH6 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 198
UAGII Sunshine Rocket's Red Glare, Golden Retriever, Denise A Cusumano, 198
UCD URO3 UAGII GRCH Lk Michigan's Bold Masquerade, Australian Shepherd, Kallie Bontrager, 197
UNJ UAGII URO2 Allstars U R My Black Jaguar, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 197

Agility II - Judge: Georgene D Knight

Division I - A
1st) UAGI NC PTA Zosephine Annabelle SPOT-ON, Unrecognized, Heather Brandell, 182.61

Division I - B
1st) UGRACH2 Radar Ralph, Cavalier Kng.chas.spaniel, Jackie Foldenauer, 197
2nd) UAGII Lucky The Handsome Waldow, Amb, Diane Waldow, Jim Waldow, 195
3rd) UGRACH2 GRCH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 195
4th) UAGII UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT-ON, Chinese Crested, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee, 195
NE NC UACH Safranne Marvelous Quicksilver, Poodle, Lyndsay Klemens, 192

Division II - B
1st) UAGII Twobytwo Only Diamonds Will Do SPOT-ON, Lagotto Romagnolo, Margaret E Andreau, 200
2nd) UGRACH5 Max, Border Collie, Joseph Reese And Sharon Reese, 200
3rd) UNJ URO2 ALCH UACH Lk Michigan Riding The Waves, Australian Shepherd, Sebrina Tingley, 200
4th) RATO GSJCH URX3 UCD UACHX SN UROG CA PTE Davis' Caramel Covered Cookie SPOT, Border Collie, Ellen M Davis, 200
URO1 UAGII CH Shiver 2 Fast 2 Furious SPOT, Siberian Husky, Lisa Monge Or Tina Mc Ginnis, 200
UWP UCD URO3 UGRACH13 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200
URO2 UGRACH4 Jasmine, Border Collie, Sharon Reese Or Joseph Reese, 199
URX3 UGRACH2 UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 195
URO1 UAGII Mercedes, Border Collie, Joseph Reese, 182

Division III - B
1st) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH6 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
2nd) UACHX Bailey Duncan King, Australian Shepherd, Carolyn S King, 200
3rd) ME PTE URO1 UAGII MC AN Charming Jaxon SPOT-ON, German Shepherd Dog, Beth Prater, 200
4th) UAGII Sunshine Rocket's Red Glare, Golden Retriever, Denise A Cusumano, 192

Agility III - Judge: Georgene D Knight

Division I
1st) UGRACH2 GRCH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200

Division II
1st) URO2 UGRACH6 Clannad's Midnight Brilliance, Border Collie, Jennifer Lewis And Steven Lewis, 200
2nd) UGRACH5 Max, Border Collie, Joseph Reese And Sharon Reese, 200
3rd) URX3 UGRACH2 UROG UCD Maplewoods Chrome, Leather & Lace, Australian Shepherd, Robin L Wolters, 200
4th) UWP UCD URO3 UGRACH13 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Kim Smith, 200

Division III
1st) GNJCH URX3 UCD UROG UGRACH6 Maplewoods Livin The Good Life, Australian Shepherd, Robin Wolters, 200
2nd) UACHX Bailey Duncan King, Australian Shepherd, Carolyn S King, 200
3rd) UWP UGRACH4 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON, Siberian Husky, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis, 200

View Event >