I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Great Smoky Mountain Dog Club (09/28/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

September 29, 2018

Hosted By: Great Smoky Mountain Dog Club

Location: Athens, Tennessee

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
Jr. Female BF BOB Twin T's Karma Of Tempus Fugit, Thea Vierstra

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
GRCH BOB CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill, Emily Landrum

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
Jr. Male BM BOB CH Crowdens Dallas From Bleustone, Daphne Crowden

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz-komorowski
1st) Giant Schnauzer, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, CA GRCH Coruscate's Feel The Warm Thrill
3rd) Black Russian Terrier, Listed Entry
4th) Great Dane, CH Crowdens Dallas From Bleustone

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
BHF BF BOB CH Pridelands Kulima Kiah, Julie Kahre

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
Male Puppy BM CH'PR'Silk Runs I Own The Podium, Marcia Obregon, Ed Obregon
Female Puppy BF BOW 'PR'Silk Runs Manila Times, Marcia Obregon, Ed Obregon
CH BOB CH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner
RCH CH'PR'Silk Run's Persian Mystique Dna, Marcia Obregon And Ed Obregon

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz-komorowski
1st) Silken Windhound, CH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH Pridelands Kulima Kiah

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
Female Puppy BF BOB CH Ashdown Black On Track, Kimberly Williams

English Setter, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
Jr. Female BF BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
Adult Male BM BOB Listed Entry

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB CH Mount Bethel Northern Lights, Darcy Kallus
CH CH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt
RCH CH Delovelys Sweet Home Alabama, Danielle Howard
GRCH GRCH Bear Coves American Eclipse, Terri Creech

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Hessler's Chrisley Of Pearsonia, Danielle Howard
Int. Female RBF Listed Entry
GRCH BOB CA URO1 GRCH 1fc I'm Not All About That SPOT-ON, Ray Jones, Kristy Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz-komorowski
1st) English Setter, Listed Entry
2nd) Cocker Spaniel, CH Ashdown Black On Track
3rd) Standard Poodle, CH Mount Bethel Northern Lights
4th) Standard Poodle M/C, CA URO1 GRCH 1fc I'm Not All About That SPOT-ON

Northern Breeds

Chow Chow, 2 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
BHM BM BOW BOB CH Man Kou I Am Teddy, Margit Lassen
BHF BF Man Kou Freyja, Camille Gagnon

Samoyed, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
BHM BM BOB CH Shada's Dances With Butterflies, Sharon L Parker, Shannon Parker

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
Jr. Male BM CH Vibe's Dream On, Amanda Shuler
CH BOB CH Freedom's Wish Upon A Star SPOT-ON, Amber Hamilton
RCH CH Freedom's Super Nova SPOT, Amber Hamilton

Northern Breed Group Winners
Judge: Lynette Rutz-komorowski
1st) Chow Chow, CH Man Kou I Am Teddy
2nd) Siberian Husky, CH Freedom's Wish Upon A Star SPOT-ON
3rd) Samoyed, CH Shada's Dances With Butterflies

Herding Dogs

Berger Picard, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
GRCH BOB GRCH Levon Des Garous D'ebene SPOT, Deborah Hodges, Randolph Hodges

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
Int. Male BM CH Cooke's Lil Boy Blue V. Hendon, Wendy Cooke
Female Puppy Listed Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Hendon's Eyes Wide Open SPOT-ON, Emily Hendon
CH BOB CH Hendon's Fire And Ice Via Vpk SPOT-ON, Emily Hendon, Josh Hendon

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
Int. Male RBM Listed Entry
BHM BM CH C Cross Tango SPOT, Nichole J Herb
CH CH El Dorado's Primetime Prince, Steven Young, Jean Rothe
GRCH BOB GRCH Primetime's Goodasitgets, Jean C Rothe

Schapendoes, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
Female Puppy BF BOB CH Schapannro's P For Pizazz, Pam Brownlee

Herding Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz-komorowski
1st) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Primetime's Goodasitgets
2nd) Berger Picard, GRCH Levon Des Garous D'ebene SPOT
3rd) Schapendoes, CH Schapannro's P For Pizazz
4th) German Shepherd Dog, CH Hendon's Fire And Ice Via Vpk SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM CH Raganraht Chip Off The Ole Block, Darice Ragan, Jennifer Gilliam
Female Puppy BFV BF BOW CH Raganraht's Why So Serious, Erin Maize
CH GRCH Bellridge's Love And Bullets, Cassie Gatliff, Kari Jepson
GRCH BOB USA UFA CA GRCH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Jackie H Craver, Darice Ragan

American Pit Bull Terrier, 10 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
Male Puppy BM BOW CH Kayo's Stir It Up, Melissa M Smith, Kristina Browne
Female Puppy BF Listed Entry
Int. Female RBF CH Southpaw's Fancy, Wayon Hines, Norma Hines
CH GRCH Csbs Lightning Before The Thunder SPOT-ON, Luis Morales
RCH CH Kayo's Lyssa Of Hucklebuck, Misty Trujillo
GRCH BOB GRCH'PR'Nichols Crazy Train, Lindsey Nichols, Tim Nichols, Tommy Pepin

Patterdale Terrier, 1 Entry
Judge Lynette Rutz-komorowski
Jr. Female BF BOB Misty's Water Off A Duck's Back, Sarah Nelson, Cheri Caudill

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
STANDARD
Male Puppy RBMV RBM 'PR'Raganrat Law-n-order Evry Time, Darice Ragan
Int. Male BMV BM CH'PR'Evanlees Its Good To Be Bads, Donna Mcmahan, Shannon Parker
CH BOB CH'PR'Nimh's Now You See Me, Erin Maize, Darice Ragan, Ashley Bond

Terrier Group Winners
Judge: Lynette Rutz-komorowski
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH'PR'Nichols Crazy Train
2nd) Rat Terrier, CH'PR'Nimh's Now You See Me
3rd) Patterdale Terrier, Misty's Water Off A Duck's Back
4th) American Hairless Terrier, USA UFA CA GRCH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
CH BOB CH Csbs Captain America, Luis Morales
RCH CH Ggk's Warmaiden Of Valhalla, Morgan Barrick
GRCH GRCH Bolt Action Infernal Frost @ Mmk, Stacey Criswell, Cheri Caudill

Pomeranian, 2 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
Int. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOB Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Lynette Rutz-komorowski
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Silberhunds Maccabees, Cherrie Fishlowitz, Mitch Fishlowitz
Female Puppy BFV BF Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz-komorowski
1st) Pomeranian, Listed Entry
2nd) Poodle, CH Silberhunds Maccabees
3rd) American Bully, CH Csbs Captain America

BIS Chow Chow, CH Man Kou I Am Teddy, Margit Lassen
RBIS English Setter, Listed Entry

View Event >