Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: American Eskimo Dog Association Of Oregon (09/15/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

September 15, 2018

Hosted By: American Eskimo Dog Association Of Oregon

Location: St. Helens, Oregon

Guardian Dogs

American Bulldog, 9 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male RBM CH Taserface Of Bully Bada$$, Tiffany Ferguson
Adult Male BM BOW BOB CH Lemieux's Little Rascal, Chelsea Swank, Matt Anderson
Female Puppy Listed Entry
Int. Female RBF Lmx's Bam Bam, Chelsea Swank
BHF BF Listed Entry
CH CH Sprenkels Wild Thoughts, Paul Amenta
RCH EN CH Wmk's Sonya Boom Boom, Chelsea Nicole Swank
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Lmx's Pew Pew, Chelsea Swank
EN CH Wmk's Sonya Boom Boom, Chelsea Nicole Swank

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOB Guardian Dog Cabo, Katerina Rekowski

Great Dane, 8 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Commander George Of Mount Hood, Mila Shaw
Female Puppy BF BOW Blue Envy's Remington Steele, Kristie Bertram
CH BOB CH Ever Loving Heather Mhd, Cliff Francis
RCH CH Chancellor Milo Von Der Zane Mhd, Kristie Bertram
RBF The Daze Of Reckoning Mhd Cliff Francis
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Newfoundland, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) American Bulldog, CH Lemieux's Little Rascal
2nd) Great Dane, CH Ever Loving Heather Mhd
3rd) Newfoundland, Listed Entry
4th) Central Asian Shepherddog, Guardian Dog Cabo

Sighthounds & Pariah Dogs

Ibizan Hound, 2 Entries
Judge Brenda Landers
BHM BM BOW BOB Malachite's Stormy Secrets, Lynna Campbell
BHF BF Malachite's Secret Weapon, Lynna Campbell

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Brenda Landers
GRCH BOB GRCH'PR'Bijou's Knight In White Satin, Jane E Smith, Claudia A Cullison

Xoloitzcuintli, 2 Entries
Judge Brenda Landers
MINIATURE
Adult Male BMV RBM Listed Entry
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Ibizan Hound, Malachite's Stormy Secrets
2nd) Xoloitzcuintli, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Bijou's Knight In White Satin

Gun Dogs

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Int. Male RBM Sir George Of Artondale, Robert C Hilderbrand, Mary O'hearne
BHM BM BOB CH Bbg Nikola Tesla Child Of Light, Kerry Miller

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Int. Female BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Golden Retriever, CH Bbg Nikola Tesla Child Of Light

Northern Breeds

American Eskimo, 13 Entries
Judge Brenda Landers
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW CH'PR'Wynneiras Double Shot, Kellie James, Christopher James
Female Puppy RBFV 'PR'Wynneiras Polar Princess, Kellie James, Chris James
BHF BFV BF 'PR'Miluk Of Gadar's Eskies, Darby Campbell
RBMV CH'PR'Z'best V&v Small & Wise Yoda Laraine Zurline
STANDARD
Male Puppy BMV RBM 'PR'Smokey Mtn's Winter Hawk, Michael Chamberlain
Female Puppy BFV RBF 'PR'Smokey Mtn's Summer Breeze, Candice Chamberlain
Jr. Female RBFV CH'PR'Stormrunner Piobaire Cu Alainn, Heidi Redfield, Stewart Redfield
CH BOB GRCH'PR'Storytime Sali Shmr Emp Nitika, Nancy Fransen, Bruce Fransen
RCH CH'PR'Wynneiras Smokestack Lightning, Kellie James, Christopher James
GRCH NGRCH NBOB GRCH'PR'Ah's Siriusdrms Saratoga Passage, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Storytime Sali Shmr Emp Nitika
2nd) Norwegian Elkhound, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog,
Judge Brenda Landers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Dingos Red Dust Devil, Harriet Deary

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Adult Male BM BOB High Country's Sun King, Heather Butcher
RBM CH Red Cloud's Black Knight Courtney Aloi

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM BOB CH Jax Vom Kaskadenberg, Sarah Southard

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Brenda Landers
BHM BM BOB Listed Entry

White Shepherd, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM CH Warrior Lucca Von Olaf Weise, Betty Tanner
Jr. Female BF BOW BOB Moro Mononoke Hime Of Ten Peak, Sydney Garfias
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) White Shepherd, Moro Mononoke Hime Of Ten Peak
2nd) Australian Shepherd, High Country's Sun King
3rd) Min American Shepherd, Listed Entry
4th) German Shepherd Dog, CH Jax Vom Kaskadenberg

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM 'PR'Bartins Might Samson Josh Buckhal, Rick Hall
Jr. Female BF BOW 'PR'Bartin's Call Me Queen Bee, Robin Barajas
Int. Female CH'PR'Bartin's Emerald City Beauty, Erin Tinsley
CH BOB CH'PR'Bartin's Head Of Fashion, Erin Tinsley
RBF 'PR'Pearson's Bravo Zulu Zuma Kimberly Pearson, Danyelle Rhoy

Australian Terrier, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF BOB Tidewalker Carries The Day, Joanne Thomas

Scottish Terrier, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Adult Male BM BOB CH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
CH CH Nolley's Kenna J Mackenzie, Richard Mc Caine, Wanda Mc Caine

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM 'PR'Shimmering Go'n West Nb Of Ahk, Shelly Mc Kain

Terrier Group Winners
Judge: Brenda Landers
2nd) Scottish Terrier, CH Mcian Kerin Of Kelso
3rd) Australian Terrier, Tidewalker Carries The Day
4th) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Bartin's Head Of Fashion

Companion Dogs

American Bully, 14 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy RBM Grade A Sir Loin Tips Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
Int. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Mtn Pride Kj Taste The Rainbow, Kim Jordan
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female Listed Entry
Adult Female Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Vcb Lil Sweets Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
GRCH BOB GRCH Romeo O Romeo14k, Joshua Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Bolognese, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF BOB CH Elfin's Caterina, Ikuko Hisaka

Papillon, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Jr. Female BF BOB CH Inter Win Unforgettable Style, Helen Dohrmann
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Russkiy Toy, 1 Entry
Judge Brenda Landers
BHF BF BOB Pizaz's Kirina, Carol Rosecrans

Companion Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) American Bully, GRCH Romeo O Romeo14k
2nd) Bolognese, CH Elfin's Caterina
3rd) Papillon, CH Inter Win Unforgettable Style
4th) Russkiy Toy, Pizaz's Kirina

BIS Ibizan Hound, Malachite's Stormy Secrets, Lynna Campbell
RBIS American Bully, GRCH Romeo O Romeo14k, Joshua Smith

View Event >