Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Sports Of Northern New England, Inc. (09/15/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

September 16, 2018

Hosted By: United Dog Sports Of Northern New England, Inc.

Location: Scarborough, Maine

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
BHF BF BOB Impavidos Once More Into The Fray, Morgan Staples, Peter Belanger

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF BOB Listed Entry
RBF Gmc And Tequilas Oo-la-la Dene Libby And Jane Silver

Great Dane, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Rottweiler, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB URO2 CH Belladomina's Reign SPOT-ON, Alison Ouellette
RBM Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Rottweiler, URO2 CH Belladomina's Reign SPOT-ON
3rd) Great Dane, Listed Entry
4th) Cane Corso Italiano, Impavidos Once More Into The Fray

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF BOB URO1 Brimstones Simply Blue, Pamela Woodes

Dachshund, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW BOB CH Nero Vom Brendelstein, Diana Fincher
Jr. Female BFV BF Norden Liht Basic Instinct, Sue Paradis

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM BOB GRCH'PR'Drmn Crk Swt Revengeofthereaper, Danielle Pottle

Scenthound Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Dachshund, CH Nero Vom Brendelstein
2nd) Beagle, URO1 Brimstones Simply Blue
3rd) Treeing Walker Coonhound, GRCH'PR'Drmn Crk Swt Revengeofthereaper

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOB Abbaio Much Ado About Stuffing, Sheryl Simpson

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Jr. Female BF BOB O'lugh's Angels' Share, Pamela Woodes

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Irish Wolfhound, O'lugh's Angels' Share
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Ibizan Hound, Abbaio Much Ado About Stuffing

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Jr. Female BF BOB CH Reddoor's Elizabeth Arden, Cindy Lester, Adam Lester

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Margaret L Doster
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Windwards Highhopes In Pinkcamo, Dale Dutill

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Margaret L Doster
Int. Male BM BOW BOB CH Kelore Bourbon Brown Butter, Kimberly Lorrain
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Poeticgolds To The Moon & Back, Annette Mac Nair
RCH CH Macpak Celebration Wishin Star, Mary Jo Mc Cormack
GRCH GRCH Meadowbrook Celebration H Moon, Lauren Booth

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Margaret L Doster
Female Puppy RBF Yarborough Sweet Reverie, Tina Constantine
Jr. Female Dreamfarm Addition To Puddledock, Allison Bagley
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH CH Merrill's Kian, Renae Merrill

Vizsla, 5 Entries
Judge Margaret L Doster
Male Puppy RBM Golden Glow Ticket Out Of Town, Betsy Newman, Kim Jackson
BHM BM BOW CH Golden Glow's Silk Purse, Betsy Newman
Female Puppy BF Golden Glows Little Miss Clara, Brian M Cole, Lewis H Jones Ii
CH BOB CH Golden Glows Miracle, Betsy Newman, Ashley Du Pont
RCH URO1 CH Pennybrook's I'm A Melvin 2, Betsy Newman, Ashley Du Pont

Welsh Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
CH BOB URO1 CH Shirewood's Blazing Star, Kathy J King

Gun Dog Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) Welsh Springer Spaniel, URO1 CH Shirewood's Blazing Star
2nd) English Springer Spaniel, CH Reddoor's Elizabeth Arden
3rd) Golden Retriever, CH Kelore Bourbon Brown Butter
4th) Labrador Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF CH URO2 Maskaraidnluvsno's Drksdo'mdnite SPOT-ON, Jane Palinkas

Shiba, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF BOB Sullo's Eye Of The Tiger, Teri C Welch, Stephen R Welch

Northern Breed Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Alaskan Malamute, Listed Entry
2nd) Shiba, Sullo's Eye Of The Tiger

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH Copper Hills Adventure @ Belarc, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn, Abby Constantine

Bearded Collie, 2 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Female BF Avalon Ever After, Valerie Maloney
CH BOB CH Avalon The Pirate King, Valerie Maloney

Berger Picard, 2 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Male BM BOB Ids Of Mar Dd Masterpc Opalstn, Megan Huber
CH Dd Mother Nature's Son Of Lh, Megan Huber

Border Collie, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Australian Shepherd, CH Copper Hills Adventure @ Belarc
2nd) Bearded Collie, CH Avalon The Pirate King
3rd) Berger Picard, Ids Of Mar Dd Masterpc Opalstn
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 8 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Int. Male RBM Rain's Revelation, Amanda Walston
Jr. Female BF Suitter's Mercedes Rose, Shelby Suitter
Adult Female RBF 'PR'Rain's Nova, Amanda Walston
GRCH BOB CA UFA UWPO AP2 VPA UWPCHX URO1 GRCH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON, Crystal M Muller, Danielle Renaud

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Mary Happel
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
RCH CH Mbf Little Hitch High Kur, Robyn C. Beeler-nichols

Patterdale Terrier, 2 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Mason's Pocket Rocket, Pauline Goodwin

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CAX CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie

Terrier Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Patterdale Terrier, CH Mason's Pocket Rocket
2nd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
3rd) American Pit Bull Terrier, CA UFA UWPO AP2 VPA UWPCHX URO1 GRCH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON
4th) Rat Terrier, CAX CH Dtm Three Times The Charm

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy RBM CH Skb Gimli Of Srb, Philip Perry
Adult Male BM BOW BOB Sun Kist Wyatt Augustus, Alexis Ingraham
Female Puppy BF Sun Kist Honey Bear, Alexis Ingraham

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
RCH CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson

Chihuahua, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
BHM BM BOB CH Harborlights Up Up And Away, Bonnie Raymond

Papillon, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
BHM BM BOB CH Renaissance Lb, Rebecca Henderson

Companion Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) Papillon, CH Renaissance Lb
3rd) Chihuahua, CH Harborlights Up Up And Away
4th) American Bully, Sun Kist Wyatt Augustus

TOTAL DOG QUALIFIERS
IRISH WOLFHOUND, O'lugh's Angels' Share, Pamela Woodes
WELSH SPRINGER SPANIEL, URO1 CH Shirewood's Blazing Star, Kathy J King
AMERICAN PIT BULL TERRIER, CA UFA UWPO AP2 VPA UWPCHX URO1 GRCH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON, Crystal M Muller, Danielle Renaud

BIS Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
RBIS Irish Wolfhound, O'lugh's Angels' Share, Pamela Woodes

View Event >