▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club of New England / Conformation Saturday Show 1

September 24, 2016

Location: Westfield, Massachusetts

GUARDIAN DOGS
BOXER, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
Female Puppy RBF Irish Whispers Of Murphy's, Maura Mc Intosh
BHF BF BOB CH Irish Whispers Of Connemara, Maura Mc Intosh
DOBERMAN PINSCHER, 4 Entries
JUDGE John T Rogers
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB CH Saratoga Turn Me Loose, Christy Jordan, Gary Jordan
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
GREAT DANE, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
Adult Male BM CH Got The Memphis Blues, Danielle Pottle
Adult Female BF BOW BOB Pottle's Ark It's Show Time, Danielle Pottle
LEONBERGER, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
Adult Male BM BOB Clandeboye's Big N Rich, Lorene Mc Laughlin
CH CH Bellawood's Enough Hot Stuff, Marietta Mennone, Willow Mennone
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH Royalty's Miracle From Heaven, Catherine Figueroa
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John T Rogers
1st) Leonberger, Clandeboye's Big N Rich
2nd) Boxer, CH Irish Whispers Of Connemara
3rd) Doberman Pinscher, CH Saratoga Turn Me Loose
4th) Saint Bernard, CH Royalty's Miracle From Heaven

SCENTHOUNDS
BLUETICK COONHOUND, 2 Entries
JUDGE James C Holt
Int. Male BM BOW BOB CCH CH'PR'Rockin W's Game On Dude, Lindsey Kernozek, Jordan Chambers
Adult Female BF CH'PR'Cravens Grubb'ssouthernblue Kitty, Danielle Pottle
DACHSHUND, 1 Entry
JUDGE James C Holt
CH BOB CH Imperial Inch Vom Brendelstein, Diana Fincher
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: James C Holt
1st) Dachshund, CH Imperial Inch Vom Brendelstein
2nd) Bluetick Coonhound, CCH CH'PR'Rockin W's Game On Dude

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
PODENGO PORTUGUESO, 3 Entries
JUDGE James C Holt
PEQUENO SMOOTH
Male Puppy BMV BM Starmountain Galaeo Takes It, Margaret Boisture
Female Puppy RBFV RBF Starmountain All About Ginja, Margaret Boisture
Jr. Female BFV BF BOW BOB CH Houla's Generation Excellent, Margaret Boisture, Jonathan Waterman
SCOTTISH DEERHOUND, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
Jr. Female BF BOB Listed Entry
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: John T Rogers
1st) Scottish Deerhound, Listed Entry
2nd) Podengo Portugueso, CH Houla's Generation Excellent

GUN DOGS
BRACCO ITALIANO, 1 Entry
JUDGE James C Holt
Jr. Female BF BOB CH Elvira Venator D'ursus, Debra Pereira
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 4 Entries
JUDGE James C Holt
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Cafe Latte Three Ponds Valley, Sue Ellen Healy, Laura Rudman, Julia Merriman
FIELD SPANIEL, 2 Entries
JUDGE James C Holt
CH Invalid Entry
GRCH GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
GOLDEN RETRIEVER, 8 Entries
JUDGE James C Holt
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Mardovar's Sweet Seducktion, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
Int. Female BF Listed Entry
Adult Female Listed Entry
CH URO1 CH Sunfire's It's All About Mimi, Laura Aust-olkin
RCH CH URO2 Finnvarr Wolfsburg, Donna Bauman
GRCH GRCH Abalee's Hearts Aflutter, Charlene A Giordano
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE James C Holt
CH BOB CH Tivin Poetry In Motion, Sandra A Talbot, Christine Scruggs
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: James C Holt
1st) Bracco Italiano, CH Elvira Venator D'ursus
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) Standard Poodle, CH Tivin Poetry In Motion
4th) English Springer Spaniel, Listed Entry

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 3 Entries
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH'PR'Snow Fox's Merry Tempest, Katherine Smith
RCH CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream, Sallyellen R Schilling
KARELIAN BEAR DOG, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH Tsarshadows State Of Siege, Maureen Griffin
RCH CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
SAMOYED, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
BHF BF BOB CH URO1 Dazz-l-ing's Purple Mountain, Lori L Perry
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: John T Rogers
1st) American Eskimo, CH'PR'Snow Fox's Merry Tempest
2nd) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows State Of Siege
3rd) Samoyed, CH URO1 Dazz-l-ing's Purple Mountain

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE James C Holt
BHF BF BOB Checkerberry Just Because, Jennifer L Darlington
CARDIGAN WELSH CORGI, 1 Entry
JUDGE James C Holt
CH BOB CH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid
GERMAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE James C Holt
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
MIN AMERICAN SHEPHERD, 1 Entry
JUDGE James C Holt
Female Puppy BF BOB Listed Entry
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: James C Holt
1st) German Shepherd Dog, Listed Entry
2nd) Australian Shepherd, Checkerberry Just Because
3rd) Cardigan Welsh Corgi, CH URO2 Suncliffe Winddancer Camden
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

TERRIERS
AIREDALE TERRIER, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH Wildside Celtic Kuma, John J Keller
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
HAIRLESS
Adult Male BMV BM BOB Triumph's Pt Barnum @beltane, Mary F Carroll
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 4 Entries
JUDGE John T Rogers
Male Puppy BM RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss
CH BOB GRCH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH UAGI UWPV UCD URO1 UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Starr, Belynda J Crick And Anthony J Flynn
JACK RUSSELL TERRIER, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
MINIATURE BULL TERRIER, 1 Entry
JUDGE John T Rogers
Male Puppy BM BOB Hellion's Ronin Samurai, Erin Marcotte, Kathy Brosnan
RAT TERRIER, 6 Entries
JUDGE John T Rogers
CH CH Tanagas Vegas Obsession, Robin M Lutwinas
RCH CA CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie, Wendy Sherman, Dorothy Baker
GRCH BOB GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki, Wendy S Sherman
TEDDY ROOSEVELT TERRIER, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
GRCH BOB GRCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie
TOY FOX TERRIER, 2 Entries
JUDGE John T Rogers
Male Puppy BM BOW BOB Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy
Female Puppy BF Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: John T Rogers
1st) Airedale Terrier, CH Wildside Celtic Kuma
2nd) Miniature Bull Terrier, Hellion's Ronin Samurai
3rd) Rat Terrier, UWP GRCH 3bf Stars Yar Got It Comn N Goin
4th) American Pit Bull Terrier, GRCH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 1 Entry
JUDGE James C Holt
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BICHON FRISE, 1 Entry
JUDGE James C Holt
Jr. Male BM BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
BRUSSELS GRIFFON, 2 Entries
JUDGE James C Holt
CH BOB CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave, Gary R Lipstreu
RCH CH Tallulah's Celtic Chimes, Gary R Lipstreu
FRENCH BULLDOG, 1 Entry
JUDGE James C Holt
Adult Female BF BOB Listed Entry
MINIATURE PINSCHER, 1 Entry
JUDGE James C Holt
CH BOB CH Sunsprite Ms Molly Brown, Joy L Hickman
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: James C Holt
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) Brussels Griffon, CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave
3rd) Miniature Pinscher, CH Sunsprite Ms Molly Brown
4th) French Bulldog, Listed Entry

BIMBS Airedale Terrier, CH Wildside Celtic Kuma, John J Keller
RBIMBS Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson