Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: River Region Kennel Club (09/21/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

September 22, 2018

Hosted By: River Region Kennel Club

Location: Autaugaville, Alabama

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF BOB URO1 CH Mercy's Ezie Thyme Lupa Vondevana SPOT-ON, Cynthia Mason

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB GRCH Aludra Bad Handsome Man Coruscate, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB CH Zbz Queen Of Ice Elsa, James Hood, Jean Beattie

Guardian Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Boxer, URO1 CH Mercy's Ezie Thyme Lupa Vondevana SPOT-ON
2nd) Doberman Pinscher, GRCH Aludra Bad Handsome Man Coruscate
3rd) Dogo Argentino, CH Zbz Queen Of Ice Elsa

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
MINIATURE
Int. Female BFV BF BOB Sully's Sweet Girl Fefe, Samantha Knowles

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
GRCH BOB URO1 AP VPA UWPO GRWCH GRFCH NITECH GRCH U'PR'K&z's Disaster N The Making HTX, Kayla Bagwell Or Shaun Quinn

Scenthound Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Redbone Coonhound, URO1 AP VPA UWPO GRWCH GRFCH NITECH GRCH U'PR'K&z's Disaster N The Making HTX
2nd) Dachshund, Sully's Sweet Girl Fefe

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Jr. Female BF BOB Celtic Lore's Solas Gealai, Tiffany Smith

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
BHM BM BOW BOB CH'PR'Avalon Argent Kristull, Sandra Moore, Paula Moore
BHF BF CH'PR'Avalon Andesite Kristull, Sandra Moore, Paula Moore

Whippet, 4 Entries
Judge Eleanor H Main
Int. Male BM CH Mimbres Creme Brulee, Owen J Light
Adult Female RBF Mimbres Mandinga, Owen J Light
BHF BF BOW BOB CH Mimbres City Lights, Owen J Light

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Whippet, CH Mimbres City Lights
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Avalon Argent Kristull
3rd) Rhodesian Ridgeback, Celtic Lore's Solas Gealai

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF BOB URO1 Bent Creeks Private Reserve, Lisa Savage

Ns Duck Tolling Retriever, 5 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Female RBF CH Kd's Race To Talladega, Teresa A Keever, Dee A Nichols
Adult Female BF Kd's Destined For Honor, Dee A Nichols
CH BOB CH Kd's I Inherited My Looks, Dee A Nichols
RCH CH Dragonflame's Time To Shine, Dee A Nichols

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Int. Male BM BOB CH Edivette Live Forever, Sherri L Farmer

Gun Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Ns Duck Tolling Retriever, CH Kd's I Inherited My Looks
2nd) Standard Poodle, CH Edivette Live Forever
3rd) Golden Retriever, URO1 Bent Creeks Private Reserve

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Hirehand Masked Avenger, Patty Anne King

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Male Puppy BM BOB UJJ Cedarwood's Brewing Up A Storm, Barbara Atkinson

Border Collie, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Female Puppy BF BOB CH O'my! Time To Shine, Cindy Taylor

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Eleanor H Main
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF CH Hendon's Fire And Ice Via Vpk SPOT-ON, Emily Hendon, Josh Hendon
CH URO1 CH Duke Vom Mittelwest SPOT-ON, Patricia S Stoller, David A Stoller

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Eleanor H Main
CH CH El Dorado's Primetime Prince, Steven Young, Jean Rothe
RCH UWP CA UNJ CH Warrior River Talon, Kayla Cooper
GRCH BOB GRCH Primetime's Goodasitgets, Jean C Rothe

Herding Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Primetime's Goodasitgets
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) Australian Cattle Dog, URO1 CH Hirehand Masked Avenger
4th) Border Collie, CH O'my! Time To Shine

Terriers

American Pit Bull Terrier, 8 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOW CH Csbs Lightning Before The Thunder SPOT-ON, Luis Morales
Female Puppy BF Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
CH CH Moores Uncanny Xmen, Cedric Moore
RCH CH Kayo's Lyssa Of Hucklebuck, Misty Trujillo
GRCH BOB GRCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back, Amanda Figueroa, Robert Davis

Teddy Roosevelt Terrier, 13 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOW Barnett's Always Dreaming, Lesa Barnett
Adult Male Aspen's Tusk, Deborah Botruff
Jr. Female BF Moonbeam's Heaven's To Betzy, Mary F Bitzer
CH BOB CH'PR'4shaw Lil Country Girl @ Ahk, Deborah Botruff
RCH CH'PR'Aspen's Good Timin' @ Mud-e, Crystal Mudgett-epley, John W Epley
GRCH GRCH'PR'Aspen's Good Vibrations, Deborah Botruff
RBM Barnett's Shadow Dancer Lesa Barnett

Terrier Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'4shaw Lil Country Girl @ Ahk
2nd) American Pit Bull Terrier, GRCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Male Puppy BM BOB CH Z Bullyz Gorilla Zoe, James Hood
GRCH GRCH FS Scp's Ricki Hall, Monica Robinson

Chihuahua, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Jr. Male BM BOB CH Okatoma's Fly Me To The Moon, Cindy Roberts

Poodle, 4 Entries
Judge Eleanor H Main
TOY
Jr. Female BFV BF CH Accent's Little Cecelia, Deborah Ann Cook
RBFV Accent's Cinnamon Rose Deborah Ann Cook
GRCH BOB URO2 GRCH Windamers Viva Las Vegas SPOT, Debbie Brazzil
RBF Accent's Cinnamon Rose Deborah Ann Cook

Poodle M/C, 3 Entries
Judge Eleanor H Main
TOY
Int. Female BFV BF CH Accents Just A Party Girl, Deborah Ann Cook
CH BOB CH Showtime's Accent On Arad, John F Booth
RCH CH Showtime's Hot Topher, Deborah Ann Cook

Companion Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Chihuahua, CH Okatoma's Fly Me To The Moon
2nd) American Bully, CH Z Bullyz Gorilla Zoe
3rd) Poodle M/C, CH Showtime's Accent On Arad
4th) Poodle, URO2 GRCH Windamers Viva Las Vegas SPOT

BIMBS Redbone Coonhound, URO1 AP VPA UWPO GRWCH GRFCH NITECH GRCH U'PR'K&z's Disaster N The Making HTX, Kayla Bagwell Or Shaun Quinn
RBIMBS Chihuahua, CH Okatoma's Fly Me To The Moon, Cindy Roberts

View Event >