Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (07/21/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

September 8, 2018

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Shersan's Prima Donna At Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Shersan's Hope For The Future, Carolyn Kinley

Bullmastiff, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Tim Parr
BHM BM BOW CH Hasko Von Der Schwarz, Katlyn Schwarzwaelder
Int. Female BF Listed Entry
CH Invalid Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB Listed Entry

Rottweiler, 7 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM CH Niko Vom Carrabba Haus Ii, Kimberly Shaffer, Crystal Mcgrath
Female Puppy BF BOW CH Von Helden Herz Diamond Damia, Terri Bailey
CH BOB CH Von Helden Herz Canine Cassanova, Terri Bailey
RCH CH Von Helden Herz Atta Gurl, Terri Bailey
GRCH GRCH URO1 Echo Von Krafthaus, Amanda Gambill
RBM Dcfs Imagine The Kaos Vh Jaras Kimberly Shaffer

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Mann's Shining Star, Mary Mann
GRCH GRCH Mann's Minnie Avalanche, Victor G Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Doberman Pinscher, Invalid Entry
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Bernese Mountain Dog, CH Shersan's Prima Donna At Acclaim
4th) Leonberger, Listed Entry

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Beagle, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill, Brittanney Dagan, Bethany Dagan

Dachshund, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Beagle, CCH Ironwood Wise Guy At Tarr Hill
2nd) American B & T Coonhound, CCH GRCH'PR'Oldtowns Chasing Time
3rd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Greyhound, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Kj's Skyhi Adance With Dragons, Kelly Grubaugh

Podengo Portugueso, 2 Entries
Judge Tim Parr
PEQUENO WIRE
Female Puppy BFV BF CH Blackstar Between Dusk N Dawn, Judith A Ellis
CH BOB CH Carica De Viamonte, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl

Saluki, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOW BOB CH Deiconsorti Starlite Appletini, Lisa Sangregorio
Int. Female BF CH Lia Abia Starlite Ava Parsa, Tina J Kocab, Mark S Kocab, Mary Grace Kocab

Whippet, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH Invalid Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Saluki, CH Deiconsorti Starlite Appletini
2nd) Greyhound, CH Kj's Skyhi Adance With Dragons
3rd) Basenji, Listed Entry
4th) Podengo Portugueso, CH Carica De Viamonte

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
Jr. Male BM BOB CH Wild Mtn Screaming Eagle 92, Elizabeth Woolford

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Valerie A Piltz
Jr. Female BF CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
CH Invalid Entry
GRCH BOB GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Valerie A Piltz
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOB Glamour's Primo, Zoe Burba
BHM Bittersweet Let History Repeat, Megan Mac Intyre
CH URO2 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Labrador Retriever, 8 Entries
Judge Valerie A Piltz
BHM BM BOW Listed Entry
Adult Female BF Borador's Black Type, Christine Nickerson
CH GRCH Epoch's Opus One, Gail Jaite
RCH GRCH Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
GRCH BOB GRCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Valerie A Piltz
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker
2nd) Brittany, CH Wild Mtn Screaming Eagle 92
3rd) Standard Poodle M/C, CH Rodnac's Walker Du Dubois
4th) Golden Retriever, Glamour's Primo

Northern Breeds

Keeshond, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Adult Male BM BOB Listed Entry

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Barbara Hanna
BHM BM Listed Entry
CH BOB CH Jo-kar's Dusk Falls At Snowangel, Shelley Kacenski

Northern Breed Group Winners
Judge: Barbara Hanna
1st) Siberian Husky, CH Jo-kar's Dusk Falls At Snowangel
2nd) Keeshond, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Female BF BOB CH Kurpas' Simply Irresistible, Joann Sesser
CH CH Cobbers Something To Fear, Karacel Hayman

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
GROENENDAEL
Jr. Male BMV RBM Xs Man In The Mirror, Cathy Vella
BHF BFV BF BOW BOB Listed Entry
MALINOIS
BHM BMV BM Listed Entry

Berger Picard, 1 Entry
Judge Julie Hatlas-pepper
GRCH BOB URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint, Jackie Walker

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
Jr. Male Invalid Entry
Int. Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Julie Hatlas-pepper
CH BOB CH Tallyrand Oh My My, Dee Ambrose-stahl, Ron Stahl, Lois Zelinski
RCH CH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster

Herding Dog Group Winners
Judge: Julie Hatlas-pepper
1st) Australian Cattle Dog, CH Kurpas' Simply Irresistible
2nd) Belgian Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) Pembroke Welsh Corgi, CH Tallyrand Oh My My
4th) Berger Picard, URO1 GRCH Garcon Du Domaine De Sursaint

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge Valerie A Piltz
COATED
BHF BFV Ratitatt Milady Godiva Cc, Valerie Schiefer
HAIRLESS
Int. Male BMV BM BOB Listed Entry
Adult Male RBMV RBM 'PR'Slick's Fast Traxx Vinny, Renee Bandy, Brad Lackey
Female Puppy BFV Stoney Brook's Most Wanted, Renee Bandy, Brad Lackey

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Valerie A Piltz
CH BOB GRCH'PR'Ratitatt Skys The Limit, Valerie Schiefer, Lindsey Luchsinger
RCH CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn
GRCH Listed Entry

Soft-Coat Wheaten Terrier, 1 Entry
Judge Valerie A Piltz
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Valerie A Piltz
1st) Soft-Coat Wheaten Terrier, Listed Entry
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Ratitatt Skys The Limit
3rd) American Hairless Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Female Puppy BF BOB CH Nr Kissin Kassidy Kid, Cyndi Murphy

Chihuahua, 2 Entries
Judge Barbara Hanna
Adult Male BM BOB Listed Entry
CH CH Hangover's Love Does Not Envy, Betty Dzatko, Tammy Dzatko

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Male Puppy BM BOB Country Lanes Paddington Jingles, Michele Lane

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Jr. Female BF BOB CH Birkenstrand's Scarlet Cocktail, Kyra M Walker

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Barbara Hanna
CH CH Tek's Tales Of Kugel V. Tamara, Amanda Quinn
GRCH BOB GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Barbara Hanna
1st) Chihuahua, Listed Entry
2nd) Tibetan Spaniel, GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek
3rd) Coton De Tulear, Country Lanes Paddington Jingles
4th) Kromfohrlander, CH Birkenstrand's Scarlet Cocktail

BIMBS English Cocker Spaniel, GRCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch
RBIMBS Saluki, CH Deiconsorti Starlite Appletini, Lisa Sangregorio

View Event >