Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Sports Of Northern New England, Inc. (09/15/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

September 16, 2018

Hosted By: United Dog Sports Of Northern New England, Inc.

Location: Scarborough, Maine

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Mary Happel
BHF BF BOB Impavidos Once More Into The Fray, Morgan Staples, Peter Belanger

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Female BF BOB Listed Entry
RBF Gmc And Tequilas Oo-la-la Dene Libby And Jane Silver

Great Dane, 2 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Rottweiler, 3 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB URO2 CH Belladomina's Reign SPOT-ON, Alison Ouellette
RBM Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Rottweiler, URO2 CH Belladomina's Reign SPOT-ON
3rd) Great Dane, Listed Entry
4th) Cane Corso Italiano, Impavidos Once More Into The Fray

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Adult Female BF BOB URO1 Brimstones Simply Blue, Pamela Woodes

Dachshund, 2 Entries
Judge Margaret L Doster
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW BOB CH Nero Vom Brendelstein, Diana Fincher
Jr. Female BFV BF Norden Liht Basic Instinct, Sue Paradis

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Adult Male BM BOB GRCH'PR'Drmn Crk Swt Revengeofthereaper, Danielle Pottle

Scenthound Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) Beagle, URO1 Brimstones Simply Blue
2nd) Dachshund, CH Nero Vom Brendelstein
3rd) Treeing Walker Coonhound, GRCH'PR'Drmn Crk Swt Revengeofthereaper

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Male Puppy BM BOB Abbaio Much Ado About Stuffing, Sheryl Simpson

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Jr. Female BF BOB O'lugh's Angels' Share, Pamela Woodes

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) Borzoi, Listed Entry
2nd) Irish Wolfhound, O'lugh's Angels' Share
3rd) Ibizan Hound, Abbaio Much Ado About Stuffing

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Jr. Female BF BOB CH Reddoor's Elizabeth Arden, Cindy Lester, Adam Lester

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Kelore Bourbon Brown Butter, Kimberly Lorrain
RCH CH Macpak Celebration Wishin Star, Mary Jo Mc Cormack
GRCH GRCH Meadowbrook Celebration H Moon, Lauren Booth

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF Yarborough Sweet Reverie, Tina Constantine
Jr. Female Dreamfarm Addition To Puddledock, Allison Bagley
Adult Female Beech Hill Countess Of Puddledock, Allison Bagley
CH BOB CH Merrill's Kian, Renae Merrill
RCH Listed Entry

Vizsla, 5 Entries
Judge Glenda Bruneau
BHM BM BOW CH Golden Glow's Silk Purse, Betsy Newman
Female Puppy BF Golden Glows Little Miss Clara, Brian M Cole, Lewis H Jones Ii
CH BOB CH Three Day Eventer, Judith Bridges
RCH URO1 CH Pennybrook's I'm A Melvin 2, Betsy Newman, Ashley Du Pont

Welsh Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB URO1 CH Shirewood's Blazing Star, Kathy J King

Gun Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Welsh Springer Spaniel, URO1 CH Shirewood's Blazing Star
2nd) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
3rd) English Springer Spaniel, CH Reddoor's Elizabeth Arden
4th) Golden Retriever, CH Kelore Bourbon Brown Butter

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Mary Happel
Female Puppy BF BOB CH URO2 Maskaraidnluvsno's Drksdo'mdnite SPOT-ON, Jane Palinkas

Shiba, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Female BF BOB Sullo's Eye Of The Tiger, Teri C Welch, Stephen R Welch

Northern Breed Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Alaskan Malamute, CH URO2 Maskaraidnluvsno's Drksdo'mdnite SPOT-ON
2nd) Shiba, Sullo's Eye Of The Tiger

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Copper Hills Adventure @ Belarc, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn, Abby Constantine

Bearded Collie, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF Avalon Ever After, Valerie Maloney
CH BOB CH Avalon The Pirate King, Valerie Maloney

Berger Picard, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM BOB Ids Of Mar Dd Masterpc Opalstn, Megan Huber
CH Dd Mother Nature's Son Of Lh, Megan Huber

Herding Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Australian Shepherd, CH Copper Hills Adventure @ Belarc
2nd) Bearded Collie, CH Avalon The Pirate King
3rd) Berger Picard, Ids Of Mar Dd Masterpc Opalstn

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF CH USA UFA CA UWP URO2 Skyblue's Read It And Weep, Shannan Hall-nutting
GRCH BOB UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RBF 'PR'Rain's Nova Amanda Walston

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Mbf Little Hitch High Kur, Robyn C. Beeler-nichols
RCH CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Patterdale Terrier, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Mason's Pocket Rocket, Pauline Goodwin

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CAX CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie

Terrier Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) American Pit Bull Terrier, UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
2nd) Patterdale Terrier, CH Mason's Pocket Rocket
3rd) Jack Russell Terrier, CH Mbf Little Hitch High Kur
4th) Rat Terrier, CAX CH Dtm Three Times The Charm

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Margaret L Doster
Male Puppy BM BOW BOB CH Skb Gimli Of Srb, Philip Perry
Adult Male RBM Sun Kist Wyatt Augustus, Alexis Ingraham
Female Puppy BF Sun Kist Honey Bear, Alexis Ingraham

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Margaret L Doster
CH BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
RCH CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson

Chihuahua, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
CH BOB CH Harborlights Up Up And Away, Bonnie Raymond

Papillon, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
BHM BM BOB CH Renaissance Lb, Rebecca Henderson

Companion Dog Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) Papillon, CH Renaissance Lb
3rd) American Bully, CH Skb Gimli Of Srb
4th) Chihuahua, CH Harborlights Up Up And Away

TOTAL DOG QUALIFIERS
BEAGLE, URO1 Brimstones Simply Blue, Pamela Woodes
ALASKAN MALAMUTE, CH URO2 Maskaraidnluvsno's Drksdo'mdnite SPOT-ON, Jane Palinkas
AMERICAN PIT BULL TERRIER, CH USA UFA CA UWP URO2 Skyblue's Read It And Weep, Shannan Hall-nutting
AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

BIS Beagle, URO1 Brimstones Simply Blue, Pamela Woodes
RBIS Australian Shepherd, CH Copper Hills Adventure @ Belarc, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn, Abby Constantine

View Event >