Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: American Eskimo Dog Association Of Oregon (09/15/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

September 16, 2018

Hosted By: American Eskimo Dog Association Of Oregon

Location: St. Helens, Oregon

Guardian Dogs

American Bulldog, 10 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOW CH Taserface Of Bully Bada$$, Tiffany Ferguson
Adult Male CH Lemieux's Little Rascal, Chelsea Swank, Matt Anderson
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Int. Female BF Lmx's Bam Bam, Chelsea Swank
BHF RBF Listed Entry
CH BOB EN CH Wmk's Sonya Boom Boom, Chelsea Nicole Swank
RCH CH Sprenkels Wild Thoughts, Paul Amenta
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Lmx's Pew Pew, Chelsea Swank
EN CH Wmk's Sonya Boom Boom, Chelsea Nicole Swank

Doberman Pinscher,
Judge Steven A Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Great Dane, 8 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM Commander George Of Mount Hood, Mila Shaw
Female Puppy BF The Daze Of Reckoning Mhd, Cliff Francis
CH CH Ever Loving Heather Mhd, Cliff Francis
RCH Listed Entry
RBF Blue Envy's Remington Steele Kristie Bertram
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) American Bulldog, EN CH Wmk's Sonya Boom Boom
2nd) Great Dane, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM Nganga's Man In Black, Lisa Saban
Female Puppy BF BOW BOB Salishseas Ngangas Sister Of Moon, Lisa Saban

Ibizan Hound, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
BHM BM Malachite's Stormy Secrets, Lynna Campbell
BHF BF BOW BOB Malachite's Secret Weapon, Lynna Campbell

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
GRCH BOB GRCH'PR'Bijou's Knight In White Satin, Jane E Smith, Claudia A Cullison

Xoloitzcuintli, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
MINIATURE
Adult Male BMV RBM Listed Entry
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Ibizan Hound, Malachite's Secret Weapon
2nd) Xoloitzcuintli, Listed Entry
3rd) Basenji, Salishseas Ngangas Sister Of Moon
4th) Silken Windhound, GRCH'PR'Bijou's Knight In White Satin

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Int. Male RBM Sir George Of Artondale, Robert C Hilderbrand, Mary O'hearne
BHM BM BOB CH Bbg Nikola Tesla Child Of Light, Kerry Miller

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Cedar River Topgun Of Tudorose, Gail K Wilson

Gun Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) English Springer Spaniel, Listed Entry
2nd) Golden Retriever, CH Bbg Nikola Tesla Child Of Light
3rd) Standard Poodle, CH Cedar River Topgun Of Tudorose

Northern Breeds

American Eskimo, 13 Entries
Judge Steven A Melgreen
MINIATURE
Jr. Male BMV BM CH'PR'Wynneiras Double Shot, Kellie James, Christopher James
Female Puppy 'PR'Wynneiras Polar Princess, Kellie James, Chris James
BHF BFV RBF 'PR'Miluk Of Gadar's Eskies, Darby Campbell
RBMV CH'PR'Z'best V&v Small & Wise Yoda Laraine Zurline
RBFV 'PR'Gadar's Nicky Darby Campbell
STANDARD
Female Puppy RBFV 'PR'Smokey Mtn's Summer Breeze, Candice Chamberlain
Jr. Female BFV BF BOW CH'PR'Stormrunner Piobaire Cu Alainn, Heidi Redfield, Stewart Redfield
CH BOB GRCH'PR'Storytime Sali Shmr Emp Nitika, Nancy Fransen, Bruce Fransen
RCH CH'PR'Wynneiras Smokestack Lightning, Kellie James, Christopher James
GRCH NGRCH NBOB GRCH'PR'Ah's Siriusdrms Saratoga Passage, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

Northern Breed Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Storytime Sali Shmr Emp Nitika

Herding Dogs

Australian Cattle Dog,
Judge Steven A Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Dingos Red Dust Devil, Harriet Deary

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM BOB High Country's Sun King, Heather Butcher

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
TERVUEREN
Int. Male BMV BM BOB CH URO1 Savanna Monami Trade Winds, Claudia Weiss, Jill Thomas

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOB CH Jax Vom Kaskadenberg, Sarah Southard

White Shepherd, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB CH Warrior Lucca Von Olaf Weise, Betty Tanner

Herding Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Australian Shepherd, High Country's Sun King
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH URO1 Savanna Monami Trade Winds
3rd) German Shepherd Dog, CH Jax Vom Kaskadenberg
4th) White Shepherd, CH Warrior Lucca Von Olaf Weise

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOW 'PR'Bartins Might Samson Josh Buckhal, Rick Hall
Jr. Female RBF 'PR'Bartin's Call Me Queen Bee, Robin Barajas
Int. Female BF CH'PR'Bartin's Emerald City Beauty, Erin Tinsley
CH BOB CH'PR'Bartin's Head Of Fashion, Erin Tinsley

German Pinscher, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB UWPV AP2 VPA USA UFR UWPCH CH Aritaur Bibi Dahl SPOT-ON, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie J Vihlen Schluter

Scottish Terrier, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM BOB CH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
CH CH Nolley's Kenna J Mackenzie, Richard Mc Caine, Wanda Mc Caine

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM 'PR'Shimmering Go'n West Nb Of Ahk, Shelly Mc Kain
CH CH Dynamo Crimson Legend, Sara Flour
GRCH BOB USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour

Terrier Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Bartin's Head Of Fashion
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo
3rd) German Pinscher, UWPV AP2 VPA USA UFR UWPCH CH Aritaur Bibi Dahl SPOT-ON
4th) Scottish Terrier, CH Mcian Kerin Of Kelso

Companion Dogs

American Bully, 13 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM Listed Entry
Int. Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Mtn Pride Kj Taste The Rainbow, Kim Jordan
Int. Female Ibk's Honor Of Merrit, Teresa Mc Lean
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH Vcb Lil Sweets Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Romeo O Romeo14k, Joshua Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Bolognese, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB Elfin's Cristiano, Ikuko Hisaka

Papillon, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB CH Inter Win Unforgettable Style, Helen Dohrmann

Companion Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Bolognese, Elfin's Cristiano
2nd) American Bully, Mtn Pride Kj Taste The Rainbow
3rd) Papillon, CH Inter Win Unforgettable Style

BIS English Springer Spaniel, Listed Entry
RBIS Australian Shepherd, High Country's Sun King, Heather Butcher

View Event >