Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Sports Of Northern New England, Inc. (09/15/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

September 15, 2018

Hosted By: United Dog Sports Of Northern New England, Inc.

Location: Scarborough, Maine

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
BHF BF BOB Impavidos Once More Into The Fray, Morgan Staples, Peter Belanger

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Margaret L Doster
Jr. Female BF BOB CH Gmc Back To The Limit V Tequila, Dene Libby, Gerry Mull
BHF RBF Listed Entry

Great Dane, 2 Entries
Judge Margaret L Doster
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Int. Female BF BOB Maple Wood Anticipated Moments, Jane Hunt-brackett

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Adult Male BM BOB CH URO1 UWPCH Bella Bulldogges Captain Quint, Kerry Pottle

Rottweiler, 5 Entries
Judge Margaret L Doster
Male Puppy BM BOB Tagar Deep Freeze Drive V Mojim, Maureen Hicks
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male Vonkilten's Klear The Way, Tracy L Arcari And Denny R Blais
CH URO2 CH Belladomina's Reign SPOT-ON, Alison Ouellette

Guardian Dog Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) Rottweiler, Tagar Deep Freeze Drive V Mojim
2nd) Doberman Pinscher, CH Gmc Back To The Limit V Tequila
3rd) Olde English Bulldogge, CH URO1 UWPCH Bella Bulldogges Captain Quint
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Mary Happel
MINIATURE
Jr. Male BMV BM CH Nero Vom Brendelstein, Diana Fincher
Jr. Female BFV BF BOW BOB Norden Liht Basic Instinct, Sue Paradis

Scenthound Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Dachshund, Norden Liht Basic Instinct

Sighthounds & Pariah Dogs

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Mary Happel
Male Puppy BM BOB Abbaio Much Ado About Stuffing, Sheryl Simpson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Ibizan Hound, Abbaio Much Ado About Stuffing

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF BOB CH Reddoor's Elizabeth Arden, Cindy Lester, Adam Lester

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
Int. Female Invalid Entry

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
BHF BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
Int. Male BM CH Kelore Bourbon Brown Butter, Kimberly Lorrain
Jr. Female BF BOW CH Poeticgolds To The Moon & Back, Annette Mac Nair
CH CH Macpak Celebration Ramblin Man, Mary Jo Mc Cormack
RCH CH Macpak Celebration Wishin Star, Mary Jo Mc Cormack
GRCH BOB GRCH Meadowbrook Celebration H Moon, Lauren Booth

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Paul G Bruneau
Int. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB CH Selkie's Clean Up In Aisle Five, Gay Freeborn
Female Puppy BF Yarborough Sweet Reverie, Tina Constantine
Adult Female RBF Beech Hill Countess Of Puddledock, Allison Bagley

Vizsla, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male Invalid Entry
BHM BM CH Golden Glow's Silk Purse, Betsy Newman
CH BOB CH Golden Glows Miracle, Betsy Newman, Ashley Du Pont
RCH CH Three Day Eventer, Judith Bridges

Welsh Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB URO1 CH Shirewood's Blazing Star, Kathy J King

Gun Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) German Wirehaired Pointer, Listed Entry
2nd) Golden Retriever, GRCH Meadowbrook Celebration H Moon
3rd) Vizsla, CH Golden Glows Miracle
4th) Welsh Springer Spaniel, URO1 CH Shirewood's Blazing Star

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Margaret L Doster
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF CH URO2 Maskaraidnluvsno's Drksdo'mdnite SPOT-ON, Jane Palinkas

Shiba, 1 Entry
Judge Margaret L Doster
Adult Male BM BOB Katai's Livin' Like A Renegade, Teri C Welch, Stephen R Welch

Northern Breed Group Winners
Judge: Margaret L Doster
1st) Alaskan Malamute, Listed Entry
2nd) Shiba, Katai's Livin' Like A Renegade

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Copper Hills Adventure @ Belarc, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn, Abby Constantine

Bearded Collie, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Female BF Avalon Ever After, Valerie Maloney
CH BOB CH Avalon The Pirate King, Valerie Maloney

Berger Picard, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM BOB Dd Mother Nature's Son Of Lh, Megan Huber
RBM Ids Of Mar Dd Masterpc Opalstn Megan Huber

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Int. Female BF BOB CH Tali Du Domaine, Suzie Dufour

Herding Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Bearded Collie, CH Avalon The Pirate King
2nd) German Shepherd Dog, CH Tali Du Domaine
3rd) Australian Shepherd, CH Copper Hills Adventure @ Belarc
4th) Berger Picard, Dd Mother Nature's Son Of Lh

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB GRCH Alesta's Bella Luna Dell'universo, Maggy Grenon

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Glenda Bruneau
Int. Male BM BOW Rain's Revelation, Amanda Walston
Int. Female Invalid Entry
GRCH BOB UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM BOB CH Mbf Little Hitch High Kur, Robyn C. Beeler-nichols
CH CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Patterdale Terrier, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Mason's Pocket Rocket, Pauline Goodwin

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CAX CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie

Terrier Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) American Pit Bull Terrier, UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
2nd) Rat Terrier, CAX CH Dtm Three Times The Charm
3rd) Jack Russell Terrier, CH Mbf Little Hitch High Kur
4th) American Hairless Terrier, GRCH Alesta's Bella Luna Dell'universo

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy BM BOW BOB CH Skb Gimli Of Srb, Philip Perry
Adult Male RBM Sun Kist Wyatt Augustus, Alexis Ingraham
Female Puppy RBF Sun Kist Honey Bear, Alexis Ingraham
Adult Female BF Sun Kist Gigi, Alexis Ingraham

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Mary Happel
CH BOB CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson
RCH CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson

Chihuahua, 1 Entry
Judge Mary Happel
BHM BM BOB CH Harborlights Up Up And Away, Bonnie Raymond

Papillon, 1 Entry
Judge Mary Happel
BHM BM BOB CH Renaissance Lb, Rebecca Henderson

Companion Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Bichon Frise, CH Tres Beau Going My Way
2nd) Papillon, CH Renaissance Lb
3rd) Chihuahua, CH Harborlights Up Up And Away
4th) American Bully, CH Skb Gimli Of Srb

TOTAL DOG QUALIFIERS
WELSH SPRINGER SPANIEL, URO1 CH Shirewood's Blazing Star, Kathy J King
ALASKAN MALAMUTE, Listed Entry
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, GRCH Alesta's Bella Luna Dell'universo, Maggy Grenon
AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

BIS American Pit Bull Terrier, UWPV AP2 VPA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RBIS German Wirehaired Pointer, Listed Entry

View Event >