Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (09/08/2018) / Conformation - Sunday, Show 1

September 9, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH Invalid Entry

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Valerie A Piltz
Female Puppy BF BOB CH Dracone's Saphira, Ilona Mayiras
RBF New Age Cci Brave Hart Mark Ozanich

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Valerie A Piltz
BHM BM URO1 Ender Von Der Schwarz, Katlyn Schwarzwaelder
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
CH Invalid Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB Listed Entry

Rottweiler, 7 Entries
Judge Valerie A Piltz
Male Puppy BM BOW CH Niko Vom Carrabba Haus Ii, Kimberly Shaffer, Crystal Mcgrath
Female Puppy BF CH Von Helden Herz Diamond Damia, Terri Bailey
CH BOB URO1 GRCH Esmond's How Sweet It Is, Caren Vicich
RCH CH Von Helden Herz Canine Cassanova, Terri Bailey
RBM Dcfs Imagine The Kaos Vh Jaras Kimberly Shaffer
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Valerie A Piltz
1st) Doberman Pinscher, Invalid Entry
2nd) Bullmastiff, Invalid Entry
3rd) Leonberger, Listed Entry
4th) Rottweiler, URO1 GRCH Esmond's How Sweet It Is

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
CH BOB CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Beagle, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
CH BOB CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill, Brittanney Dagan, Bethany Dagan

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
BHM BM BOB 'PR'Eee Tale Of A Wrangler, Jewel E Edman, Parry R Edman

Dachshund, 2 Entries
Judge Barbara Hanna
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Int. Male BM BOB CH'PR'Bell's Wild Nite Wood Carver, Laura Bell

Scenthound Group Winners
Judge: Barbara Hanna
1st) Beagle, CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill
2nd) Bluetick Coonhound, 'PR'Eee Tale Of A Wrangler
3rd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms
4th) Treeing Walker Coonhound, CH'PR'Bell's Wild Nite Wood Carver

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB CH Xolani Ak Ilaman, Sean Vadas, Cori Kelly

Greyhound, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Podengo Portugueso, 2 Entries
Judge Valerie A Piltz
PEQUENO WIRE
Female Puppy BFV BF BOB CH Blackstar Between Dusk N Dawn, Judith A Ellis
CH CH Carica De Viamonte, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl

Saluki, 5 Entries
Judge Valerie A Piltz
Jr. Male BM BOW BOB CH Deiconsorti Starlite Appletini, Lisa Sangregorio
Adult Male RBM Listed Entry
Int. Female BF CH Lia Abia Starlite Ava Parsa, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab
CH CH Sandstorm Chocolate Sensation, Kathleen Morton
GRCH GRCH Sandstorm All That Glitters, Kathleen Morton

Whippet, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Valerie A Piltz
1st) Saluki, CH Deiconsorti Starlite Appletini
2nd) Azawakh, CH Xolani Ak Ilaman
3rd) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons
4th) Whippet, Listed Entry

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
RCH Invalid Entry
GRCH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Tim Parr
ORANGE & WHITE
Int. Male BMV BM BOB Loki Du Bois Courcol TAN WRT, Virginie Donoghue

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOW BOB Glamour's Primo, Zoe Burba
Int. Male RBM CH Journey's Bump In The Night, Jan Furtwangler
BHM Bittersweet Let History Repeat, Megan Mac Intyre
Int. Female BF Journey's Gold Digger, Jan Furtwangler

Labrador Retriever, 8 Entries
Judge Tim Parr
BHM BM Listed Entry
CH GRCH Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
RCH CH Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Epoch's Opus One, Gail Jaite

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Sweet Victoria Of Noble Hill, Alicia Biedenbach
RCH CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Gun Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH Sweet Victoria Of Noble Hill
3rd) Golden Retriever, Glamour's Primo
4th) Labrador Retriever, GRCH Epoch's Opus One

Northern Breeds

Shiba, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Adult Female BF BOB Kivrin Of The Petal Variety, Mark E Smyers

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH Jo-kar's Dusk Falls At Snowangel, Shelley Kacenski

Northern Breed Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) Shiba, Kivrin Of The Petal Variety

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Jr. Female BF BOB CH Kurpas' Simply Irresistible, Joann Sesser

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Barbara Hanna
Int. Female BF Countrywoods Trademark Logo, Laura Bell

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Barbara Hanna
GROENENDAEL
Jr. Male BMV RBM Xs Man In The Mirror, Cathy Vella
BHF BFV BF BOW BOB Listed Entry
MALINOIS
BHM BMV BM Listed Entry

Berger Picard, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Jr. Male Invalid Entry

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Barbara Hanna
CH BOB URO1 CH Brynlea Sandfox Shadowdancer, Bonnie L Foster
RCH CH Tallyrand Oh My My, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl, Lois Zelinski

Herding Dog Group Winners
Judge: Barbara Hanna
1st) Pembroke Welsh Corgi, URO1 CH Brynlea Sandfox Shadowdancer
2nd) Belgian Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) Australian Cattle Dog, CH Kurpas' Simply Irresistible
4th) Berger Picard, URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Tim Parr
COATED
BHF BFV BF Ratitatt Milady Godiva Cc, Valerie Schiefer
HAIRLESS
Int. Male BMV BM BOW BOB Listed Entry

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Tim Parr
CH GRCH'PR'Ratitatt Skys The Limit, Valerie Schiefer, Lindsey Luchsinger
RCH CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn
GRCH BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Rat Terrier, Listed Entry
2nd) American Hairless Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Male Puppy BM BOB Country Lanes Paddington Jingles, Michele Lane

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF BOB CH Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn
GRCH BOB GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Kromfohrlander, CH Birkenstrand's Scarlet Cocktail
2nd) Tibetan Spaniel, GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek
3rd) Coton De Tulear, Country Lanes Paddington Jingles

BIS Saluki, CH Deiconsorti Starlite Appletini, Lisa Sangregorio
RBIS English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

View Event >