Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Southeast Texas American Eskimo Dog Club (09/22/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

September 23, 2018

Hosted By: Southeast Texas American Eskimo Dog Club

Location: Selma, Texas

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Int. Female BF CH Van Orman's Lucky Be A Lady, Nina Mathews
CH BOB CH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon

Guardian Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Doberman Pinscher, CH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise

Scenthounds

Redbone Coonhound, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Adult Female BF BOB CH'PR'Howling Hills Shakin' My Fanny, Lynn Hill
CH CCH GRCH'PR'Tree Rizin' American Road Trip, Lynn Hill

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM BOB CCH CH'PR'3 Color's All Spiced Up, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae
CH CCH GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CCH GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae

Scenthound Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'3 Color's All Spiced Up
2nd) Redbone Coonhound, CH'PR'Howling Hills Shakin' My Fanny

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 6 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM BOW Lionhounds Kushikamana, Cheryl Lantz, Chance B Billedeau
Jr. Male RBM Lionhounds Reddog Ranch Sunset, Cheryl Lantz, Chance Billedeau
Female Puppy BF CH Lionhounds Kike Neema, Cheryl Lantz, Chance Billedeau
Int. Female RBF Lionhounds Kio Of Reddog Ranch, Cheryl Lantz
CH CH Simmons Elegant Ridge Laneema, Jane Simmons
GRCH BOB CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT, Jane A Simmons

Silken Windhound, 8 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Female BF URO1 CH'PR'Allagante Summersspirit Ablaze, Donna Murphy
Adult Female RBF Kristull Never Forgotten, Francie Stull
CH BOB CH Kristull Tirza Dna, Francie Stull
RCH CH'PR'Empyrean Morning Glory, Susan Collorafi
GRCH Invalid Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Silken Windhound, CH Kristull Tirza Dna
2nd) Rhodesian Ridgeback, CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT

Gun Dogs

Barbet, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB CH Bluebonnets Wyatt, Terry Massey, Justin Weldon

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Int. Female BF BOB URO1 Jalin's Windfall In Dublin, April Allison

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Anutta Sleigh Bell Rings, Becky Baxter
CH URO1 CH Highview Anutta Code Breaker, Becky Baxter
RCH CH Rose City's Cool Hand Luke, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
GRCH BOB GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH GRCH Mystique Kastle Excalibur, Douglas Matney, Louann J Smith
RCH GRCH Rose City's Queen Of The Night, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
GRCH BOB GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Wekay's Lady Marmalade
2nd) Standard Poodle, GRCH Wekay's Shake It Off
3rd) Barbet, CH Bluebonnets Wyatt
4th) Labrador Retriever, URO1 Jalin's Windfall In Dublin

Northern Breeds

American Eskimo, 5 Entries
Judge Alan Krenek
STANDARD
Int. Female BFV BF 'PR'Wck's Princess Leia, Catherine Jackson
CH BOB CH'PR'Debonair's Like A Rock, Debra Mitchell
RCH CH'PR'Artc Mgc's Once-upon-a-princess, Tammy Waldrop, Emanuel Hollander

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) American Eskimo, CH'PR'Debonair's Like A Rock

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM BOB Redfoot Takin The Country Bystorm, Mari Bailey Villanueva

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
Int. Male RBM CH South Wind Point Break, Tracy L Marek
BHM BM CH Clearviews Jinx Tag Your It, Kathi Linn
CH BOB CH Baker's Real Justice, Judith F Baker

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Antonio Raposo
Adult Female BF Tahlequahs Rolling Rock Of Drmwvr, Carol Pitlock, Lana Atkinson
CH BOB GRCH 3colors Sharp Dressed Man, Jessica Mc Rae
RCH CH 3colors Slow Dance With The Moon SPOT, Sunshine Gipson, Emily Erskin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Specter Vom Sudenblick, Tanya Yost
NFP Listed Entry, Tanya Yost

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB UAGI URO2 USJ GRCH Tasso's Vegas Lights, Morgan Wooldridge

Herding Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) German Shepherd Dog, GRCH 3colors Sharp Dressed Man
2nd) La Catahoula Leopard Dog, UAGI URO2 USJ GRCH Tasso's Vegas Lights
3rd) Australian Cattle Dog, Redfoot Takin The Country Bystorm
4th) Australian Shepherd, CH Baker's Real Justice

Terriers

American Hairless Terrier, 6 Entries
Judge Antonio Raposo
HAIRLESS
Jr. Male RBMV RBM 'PR'Lace's I Think I'm Going Bald, Ruth Davies-dillman
Int. Male BMV BM Lace Dr. Palmer, Debra L Vidal, Angel M Vidal Jr
Jr. Female BFV BF BOW BOB 'PR'Lace It's All Good, Alfredo G Cantu Ii, Melody Cantu
Int. Female RBFV RBF Lace Serendipity, Kellye Townsend, Rachel Townsend
GRCH UWP URO2 NBOB USA UFA GRCH'PR'Sirius Andros Pretty Boy Floyd, Kellye Townsend, Rachel Townsend

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB URO2 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire, Kirsten Salvito
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO2 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire, Kirsten Salvito

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Antonio Raposo
STANDARD
Int. Female BFV BF CH'PR'Hime Masako Of Miyuki & Dugan, Yolanda Cunningham, Colleen Mckee Sanchez
CH BOB GRCH'PR'Cohills Play'n By My Own Roolz, Amanda Hill
RCH PTN UWP URO2 CH'PR'Cohills Line In The Sand SPOT-ON, Amanda Hill
GRCH GRCH'PR'Cohills Riding The Edge, Amanda Hill, Debbie Holmes, Barbara Trammell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CA GRCH Bur-way Pretty Woman, Rachel Towsend And Felicity Hoke

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Female Puppy BF BOB L-belle's Mischief Managed, Kirsten Salvito

Terrier Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) American Hairless Terrier, 'PR'Lace It's All Good
2nd) American Pit Bull Terrier, URO2 CH UAGI Lonestar Outlaw Rides The Fire
3rd) Rat Terrier, GRCH'PR'Cohills Play'n By My Own Roolz
4th) Staffordshire Bullterrier, L-belle's Mischief Managed

Companion Dogs

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Sntdreams Do Come True@gaffer, Susan Brasel, Tonya Cannon-wheaton

French Bulldog, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Nestlee Cvf's Droppin The Mic, Cheri Williams

Havanese, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Runamok's Swashbuckling Pirate, Susan Brasel

Poodle, 3 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Jr. Male BMV BM Listed Entry
CH BOB AE NN RATN URO2 CH Mar-b's Stayin' Alive, Mary A Bengel
RCH Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Havanese, CH Runamok's Swashbuckling Pirate
2nd) Poodle, AE NN RATN URO2 CH Mar-b's Stayin' Alive
3rd) Chinese Crested, Listed Entry
4th) French Bulldog, CH Nestlee Cvf's Droppin The Mic

BIS Havanese, CH Runamok's Swashbuckling Pirate, Susan Brasel
RBIS Standard Poodle, GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest

View Event >