Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (09/15/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

September 16, 2018

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 4 Entries
Judge Gregory Storms
Male Puppy BM BOW BOB CH Kalinka Esugey Bogatur, Larissa Kounine, Michael Kounine
Female Puppy RBF Kalinka Emannuel For Midnightsolo, Jean Brown
Jr. Female Midnightsolo Dream Maker, Jean Brown
BHF BF Iliaslegacy Galaxy Stardust, Marina Yevko, Vladimir Yevko

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Gregory Storms
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM Dura Lex Polonia Lennon, Beata Achita
Jr. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Gregory Storms
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Great Dane, Listed Entry
3rd) Black Russian Terrier, CH Kalinka Esugey Bogatur

Scenthounds

Dachshund, 4 Entries
Judge Gregory Storms
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
CH BOB CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
RCH CA CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
Doxieluv Remembrance, Tina Gibson

Scenthound Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Dachshund, CH Doxieluv That'll Be The Day

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CH'PR'Bre-z-rds Painted Horse @runwy, Brenda Katz

Whippet, 3 Entries
Judge Gregory Storms
Int. Male BM Listed Entry
CH CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
GRCH BOB GRCH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Whippet, GRCH Mccartney's Star Line Up
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Bre-z-rds Painted Horse @runwy

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Gregory Storms
CH BOB CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman, Natasha Perry-amyot, Lisa Amyot, Krystal Zandbergen

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Gregory Storms
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Whisperfield Don't Stop Me Now, Ray Iredale, Pat Iredale

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Gregory Storms
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Devonsleighs Butterscotch, Abby Fallis

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Gregory Storms
Jr. Female BF CH K-lar's Chocolate Lily Bijou, Laura Turner
CH BOB CH Jettys Majestic Calamity Jane, Nancy Musters, Jeannette Hagen, Rayna Sandaj
RCH CH Urban Art Freedom, Cherie Perks, Nancy Musters, Debra Pohl, Rayna White
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry, Diane Welsh
NFP Cantope's Scarder Aura, Diane Welsh

Vizsla, 3 Entries
Judge Gregory Storms
CH BOB URO1 CH Heelmark Shikari Shootforthemoon, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir
GRCH UWP NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran UWP NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey
Female Veteran: CA GRCH Ourdreams Xenawarriorprincess, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey

Gun Dog Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) German Shorthaired Pntr, CH Whisperfield Don't Stop Me Now
2nd) Vizsla, URO1 CH Heelmark Shikari Shootforthemoon
3rd) Standard Poodle, CH Jettys Majestic Calamity Jane
4th) Labrador Retriever, Devonsleighs Butterscotch

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
GRCH BOB NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

Samoyed, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF Snowybear's Dani D, Tina Gibson
CH BOB CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson

Siberian Husky, 6 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Adult Female BF Listed Entry
BHF RBF Glacial Lake's Skye Of Kraken, Lisa De Gennaro
CH BOB CH Kabu's Ludicrous Speed, Joanna Suan
RCH CA CH Wendigo's Last Crusader, Lisa De Gennaro
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: Glacial Lake's Skye Of Kraken, Lisa De Gennaro
CH Jedeye Callisto Of Manitou, Lisa De Gennaro
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Zorba's R U Sirius, Debra Langlois

Northern Breed Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Siberian Husky, CH Kabu's Ludicrous Speed
2nd) Alaskan Klee Kai, NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT
3rd) Samoyed, CH Snowybear's Lauren Bacall

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Int. Male BM BOW BOB Ninebark Boldly Go Karson, Kristyne Lister
Adult Female BF Runway Kis My Grits, Lucinda Haidon, Maren Smith
CH Listed Entry
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: CH Cedarcreeks Dream Lover, Connie Hurley
Female Veteran: Best Veteran CH Kinring's Precious Jewel, Lucinda Haidon

Collie, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
ROUGH
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Adult Male BM BOB Hellwigg N' Shereldean's Cmyk, Sherry Greenbury

White Shepherd, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM BOB CH Hoofprint Inferno, Erinn-bre Sweeney

Herding Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Australian Shepherd, Ninebark Boldly Go Karson
2nd) White Shepherd, CH Hoofprint Inferno
3rd) Collie, Listed Entry
4th) German Shepherd Dog, Hellwigg N' Shereldean's Cmyk

Terriers

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CH Rivendell Good Gracious, Sherry Leitch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Norfolk Terrier, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF BOB CH'PR'Flowrider's Dazzler, Sandra Hamilton
RBF 'PR'Flowrider's Zatanna Sandra Hamilton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP 'PR'Flowrider's Choco Latte, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Flowrider's Dazzler
2nd) Norfolk Terrier, Listed Entry
3rd) Jack Russell Terrier, CH Rivendell Good Gracious

Companion Dogs

English Bulldog, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Int. Female BF BOB Aislinn's Oaklyn Diona, Marcie Prior
CH CH Aislinn's Everli Quinn, Marcie Prior

Poodle, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
TOY
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBFV RBF CH Diannas Red Roses For Lynroys, Linda Gourley

Pug, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CH Siosalach's Hammin It Up, Anne Pogontsis

Companion Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Pug, CH Siosalach's Hammin It Up
2nd) English Bulldog, Aislinn's Oaklyn Diona
3rd) Poodle, Listed Entry

BIMBS Pug, CH Siosalach's Hammin It Up, Anne Pogontsis
RBIMBS Australian Shepherd, Ninebark Boldly Go Karson, Kristyne Lister

View Event >