Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (09/15/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

September 16, 2018

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 4 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM BOW BOB CH Kalinka Esugey Bogatur, Larissa Kounine, Michael Kounine
Female Puppy BF Kalinka Emannuel For Midnightsolo, Jean Brown
Jr. Female Midnightsolo Dream Maker, Jean Brown
BHF RBF Iliaslegacy Galaxy Stardust, Marina Yevko, Vladimir Yevko

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Male BM Dura Lex Polonia Lennon, Beata Achita
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Great Dane, Listed Entry
3rd) Black Russian Terrier, CH Kalinka Esugey Bogatur

Scenthounds

Dachshund, 4 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
CH BOB CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
RCH CH Rockindox Rock Hound, Cassie Rzeznik
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
Doxieluv Remembrance, Tina Gibson

Scenthound Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Dachshund, CH Doxieluv That'll Be The Day

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CH'PR'Bre-z-rds Painted Horse @runwy, Brenda Katz

Whippet, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Int. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
GRCH GRCH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Whippet, CH Mccartney's Xpensive Date
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Bre-z-rds Painted Horse @runwy

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman, Natasha Perry-amyot, Lisa Amyot, Krystal Zandbergen

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Whisperfield Don't Stop Me Now, Ray Iredale, Pat Iredale

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Jr. Female BF BOB CH K-lar's Chocolate Lily Bijou, Laura Turner
CH CH Jettys Majestic Calamity Jane, Nancy Musters, Jeannette Hagen, Rayna Sandaj
RCH CH Urban Art Freedom, Cherie Perks, Nancy Musters, Debra Pohl, Rayna White
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Cantope's Scarder Aura, Diane Welsh

Vizsla, 3 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
CH URO1 CH Heelmark Shikari Shootforthemoon, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir
GRCH BOB UWP NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran UWP NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey
Female Veteran: CA GRCH Ourdreams Xenawarriorprincess, Mary Ellen Harvey Or Kevin Harvey

Gun Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Cocker Spaniel, CA UFA CH Wynridge's Black Magic Woman
2nd) Standard Poodle, CH K-lar's Chocolate Lily Bijou
3rd) Vizsla, UWP NC PTS GRCH Ourdreams Star Spangled Banner
4th) German Shorthaired Pntr, CH Whisperfield Don't Stop Me Now

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Gregory Storms
GRCH BOB NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

Samoyed, 2 Entries
Judge Gregory Storms
Female Puppy BF Snowybear's Dani D, Tina Gibson
CH BOB CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson

Siberian Husky, 5 Entries
Judge Gregory Storms
Adult Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Glacial Lake's Skye Of Kraken, Lisa De Gennaro
CH CH Kabu's Ludicrous Speed, Joanna Suan
RCH CA CH Northrunner's Born Of Darkness, Lisa De Gennaro
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
BRACE, 1 Entry
Brace: Glacial Lake's Skye Of Kraken, Lisa De Gennaro
CH Jedeye Callisto Of Manitou, Lisa De Gennaro
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Zorba's R U Sirius, Debra Langlois

Northern Breed Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) Alaskan Klee Kai, NI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT
3rd) Samoyed, CH Snowybear's Lauren Bacall

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Gregory Storms
Int. Male BM BOW BOB Ninebark Boldly Go Karson, Kristyne Lister
Adult Female BF Runway Kis My Grits, Lucinda Haidon, Maren Smith
CH Listed Entry
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Kinring's Precious Jewel, Lucinda Haidon

Collie, 1 Entry
Judge Gregory Storms
ROUGH
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Gregory Storms
Adult Male BM BOB Hellwigg N' Shereldean's Cmyk, Sherry Greenbury

White Shepherd, 1 Entry
Judge Gregory Storms
Male Puppy BM BOB CH Hoofprint Inferno, Erinn-bre Sweeney

Herding Dog Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Australian Shepherd, Ninebark Boldly Go Karson
2nd) White Shepherd, CH Hoofprint Inferno
3rd) German Shepherd Dog, Hellwigg N' Shereldean's Cmyk
4th) Collie, Listed Entry

Terriers

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Gregory Storms
CH BOB CH Rivendell Good Gracious, Sherry Leitch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Norfolk Terrier, 2 Entries
Judge Gregory Storms
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Gregory Storms
Female Puppy BF BOB CH'PR'Flowrider's Dazzler, Sandra Hamilton
RBF 'PR'Flowrider's Zatanna Sandra Hamilton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP 'PR'Flowrider's Choco Latte, Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) Jack Russell Terrier, CH Rivendell Good Gracious
2nd) Norfolk Terrier, Listed Entry
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Flowrider's Dazzler

Companion Dogs

English Bulldog, 2 Entries
Judge Gregory Storms
Int. Female BF Aislinn's Oaklyn Diona, Marcie Prior
CH BOB CH Aislinn's Everli Quinn, Marcie Prior

Poodle, 2 Entries
Judge Gregory Storms
TOY
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOB CH Diannas Red Roses For Lynroys, Linda Gourley

Pug, 1 Entry
Judge Gregory Storms
CH BOB CH Siosalach's Hammin It Up, Anne Pogontsis

Companion Dog Group Winners
Judge: Gregory Storms
1st) English Bulldog, CH Aislinn's Everli Quinn
2nd) Poodle, CH Diannas Red Roses For Lynroys
3rd) Pug, CH Siosalach's Hammin It Up

TOTAL DOG QUALIFIERS
DOBERMAN PINSCHER, Listed Entry

BIMBS Australian Shepherd, Ninebark Boldly Go Karson, Kristyne Lister
RBIMBS English Bulldog, CH Aislinn's Everli Quinn, Marcie Prior

View Event >