Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Iowa Kennel Club (09/22/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

September 22, 2018

Hosted By: Iowa Kennel Club

Location: Grinnell, Iowa

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Barbara Lauer
Male Puppy BM Wendorffidelis One Night Stand, Joanne Soyke, Colleen Mitchell
CH BOB CH Lyndobe's Dream Come True, Linda J Vinson
RCH CH Fidelis Mocha Coolatta, Colleen Mitchell
GRCH AI NN GRCH Old Drum's Red Rockefeller SPOT, Kelley Frary, Ali Doughty
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Wingate's Soul Sister, Colleen Mitchell Or Eric Gould

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Jr. Female BF BOB Pakhra Magnifika Monica, Daniel Torres Jr, Daniel Torres Sr

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
CH BOB CH Ersoy's Sir Bentley, Diane Burkhardt Ersoy
RCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Standard Schnauzer,
Judge Barbara Lauer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NI CH Legacy Trekkin With The Trolls, Ellen Drewes-stoen Or Erik Stoen

Guardian Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Olde English Bulldogge, CH Ersoy's Sir Bentley
2nd) Doberman Pinscher, CH Lyndobe's Dream Come True
3rd) Dogo Argentino, Pakhra Magnifika Monica

Scenthounds

Dachshund, 5 Entries
Judge Barbara Lauer
MINIATURE
Jr. Female BFV BF Listed Entry
Int. Female Invalid Entry
CH BOB GRCH Esenika's Opium, Sherlinda Price
RCH CH Lucky Chocolate Stars Of Csbb, Sherlinda Price

Scenthound Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Dachshund, GRCH Esenika's Opium

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Barbara Lauer
Male Puppy BM 'PR'Clayborn's Red-tailed Comet, Cathi Wester, Janell Sharber
CH BOB CH'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
RCH CH'PR'Clayborn's Aruba, Janell Sharber
GRCH GRCH Kristull Ynot Tequila, Janell Sharber, Cathi Wester
RBM 'PR'Clayborn's Geppetto Janell Sharber
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Silken Windhound, CH'PR'Clayborn's Australia

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
Female Puppy BF Tri-pod Easy Elegance, Vicki Armstrong
CH BOB CH Tymeless' Heavenly Angel, Joy M Brand

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Jr. Female BF BOB CH Wishingstar Lyra Of Tanglewood, Victoria Peterson Laird

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Int. Male BM BOB Kissme That's My Lullaby Alue, Kelsey Dixon

Gun Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Cocker Spaniel, CH Tymeless' Heavenly Angel
2nd) Standard Poodle M/C, Kissme That's My Lullaby Alue
3rd) Golden Retriever, CH Wishingstar Lyra Of Tanglewood

Northern Breeds

Chinese Shar-Pei, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
CH BOB CH Empire's Fire And Ice, Paula D Altena, Arvin D Altena
RCH CH Jadeeast Diamond Fire At Empire, Paula D Altena, Arvin D Altena

Siberian Husky, 4 Entries
Judge Barbara Lauer
Male Puppy RBM Listed Entry
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
BHF BF Rys N Hy Fair Blair, Alicia Renea Rys

Northern Breed Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) Chinese Shar-Pei, CH Empire's Fire And Ice

Herding Dogs

Berger Picard, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
CH BOB PTN CH Sketchbook I'm All Ears SPOT, Ellen Drewes-stoen

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Barbara Lauer
Jr. Male RBM Listed Entry
Int. Male BM Royalair's Silver Struck, Robin Krumm
Female Puppy BF BOW BOB Royalair's Nakia The Faithfull, Robin Krumm
Adult Female RBF URO1 Justice Von Holtgrew, Denise Schieffer
BHF Royalair's Great Eclipse Of Saber, Robin Krumm
CH URO1 CH Xoe Delisi Of Lutzhaus, Kristina Delisi

Herding Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) German Shepherd Dog, Royalair's Nakia The Faithfull
2nd) Berger Picard, PTN CH Sketchbook I'm All Ears SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Barbara Lauer
Jr. Male BM Etna Top Gun, Gabriele Anfuso
CH BOB CH Plk's Perfectly Pressured, Sondra Peirson
RCH USA UFA UWP CH'PR'H2o's We'll Always Remember, Sondra Peirson, Amy Johnson
GRCH CA URO1 UWP GRCH Rswd's One Little Bombtrack, Sondra Peirson And Colt Ross

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
CH BOB CH Wadas Beacon Is Shining, Kim Wadas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF Seegmillers Make It Look Easy, Kimberly Seegmiller, Lila Fast
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Barbara Lauer
GRCH BOB GRCH Vinmars California Journey, Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Miniature Schnauzer, CH Wadas Beacon Is Shining
2nd) Toy Fox Terrier, GRCH Vinmars California Journey
3rd) American Pit Bull Terrier, CH Plk's Perfectly Pressured
4th) Rat Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Barbara Lauer
Male Puppy BM Crump's Bullies Peanut, Eric Ayala
CH CH Obduro's Betos Nice Dreams, Aaron Pelan
GRCH BOB USA UFA GRCH Betos Truffle Shuffle Of Bg, Aaron Pelan

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Papillon, 5 Entries
Judge Barbara Lauer
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
GRCH Emerald Garden Le Corsaire, Jill Van Dorpe

Tibetan Terrier, 3 Entries
Judge Barbara Lauer
Int. Male BM CH Dscho Utra V' Kung-la-phuk, Anette Ohman
Adult Male RBM Dscho Utra Songtsen Gampo, Anette Ohman
CH BOB CH Dscho Utra Victory Dean, Anette Ohman, Anna Ohman

Companion Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Tibetan Terrier, CH Dscho Utra Victory Dean
2nd) American Bully, USA UFA GRCH Betos Truffle Shuffle Of Bg
3rd) Papillon, Listed Entry
4th) Boston Terrier, Listed Entry

BIS Miniature Schnauzer, CH Wadas Beacon Is Shining, Kim Wadas
RBIS Tibetan Terrier, CH Dscho Utra Victory Dean, Anette Ohman, Anna Ohman

View Event >