Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (09/08/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

September 9, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH Invalid Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Female Puppy BF BOB New Age Cci Brave Hart, Mark Ozanich

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH Invalid Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB Listed Entry

Rottweiler, 6 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM Dcfs Imagine The Kaos Vh Jaras, Kimberly Shaffer
Female Puppy BF BOW CH Von Helden Herz Diamond Damia, Terri Bailey
CH BOB URO1 GRCH Esmond's How Sweet It Is, Caren Vicich
RCH CH Von Helden Herz Canine Cassanova, Terri Bailey

Guardian Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Leonberger, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, Invalid Entry
3rd) Rottweiler, URO1 GRCH Esmond's How Sweet It Is
4th) Bullmastiff, Invalid Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill, Brittanney Dagan, Bethany Dagan

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
BHM BM BOB 'PR'Eee Tale Of A Wrangler, Jewel E Edman, Parry R Edman

Dachshund, 2 Entries
Judge Valerie A Piltz
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Valerie A Piltz
1st) Beagle, CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill
2nd) Bluetick Coonhound, 'PR'Eee Tale Of A Wrangler
3rd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Xolani Ak Ilaman, Sean Vadas, Cori Kelly

Greyhound, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Podengo Portugueso, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
PEQUENO WIRE
Female Puppy BFV BF CH Blackstar Between Dusk N Dawn, Judith A Ellis
CH BOB CH Carica De Viamonte, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl

Saluki, 5 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Adult Male BM BOW Listed Entry
Int. Female BF CH Lia Abia Starlite Ava Parsa, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab
CH BOB CH Deiconsorti Starlite Appletini, Lisa Sangregorio
RCH CH Sandstorm Chocolate Sensation, Kathleen Morton
GRCH GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton

Whippet, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Snowhill A Whimsical Watercolor, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab
RCH Invalid Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Saluki, CH Deiconsorti Starlite Appletini
2nd) Whippet, CH Snowhill A Whimsical Watercolor
3rd) Azawakh, CH Xolani Ak Ilaman
4th) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Barbara Hanna
GRCH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Barbara Hanna
Jr. Male RBM Glamour's Primo, Zoe Burba
Int. Male BM CH Journey's Bump In The Night, Jan Furtwangler
BHM Bittersweet Let History Repeat, Megan Mac Intyre
Int. Female BF BOW BOB Journey's Gold Digger, Jan Furtwangler

Labrador Retriever, 8 Entries
Judge Barbara Hanna
BHM BM Listed Entry
CH GRCH Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
RCH CH Captain Nick's Beam Reach, Christine Nickerson And Paul Nickerson
GRCH BOB UNJ URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae, Patricia Finch, William Finch

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Barbara Hanna
CH BOB GRCH Sweet Victoria Of Noble Hill, Alicia Biedenbach
RCH CH Shyre's Razmataz, Frances Bluhm, Rebekah Zurbrugg

Gun Dog Group Winners
Judge: Barbara Hanna
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH Sweet Victoria Of Noble Hill
3rd) Golden Retriever, Journey's Gold Digger
4th) Labrador Retriever, UNJ URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae

Northern Breeds

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Tim Parr
BHM BM Listed Entry
CH BOB CH Jo-kar's Dusk Falls At Snowangel, Shelley Kacenski

Northern Breed Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Siberian Husky, CH Jo-kar's Dusk Falls At Snowangel

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
Jr. Female BF BOB CH Kurpas' Simply Irresistible, Joann Sesser

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Valerie A Piltz
CH BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
MALINOIS
BHM BMV BM BOB Listed Entry

Berger Picard, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
Jr. Male Invalid Entry

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Valerie A Piltz
CH BOB CH Tallyrand Oh My My, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl, Lois Zelinski
RCH CH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster

White Shepherd, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB URO3 UCD CH Thornvalley's Against All Odds, Melanie Fuellgraf Or William Fuellgraf

Herding Dog Group Winners
Judge: Valerie A Piltz
1st) White Shepherd, URO3 UCD CH Thornvalley's Against All Odds
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) Belgian Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Berger Picard, URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Barbara Hanna
COATED
BHF BFV BF Ratitatt Milady Godiva Cc, Valerie Schiefer
HAIRLESS
Int. Male BMV BM BOW BOB Listed Entry

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Barbara Hanna
CH CH'PR'Ratitatt Gotz Spirit, Valerie Schiefer
RCH CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn
GRCH Invalid Entry

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Adult Female BF BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Barbara Hanna
1st) Smooth Fox Terrier, Listed Entry
2nd) Rat Terrier, Invalid Entry
3rd) American Hairless Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOB Country Lanes Paddington Jingles, Michele Lane

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB CH Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn
GRCH GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Kromfohrlander, CH Birkenstrand's Scarlet Cocktail
2nd) Tibetan Spaniel, CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara
3rd) Coton De Tulear, Country Lanes Paddington Jingles

BIMBS English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
RBIMBS Leonberger, Listed Entry

View Event >