Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Iowa Kennel Club (09/22/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

September 22, 2018

Hosted By: Iowa Kennel Club

Location: Grinnell, Iowa

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM Wendorffidelis One Night Stand, Joanne Soyke, Colleen Mitchell
CH BOB AI NN GRCH Old Drum's Red Rockefeller SPOT, Kelley Frary, Ali Doughty
RCH CH Lyndobe's Dream Come True, Linda J Vinson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Wingate's Soul Sister, Colleen Mitchell Or Eric Gould

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF BOB Pakhra Magnifika Monica, Daniel Torres Jr, Daniel Torres Sr

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy
RCH CH Ersoy's Sir Bentley, Diane Burkhardt Ersoy

Standard Schnauzer,
Judge Polly A Dake-jones
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NI CH Legacy Trekkin With The Trolls, Ellen Drewes-stoen Or Erik Stoen

Guardian Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Doberman Pinscher, AI NN GRCH Old Drum's Red Rockefeller SPOT
2nd) Olde English Bulldogge, Ersoy's Sir Winslow
3rd) Dogo Argentino, Pakhra Magnifika Monica

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
MINIATURE
Int. Female BFV BF BOB CH Jema Saltina Grace Of Csbb, Sherlinda Price
RBFV Invalid Entry
CH GRCH Esenika's Opium, Sherlinda Price

Scenthound Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Dachshund, CH Jema Saltina Grace Of Csbb

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB 'PR'Clayborn's Geppetto, Janell Sharber
CH CH'PR'Clayborn's Aruba, Janell Sharber
RCH GRCH'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
GRCH GRCH'PR'Firebird's Lone Ranger Dna, Russell L Buhrdorf
RBM 'PR'Clayborn's Red-tailed Comet Cathi Wester, Janell Sharber
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Silken Windhound, 'PR'Clayborn's Geppetto

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF BOB Tri-pod Easy Elegance, Vicki Armstrong
CH CH Tymeless' Heavenly Angel, Joy M Brand

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF BOB CH Wishingstar Lyra Of Tanglewood, Victoria Peterson Laird

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Int. Male BM BOB Kissme That's My Lullaby Alue, Kelsey Dixon

Gun Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Standard Poodle M/C, Kissme That's My Lullaby Alue
2nd) Cocker Spaniel, Tri-pod Easy Elegance
3rd) Golden Retriever, CH Wishingstar Lyra Of Tanglewood

Northern Breeds

Chinese Shar-Pei, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Jadeeast Diamond Fire At Empire, Paula D Altena, Arvin D Altena
RCH CH Empire's Fire And Ice, Paula D Altena, Arvin D Altena

Siberian Husky, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Int. Male RBM Listed Entry
Adult Female Invalid Entry
BHF BF CH Rys N Hy Apple Of My Eye, Alicia Rys

Northern Breed Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) Chinese Shar-Pei, CH Jadeeast Diamond Fire At Empire

Herding Dogs

Berger Picard, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB PTN CH Sketchbook I'm All Ears SPOT, Ellen Drewes-stoen

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM Listed Entry
Int. Male RBM Royalair's Silver Struck, Robin Krumm
Female Puppy Royalair's Nakia The Faithfull, Robin Krumm
Adult Female BF BOW BOB URO1 Justice Von Holtgrew, Denise Schieffer
BHF RBF Royalair's Great Eclipse Of Saber, Robin Krumm
CH URO1 CH Xoe Delisi Of Lutzhaus, Kristina Delisi

Herding Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) German Shepherd Dog, URO1 Justice Von Holtgrew
2nd) Berger Picard, PTN CH Sketchbook I'm All Ears SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOB Etna Top Gun, Gabriele Anfuso
CH CH Plk's Perfectly Pressured, Sondra Peirson
RCH USA UFA UWP CH'PR'H2o's We'll Always Remember, Sondra Peirson, Amy Johnson
GRCH CA URO1 UWP GRCH Rswd's One Little Bombtrack, Sondra Peirson And Colt Ross

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Wadas Beacon Is Shining, Kim Wadas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF Seegmillers Make It Look Easy, Kimberly Seegmiller, Lila Fast
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB GRCH Vinmars California Journey, Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Miniature Schnauzer, CH Wadas Beacon Is Shining
2nd) American Pit Bull Terrier, Etna Top Gun
3rd) Rat Terrier, Listed Entry
4th) Toy Fox Terrier, GRCH Vinmars California Journey

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM Crump's Bullies Peanut, Eric Ayala
CH BOB CH Obduro's Betos Nice Dreams, Aaron Pelan
GRCH USA UFA GRCH Betos Truffle Shuffle Of Bg, Aaron Pelan

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Papillon, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
GRCH Emerald Garden Le Corsaire, Jill Van Dorpe

Tibetan Terrier, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Int. Male BM CH Dscho Utra V' Kung-la-phuk, Anette Ohman
Adult Male RBM Dscho Utra Songtsen Gampo, Anette Ohman
CH BOB CH Dscho Utra Victory Dean, Anette Ohman, Anna Ohman

Companion Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) American Bully, CH Obduro's Betos Nice Dreams
2nd) Tibetan Terrier, CH Dscho Utra Victory Dean
3rd) Papillon, Listed Entry
4th) Boston Terrier, Listed Entry

BIMBS American Bully, CH Obduro's Betos Nice Dreams, Aaron Pelan
RBIMBS German Shepherd Dog, URO1 Justice Von Holtgrew, Denise Schieffer

View Event >