I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (08/31/2018) / Conformation - Saturday, Show 1

September 1, 2018

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Marshall, Texas

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOB Listed Entry
BHM RBM CH CA Onyx Of Warrior American Bulldogs, Christine Wills, Jamaal Davis

Boxer, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB CH Lieben Sharp Shooter At Darimi, Cheri Williams
CH CH URO1 Don't Wake The Dragon Von Haus SPOT-ON, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB CH La Potenza's Vulcan, Lamont Morgan, Ronald Ackerman
RBM Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB CH Grand Central Asians Diego, Gregory D Hawthorne Jr, Selena Day

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB CH SE URO1 AN PTE Northstar's Texas Ranger, Elaine Richman

Pyrenean Mastiff, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB CH Elara De Estrella Escondido, Karina Whittington
RBF Brista Luna Karina Whittington

Guardian Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Doberman Pinscher, CH SE URO1 AN PTE Northstar's Texas Ranger
2nd) Cane Corso Italiano, CH La Potenza's Vulcan
3rd) Pyrenean Mastiff, CH Elara De Estrella Escondido
4th) American Bulldog, Listed Entry

Scenthounds

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF BOB CH'PR'Texas Reds Sheila's Tequila, Sheila Hill

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM CH'PR'Outlaw's Johnny Ringo, Jessica Mc Rae, Sunshine Gibson, Scott Houston, Emily Erskin
Adult Female BF BOW BOB CCH CH'PR'Cherry Creek Sioux War Paint, Jessica Mc Rae, Emily Erskin

Scenthound Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'Cherry Creek Sioux War Paint
2nd) Redbone Coonhound, CH'PR'Texas Reds Sheila's Tequila

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOW BOB CH Suni Blazin Saddles @stardrift, Lynda Hicks
Jr. Female BF CH Suni Kindred Spirit W/ Stardrift, Lynda Hicks

Azawakh, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH CH Allalwansahel Papiliodemodocus, Robert Sampson, Alberta Evans, Laura Sampson, R Winn Conaway
RCH Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Allal Wa N'sahel's Bagan, Alberta Evans, R Winn Conaway

Carolina Dog, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF CH Northstar's Rey Of Sunshine, Caitlyn Reisman
CH BOB CH Northstar's American Sniper, Carrie Riley
RCH CH Northstar's Dashing Rainbow, Caitlyn Reisman

Rhodesian Ridgeback, 5 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM Mythicals Anything Is Possible, Kimberly Rogers
BHM RBM CH Lionhounds Pride Of Baltazar, Cheryl Lantz, Chance B Billedeau
CH CH Simmons Elegant Ridge Laneema, Jane Simmons
RCH CH Mythical's Mission Of Mercy SPOT-ON, Kimberly Rogers
GRCH BOB CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT, Jane A Simmons

Silken Windhound, 17 Entries
Judge Katherine G Short
Int. Male BM BOW CH'PR'Kumbaya Desperado Of Pura Vida, Luann Sanders
Female Puppy 'PR'Allagante Summersspirit Ablaze, Donna Murphy
Int. Female 'PR'Gryffyn's Aeyrie Aces Wild, R Lynn Shell
Adult Female RBF 'PR'New Beginnings Aisha, Madge Breslof
BHF BF 'PR'Attaway-kinobi Jolie Blonde, Rebecca Peters-campbell, Melissa J Pearce
CH CH Gryffyns Aeyrie Ballroom Blitz, R Lynn Shell
RCH CH'PR'Clayborn's Phantom Night Owl, Angela Isek
GRCH BOB GRCH'PR'Kumbaya Macadamia Dna, Kent Jones Or Jay Cusker

Whippet, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Debmar Love Never Dies, Ruth Booker, Deborah Howard, Deborah Bham, Ashley Whitmore

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Afghan Hound, CH Suni Blazin Saddles @stardrift
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Kumbaya Macadamia Dna
3rd) Carolina Dog, CH Northstar's American Sniper
4th) Whippet, CH Debmar Love Never Dies

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF CH Poetry's Milla's Melody, Teija Maynard
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM CH Mystique Kastle Excalibur, Douglas Matney, Louann J Smith
Jr. Male Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Mojazz Morning Glory Sunrise, Mona Stilson
CH CH Isleof Stardust At Antigua, Melissa Priddy, Brooke Priddy, Kayla Priddy
RBM Painted My Love Story T Goda Carina Taylor
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Standard Poodle M/C, CH Mojazz Morning Glory Sunrise
3rd) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 9 Entries
Judge Lady Karen Watson
STANDARD
Adult Male BMV RBM CH'PR'Foxx's Bbcook Blakk Lobo, Bette Cook
Female Puppy BFV RBF 'PR'Mikka's Cosmic Love Calera, Linda Orton
TOY
Jr. Male BMV BM BOW CH'PR'Foxx's Phoenix From The Ashes, Sheila Sweet
Female Puppy BFV BF CH'PR'Foxx's Silver Lace, Sheila Sweet
CH BOB CH'PR'Mikka-diamond E's Ruby Red, Linda Orton
RCH GRCH'PR'Totemhills Winter Time Blues, Sheila Sweet
GRCH GRCH'PR'Foxx's Polished Platinum, Sheila Sweet

American Eskimo, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Debonair Rock Star, Michelle Fitch, Mark Fitch

Samoyed, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM BOB CH Polar Mist Carefee Keiko, Bethanie Walder

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM BOB CH Icewind California Highway Patrol, Lisa Halpain

