Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Paul Bunyan Dog Training Association (09/07/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

September 8, 2018

Hosted By: Paul Bunyan Dog Training Association

Location: Bemidji, Minnesota

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 1 Entry
Judge Fred Lanting
Jr. Female BF BOB CH Shepherds Rest Night Fire, Alison Critchfield

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Fred Lanting
CH BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Fred Lanting
1st) Anatolian Shepherd, CH Shepherds Rest Night Fire
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry

Scenthounds

Beagle,
Judge Fred Lanting
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI CGRCH Whiskey Creek Razz Ma Tazz, Linda Lindberg

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Fred Lanting
Male Puppy BM BOB Blancmange Nabucco, Shelley Olson

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Fred Lanting
BHM BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Fred Lanting
1st) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry
2nd) Greyhound, Blancmange Nabucco

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Fred Lanting
Adult Female RBF Brenaba Good Day Sunshine, Susan B Feeney
BHF BF BOB Brenaba Sunshine Of My Life, Susan B Feeney

English Springer Spaniel,
Judge Fred Lanting
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bramas Whisper In The Shadows, Lori Brama

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Fred Lanting
Male Puppy BM BOW CH Kick Save Kuemper, Erin Deters
Adult Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF CH Popgun Shes My Kind Of Rain, Karli Hendrickson
CH BOB CH Dalrhe Angelsofgold Allfiredup, Lori Privette
GRCH URO1 GRCH Dal-rhe Move It On Over, Abraham Mc Caleb, Fay Mc Caleb, Dallas Rhe Babcock
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Gold-rush Diamant Mo Chroi, Jessica H Anlauf

Irish Setter, 1 Entry
Judge Fred Lanting
CH BOB URO1 CH Denbydales The Time Lord, Beverley Joanne Sykes
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Trusaks's Walk This Way, Beverley Joanne Sykes, Jessica Ke Collins
URO1 CH Denbydales The Time Lord, Beverley Joanne Sykes

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Fred Lanting
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH GRCH Tonka Truck Of Maple Ridge Labs, Ricky Lewis
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Goldberrys Lexi, Lynn Gerlach

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Fred Lanting
Int. Male BM BOW BOB CH Paradigm's Parti In Reverse, Sara Broton
Jr. Female BF Paradigm's Crimson Magnolia, Todd Sjothun, Sara Broton

Gun Dog Group Winners
Judge: Fred Lanting
1st) Irish Setter, URO1 CH Denbydales The Time Lord
2nd) Golden Retriever, CH Dalrhe Angelsofgold Allfiredup
3rd) Standard Poodle M/C, CH Paradigm's Parti In Reverse
4th) English Cocker Spaniel, Brenaba Sunshine Of My Life

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Fred Lanting
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Jsmine Flowing With Pride, Trevor Davis

American Eskimo, 3 Entries
Judge Fred Lanting
CH CH'PR'Fissan's O'danny Boy, Mary Anne O'neil, Willis O'neil
GRCH BOB USR UFR CAX GRCH'PR'Pinebrook Smilin' Milo Of Vibo, Danielle Christensen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Fissan's Irish Acrobatic Dream, Mary Anne O'neil, Willis F O'neil
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USR UFR CAX GRCH'PR'Pinebrook Smilin' Milo Of Vibo, Danielle Christensen

German Spitz, 1 Entry
Judge Fred Lanting
CH BOB USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

Siberian Husky, 7 Entries
Judge Fred Lanting
Jr. Male RBM CH Liberty's Up'n The Ante, Bonnie Schaeffel
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Liberty's Patriot, Bonnie Schaeffel
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH CH Liberty's On The Road Again, Bonnie Schaeffel
GRCH BOB GRCH Liberty's Can U Hear Me Now, Kenedi Wrezzes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Fred Lanting
1st) American Eskimo, USR UFR CAX GRCH'PR'Pinebrook Smilin' Milo Of Vibo
2nd) Siberian Husky, GRCH Liberty's Can U Hear Me Now
3rd) Akita, CH Jsmine Flowing With Pride
4th) German Spitz, USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream

Herding Dogs

Collie, 5 Entries
Judge Fred Lanting
ROUGH
Jr. Female RBFV Coppermoon's Rising Phoenix, Cassandra S Benson
Adult Female BFV Listed Entry
SMOOTH
Int. Female BFV Listed Entry
CH CH Anstetts Barefootbluejeannight, Rachel Anstett
GRCH BOB GRCH Anstetts Twilight Trade Secret, Patricia Anstett, Rachel Anstett

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Fred Lanting
CH BOB UWP CH Atria Kaida Sonata Carpathica, Jenna Lee Soltis

German Shepherd Dog, 9 Entries
Judge Fred Lanting
Male Puppy BM Sambuca Spice Vom Coppermoon, Janet Heuer
Female Puppy BF BOW CH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
Int. Female RBF Maia Vom Angelhaus, Robyn Wolf Hoem
CH CH Stryker Vom Coppermoon, Kathy Lamping
RCH Listed Entry
GRCH BOB UJJ URO1 GRCH Kaci Vom Coppermoon SPOT-ON, Kathy Lamping
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: UJJ URO1 GRCH Kaci Vom Coppermoon SPOT-ON, Kathy Lamping
UAGI URO1 GRCH Coppermoon Jagged Edge SPOT-ON, Kathy Lamping

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Fred Lanting
CH BOB URO2 CH Stokk-sels Perla, Maxibillion Thompson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Fred Lanting
BHF BF Shooting Stars Sausage Gravy W, Filly Wilkins
GRCH BOB GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Shooting Stars Onetuffcookie W, Filly Wilkins
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
GRCH Shootin Stars Burnt Biscuit W, Filly Wilkins

Herding Dog Group Winners
Judge: Fred Lanting
1st) German Shepherd Dog, UJJ URO1 GRCH Kaci Vom Coppermoon SPOT-ON
2nd) Czechoslovakian Vlcak, UWP CH Atria Kaida Sonata Carpathica
3rd) Collie, GRCH Anstetts Twilight Trade Secret
4th) Icelandic Sheepdog, URO2 CH Stokk-sels Perla

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Fred Lanting
Female Puppy BF 'PR'Bizzy Pete's Lucy, Jim Peterson
CH BOB CH'PR'Bizzy Pete's Boomerang, James D Peterson

Norfolk Terrier, 1 Entry
Judge Fred Lanting
Adult Male BM BOB CH Jaeva Dressed In Black, Kim Parish

Terrier Group Winners
Judge: Fred Lanting
1st) Norfolk Terrier, CH Jaeva Dressed In Black
2nd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Bizzy Pete's Boomerang

Companion Dogs

Chihuahua,
Judge Fred Lanting
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Fred Lanting
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Russkiy Toy, 2 Entries
Judge Fred Lanting
GRCH BOB GRCH Erae's Gorgeous Gift, Eloise Raymond

Companion Dog Group Winners
Judge: Fred Lanting
1st) French Bulldog, Listed Entry
2nd) Russkiy Toy, GRCH Erae's Gorgeous Gift

TOTAL DOG QUALIFIERS
IRISH SETTER, URO1 CH Denbydales The Time Lord, Beverley Joanne Sykes

BIS Norfolk Terrier, CH Jaeva Dressed In Black, Kim Parish
RBIS French Bulldog, Listed Entry

View Event >