I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content

OFFICIAL: Bay Area Regional Kennel Club (09/29/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

September 30, 2018

Hosted By: Bay Area Regional Kennel Club

Location: Corunna, Michigan

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Skylyn's Xtreme Velocity At So, Kimberly Cordier
NFP Listed Entry, Kimberly Cordier

Cane Corso Italiano,
Judge Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Great Dane, 6 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH CH Anandanes Paskiz Nieba Dobry, Melissa Hernly-zuk
RCH URO1 CH Kiss Me Blue, Beth Crawford
GRCH BOB GRCH Dobrys Gotta Catch Em All Vtw, Jacob C Mc Ginley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP GRCH Secondis Razin Kane, Effie Kay Secondi

Leonberger,
Judge Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

South African Boerboel,
Judge Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Great Dane, GRCH Dobrys Gotta Catch Em All Vtw
2nd) Bernese Mountain Dog, Listed Entry

Scenthounds

American Foxhound
Judge: Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Dawnglow K'mander Carillon, Judith L Priestley

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
BHM BM Listed Entry
CH BOB URO1 CH Dahlkes Remingtons Time To Shine, Abbie R Shaw

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
BHF BF BOB Listed Entry
GRCH GRCH Miyazaki's Secret Element SPOT, Tasha Grieser
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Mazinblue Offer U Cant Refuse, Louanne Whent

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female RBF Mozaic Good Time Caress, Ruth Parulis, Gina Wainiola
Int. Female BF CH Opalescence Flash Of Ruby, Tiffany Cowart
Adult Female Listed Entry
CH BOB CH Angel's The Big Baloo, Rhonda Rysztak
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Mazinblue Offer U Cant Refuse, Louanne Whent

Gun Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) German Shorthaired Pntr, URO1 CH Dahlkes Remingtons Time To Shine
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, CH Angel's The Big Baloo
4th) English Cocker Spaniel, CH Dawnglow K'mander Carillon

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Arctic Rose White Lightning Otrun, Maria Rohrer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH'PR'Cassandra's Silken Whisper, Cassandra Britt

German Spitz, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
MITTEL 12-15
Female Puppy BFV BF BOB CH Cassandra's She's All That, Cassandra Britt

Kai, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOW BOB 'PR'Mijikai American Ninja Warrior, Autumn Arsenault, Marsha Short, Kimberly Arsenault
Int. Female BF Mijikai Yamabushi Toranokokisu, Autumn Arsenault, Kim Arsenault, Marsha Short

Northern Breed Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Kai, 'PR'Mijikai American Ninja Warrior
2nd) German Spitz, CH Cassandra's She's All That
3rd) American Eskimo, 'PR'Arctic Rose White Lightning Otrun

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB GRCH Boncoeur's Moon River, Sheryl Retzlaff, Scott Retzlaff
RCH NC PTA CH Pilote Prive D'eroudur, Barbara Arney
GRCH Listed Entry

German Shepherd Dog, 10 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW Universal Vexx, Rachelle Grabowski
Jr. Male RBM Listed Entry
BHF BF Wyman's Style Me Pretty, Evy Lynn Wyman
CH BOB CH URO1 Knuckles Von Sweetheart Kennel SPOT, Jena Machala
RCH URO1 CH Gunnar Vom Royale, Colleen Carden
GRCH NC GRCH Quinn Vom Royale, Gail Bauer

Pembroke Welsh Corgi,
Judge Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB GRCH Lil Blessings Take The Hi Road, Linda S Chilson, Donald E Chilson
GRCH GRCH Romyldale Phoenix Tesla, Pamela Moore, Kathy Belville

White Shepherd, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
Int. Male BM Sayber King Of The Kassel, Eric Downing, Penny Downing
CH BOB URO1 CH Foxhunt's Majestic Time 2 Shine, Beth Crawford
RCH URO1 CH Royal Fairy Classic Elegance SPOT, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale
GRCH UJJCH CA URO1 GRCH Foxhunt's Scottish Gillie SPOT, Beth Crawford

Herding Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Belgian Shepherd Dog, GRCH Boncoeur's Moon River
2nd) German Shepherd Dog, CH URO1 Knuckles Von Sweetheart Kennel SPOT
3rd) Shetland Sheepdog, GRCH Lil Blessings Take The Hi Road
4th) White Shepherd, URO1 CH Foxhunt's Majestic Time 2 Shine

Terriers

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB NV PTE AC CH Devils And Fairies T-rex By Bs, Linda Ringle
RCH UFA EHD EN CH My Absolute Defender, Linda Ringle

Wire Fox Terrier,
Judge Teresa L Kocher
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Kiss' Hearts On Fire, Elizabeth Irvine

Terrier Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Staffordshire Bullterrier, NV PTE AC CH Devils And Fairies T-rex By Bs

Companion Dogs

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Pardon Me, Jane Ward

Pomeranian, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM BOB Allstar's Rainbow In The Dark, Trish Berger

Companion Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Chinese Crested, GRCH Pardon Me
2nd) Pomeranian, Allstar's Rainbow In The Dark

BIS Staffordshire Bullterrier, NV PTE AC CH Devils And Fairies T-rex By Bs, Linda Ringle
RBIS German Shorthaired Pntr, URO1 CH Dahlkes Remingtons Time To Shine, Abbie R Shaw

View Event >