Northern Breed Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Samoyed, CH Polar Mist Carefee Keiko
2nd) Siberian Husky, CH Icewind California Highway Patrol
3rd) American Eskimo, 'PR'Debonair Rock Star
4th) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Mikka-diamond E's Ruby Red

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM Lostmule The Trouble With Fire, Melissa Ayers
CH BOB UAGI CH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges
RCH UCD URX URO3 UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy RBF CH Broadway's Glory Be, Maggie Pryor
Jr. Female BF BOB Cedar Hill Coming In Haute, Becky Barnes

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
MALINOIS
Adult Male BMV BM BOB Belcol Hot Wheels On Fire SPOT-ON, Tiffany Holley, Toby Holley

Dutch Shepherd, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH CH Ferrnando Des Fonds De Gueule, Carlos T Grahm
RCH CH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell
GRCH BOB GRCH Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF Callie Vom Kohlerhaus, Debra Kohler, Kimberly Rogers
CH BOB CH 3colors Sharp Dressed Man, Jessica Mc Rae
RCH CH 3colors Slow Dance With The Moon, Sunshine Gipson, Emily Erskin
GRCH GRCH Herzog Von Haus Der Sicherheit, Marlene Dusty Graham

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOB Listed Entry
RCH AV NI PTM URO1 CH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB GRCH Imperial Miss Oklahoma, Patricia Runge, James Kuhn
RCH CH Imperial Madesto In Luv, James Kuhn, Patricia Runge

Herding Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
2nd) Dutch Shepherd, GRCH Mea Culpa Van Neerland
3rd) German Shepherd Dog, CH 3colors Sharp Dressed Man
4th) Australian Cattle Dog, UAGI CH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge Cynthia Sanders
HAIRLESS
Jr. Male BMV BM BOW CH'PR'Bellridge's Chili Ancho, Kari L Jepson, Gary W Jepson
Jr. Female RBFV RBF CH Hi-lifes Rapunzelletdownurhair, Heather Perillo
BHF BFV BF Strider's Spice'n Up Your Life, Debbie Holmes, Jody Bacon
GRCH BOB PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
BHM BM 'PR'Max Blue Haven, Carlton Myers
Jr. Female Invalid Entry
CH BOB UNJ CA UWP CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Teresa L Kocher
STANDARD
Female Puppy BFV BF Listed Entry
CH CH'PR'Cohills Play'n By My Own Roolz, Amanda Hill
RCH CH'PR'Aacres John Henry, Catherine L Adams, Cory Downey Hart
GRCH BOB GRCH'PR'Cohills Riding The Edge, Amanda Hill, Debbie Holmes, Barbara Trammell

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB CH Texxas White Star, Carolyn L Olson

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM BOB Cambridge Voodoo 3, Susie Eberhardt

Teddy Roosevelt Terrier, 9 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW BOB 'PR'Aspen's I'm Levi Of Little Bits, Larry J Smith
Adult Male RBM Scooter Moreau, Jean Moreau
Jr. Female BF Aspen's Mercy Mercy Me, Deborah Botruff
BHF RBF 'PR'Aspen's Magnolia, Deborah Botruff
CH GRCH Triple C Red Neck Woman Of Ahk, Cheryl Wimberly
RCH CH Flowrider's Nip And Tuck, Sandra Hamilton
GRCH GRCH Aspen's Let Ur Light Shine @ark, Mary Bitzer, Zach Bitzer, Caeli Kunkel

Terrier Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) American Hairless Terrier, PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left
2nd) American Pit Bull Terrier, UNJ CA UWP CH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, 'PR'Aspen's I'm Levi Of Little Bits
4th) Rat Terrier, GRCH'PR'Cohills Riding The Edge

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOB Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB Fiacrewoodwynd It Hap'nd 1 Night, Valeri Collum Devaney

French Bulldog, 6 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH CH Dr's Billie Jean Coeur De Lion, Christine Wills
RCH CH Tx Pride's Honeysuckle Rose, Shannon Kelly
RBM Listed Entry

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Int. Female BF BOB CH Infiniti She's Got Legs, Taylor Barnes

Poodle, 5 Entries
Judge Katherine G Short
MINIATURE
Int. Male Invalid Entry
CH BOB CH Deray's Ready To Rock, Velma Stoneburner, Robert Stoneburner
RCH CH Byu One Small Step @ Valentine, Velma Stoneburner, Joan Priest
GRCH URO2 GRCH Windamers Viva Las Vegas SPOT, Debbie Brazzil

Poodle M/C, 3 Entries
Judge Katherine G Short
MINIATURE
Jr. Female BFV RBFV BF BOB CH Mystique Kastle Patti Page, Douglas Matney, Louann J Smith
TOY
Jr. Female BFV RBF Nika Princess Love Juliany, Charlesie Bowers

Pug, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Dreams Whiskey River, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson

Russkiy Toy, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF BOB Jadestone Stars In The Sky, Janice Williams

Companion Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Italian Greyhound, CH Infiniti She's Got Legs
2nd) Dalmatian, Fiacrewoodwynd It Hap'nd 1 Night
3rd) Chinese Crested, Listed Entry
4th) French Bulldog, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
DOBERMAN PINSCHER, CH SE URO1 AN PTE Northstar's Texas Ranger, Elaine Richman
POODLE, URO2 GRCH Windamers Viva Las Vegas SPOT, Debbie Brazzil

BIS German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
RBIS American Hairless Terrier, PTN GRCH'PR'Floridays Fins To The Left, Debbie Holmes, Kari Jepson

View Event >