Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Apple Valley Rat Terrier Club (09/22/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

September 22, 2018

Hosted By: Apple Valley Rat Terrier Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
CH BOB CH Apollo Xxxv Jr., Tory Davis

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Male Puppy BM BOB CH Trescb Son Of The Mountain King, Darlene James

Rottweiler, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
CH BOB CH URO1 Derringer Vom Rabenbucht SPOT-ON, Margaret Bryan

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
CH BOB CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart, Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sheree Sanchez
1st) Saint Bernard, CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart
2nd) Great Pyrenees, CH Trescb Son Of The Mountain King
3rd) Doberman Pinscher, CH Apollo Xxxv Jr.
4th) Rottweiler, CH URO1 Derringer Vom Rabenbucht SPOT-ON

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
Jr. Female BF BOB CH Blevwil Roses Are Red, Margaret Sharis

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Sheree Sanchez
CH BOB CCH'PR'Rimfire's Chance Shappa Waya, Lisa S Sutliff, Steven Sutliff

Scenthound Group Winners
Judge: Sheree Sanchez
1st) Basset Fauve De Bretagne, CH Blevwil Roses Are Red
2nd) Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfire's Chance Shappa Waya

Gun Dogs

Clumber Spaniel, 3 Entries
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOB Graur Bulldogs Off Ariel, Carol Schellbach

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Golden Retriever, 9 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM BOW CH Colonial's Shining Proposal, Maryterese Russo
Int. Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF Colonial's Blizzard Bling, Maryterese Russo
CH CH Colonial's Jazzy March, Maryterese Russo
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Mardovar's Legend Of The Moon, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
RBF Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Int. Male BM BOB Listed Entry

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Tracey A Kallas
Adult Female BF BOB CH Majessa White Lightning, Myrtle Rist, Erin Canfield, Ann Fischer
BHF RBF Applelane Queen Victoria, Joan Janssen
CH GRCH Majessa Sweet Carolina, Myrtle Rist And Ann Fischer
RCH CH Scheherazade Lady Genevieve, Joan Janssen, Linda Howard

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Standard Poodle, CH Majessa White Lightning
2nd) Golden Retriever, GRCH Mardovar's Legend Of The Moon
3rd) Field Spaniel, CH Killara A Dark & Stormy Nite
4th) Clumber Spaniel, Graur Bulldogs Off Ariel

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Lew Olson
Jr. Female Invalid Entry

American Eskimo, 4 Entries
Judge Lew Olson
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Wintersun's Daydream Believer, Tony Verrico
Int. Male RBMV RBM Stardust Heat Wave At Ducat, Helen Dorrance
Jr. Female BFV BF BOW BOB CH'PR'Rojaq's Trinket In The Box, Rosemary Malfitani
CH CH'PR'Akasa's White Lightning, Darlene James

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Lew Olson
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Samoyed, 3 Entries
Judge Lew Olson
Female Puppy BF Polarmist Lil Ball Of Fire, Darlene James
CH BOB CH Silver Birch Lil Ms Thing, Beth Ortensi
RCH CH White Magic's Dream Catcher, Darlene James

Northern Breed Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) Alaskan Malamute, Invalid Entry
3rd) Samoyed, CH Silver Birch Lil Ms Thing
4th) American Eskimo, CH'PR'Rojaq's Trinket In The Box

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Lew Olson
Jr. Male BM CH Porters Love Runs Deep, Kelsey Fields, Christine Porter
Jr. Female BF BOW BOB CH Porters Heart Of A Diva, Christine L Porter, Emily Swenson
CH CH Porters Sunset Stargaze, Sarah Swenson

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Lew Olson
TERVUEREN
Jr. Female BFV BF BOB Winning Colors De Mon Plaisir, Kathleen Bouffard, Gail Mc Laughlin, Jeffrey Bouffard
Adult Female RBFV RBF Delorean De Mon Plaisir, Gail Mc Laughlin

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Lew Olson
BHF BF BOB CH Dalmar's Ms B'having, Jacquelyn Mc Laughlin

Cardigan Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Lew Olson
GRCH BOB URO1 GRCH Winddancer Ashe Me No Question, Beverly Reid

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Lew Olson
CH BOB CH Benevers Like Father Like Son, Carol Kasabian
RCH CH Benever's Cheating Heart, Carol Kasabian
GRCH GRCH Benevers I Want To Believe, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Lew Olson
GRCH BOB GRCH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester

White Shepherd, 2 Entries
Judge Lew Olson
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Kindred Spirit Of Trebons, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Lew Olson
1st) Shetland Sheepdog, GRCH Blu Vu Mischief Managed
2nd) Cardigan Welsh Corgi, URO1 GRCH Winddancer Ashe Me No Question
3rd) Australian Shepherd, CH Porters Heart Of A Diva
4th) White Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Linda L Reece
Jr. Male BM URO1'PR'Oneals Forgetmenot Briarsedge, Lori L Garman
Female Puppy BF BOW CH Carter's Runnin' On The Ledge, Ellen H Kennedy
GRCH BOB UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Linda L Reece
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Lakeland Terrier, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Female Puppy BF BOB CH Keslake's Riding In The Front, Jose C Benavidez

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Linda L Reece
STANDARD
Male Puppy RBMV RBM 'PR'Sundancer Lucky Seven @ Burway, Barbara Trammell, Electra Blair, Felicity Trammell
Jr. Male BMV BM BOW CH'PR'Warrenmtns Rebel Just 4 Kicks, Electra Blair, Carmeta French
Female Puppy RBFV RBF 3bf Pyxls Bee The Storm Nb, Electra Blair
Jr. Female BFV BF 'PR'3bf Miramira Hoosda Naughtiest, Electra Blair
CH CH'PR'3bf On The Naughty List, Electra Blair
GRCH BOB GRCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Linda L Reece
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess
3rd) American Pit Bull Terrier, UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
4th) Lakeland Terrier, CH Keslake's Riding In The Front

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Linda L Reece
Adult Male BM BOW CH Prince Charmer, Heather Kuzma
BHM RBM Souza's Loyalty Is Royalty, Kelly Souza
Jr. Female BF Envious Kennels Miss Righteous SPOT-ON, Lori Garman
CH BOB CH Souza's The Truth Hurts, Kelly Souza
RCH Listed Entry

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Linda L Reece
Int. Male BM Bellissima's Autumn Kiss Me Windy, Donnalee M De Mers
CH BOB CH Melania Of Miabella Biewers, Donnalee M De Mers

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Linda L Reece
CH BOB CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave, Gary R Lipstreu

Havanese, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Female Puppy BF BOB CH Askin Almost Sorry, Kat Smith

Companion Dog Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Havanese, CH Askin Almost Sorry
2nd) American Bully, CH Souza's The Truth Hurts
3rd) Brussels Griffon, CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave
4th) Biewer Terrier, CH Melania Of Miabella Biewers

BIS Basset Fauve De Bretagne, CH Blevwil Roses Are Red, Margaret Sharis
RBIS Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

View Event >