Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Michigan Toy Fox Terrier Association (08/25/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

August 25, 2018

Hosted By: Michigan Toy Fox Terrier Association

Location: Whitmore Lake, Michigan

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Gridiron's Elit Playmaker, Terry Blount

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Adult Female BF BOB Lyndobe's I'm Here For A Party, Judith Furlong, William D Furlong

Dogo Argentino, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF Bravewarrior Gia Angeni, Tim Parr, Dana Baber
CH CH'PR'Debonair's Redtail Poe, Tim Parr, Dana Baber
RCH CH Lapryo Embryo Brazil, Tim L Parr
GRCH BOB GRCH Lamania Embryo Brazil, Tim L Parr

Great Dane, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH CH Anandanes Paskiz Nieba Dobry, Melissa Hernly-zuk
GRCH BOB GRCH Tw An Affair To Remember, Jennifer Jo Bussey

Rottweiler, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF CH URO1 Gretta Vom Krafthaus, Sheryl Sabino
CH CH URO1 Mira Von Krafthaus, Sheryl Sabino

Guardian Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Dogo Argentino, GRCH Lamania Embryo Brazil
2nd) Doberman Pinscher, Lyndobe's I'm Here For A Party
3rd) Great Dane, GRCH Tw An Affair To Remember
4th) Bullmastiff, CH Gridiron's Elit Playmaker

Scenthounds

Beagle, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
BHF BF BOB Bearswamp Pretty In Pink, Kenton Williams

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Ketka's Wild Nash Rambler, Terese Worful

Whippet, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB Woods Runner Making Waves, Barbara Timm
Adult Female RBF Woods Runner Winds Of Snovali, Madonna Allore

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Carolina Dog, Bearswamp Pretty In Pink
2nd) Podengo Portugueso, CH Ketka's Wild Nash Rambler
3rd) Whippet, Woods Runner Making Waves

Gun Dogs

Field Spaniel, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW Wyldkatz Eye Of The Tiger, Daphne Stover
GRCH BOB NC PTS GRCH Wyldkatz Rival Of Kings, Megan Marshall, Daphne Stover
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CA UAGII GRCH Pemberley's Night Prowler, Daphne Stover

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOB Wsk's Iron Town Miner, Morghan Minnick

Portuguese Water Dog, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH High Winds Drain The Swamp, Cindy Mannor, Susan Carter, Sarah Bertouille
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH CH Delphinium Mazinblue Jedi Ray, Louanne Whent
RCH GRCH Beaucaniche Ever In Our Hearts, Sherry Stanley
GRCH BOB GRCH Miyazaki's Secret Element SPOT, Tasha Grieser
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Litilann's Skywalker Song, Kathleen Austin, Rebecca Laing-austin

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF Jillafer's Shenanigans4noreason, Jill Meitz, Alyssa Meitz
CH BOB CH Dragon Haus Teun-t, Kimberly Huling
RCH CH Sweet Victoria Of Noble Hill, Alicia Biedenbach
GRCH URO1 GRCH Storm Xvi, Lisa Kelly
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Litilann's Skywalker Song, Kathleen Austin, Rebecca Laing-austin

Gun Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Portuguese Water Dog, CH High Winds Drain The Swamp
2nd) Field Spaniel, NC PTS GRCH Wyldkatz Rival Of Kings
3rd) Standard Poodle M/C, CH Dragon Haus Teun-t
4th) Standard Poodle, GRCH Miyazaki's Secret Element SPOT

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Arctic Rose White Lightning Otrun, Maria Rohrer

Samoyed, 6 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM CH Snobiz Chase Every Dream SPOT-ON, Marcia A Martin, Robin Clark
Female Puppy BF BOW CH Sbz Sweet Dreams R Made Of Ths, Robin Clark
CH CH Snobiz Make A Scene, Robin Clark
GRCH BOB GRCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
RBF Oro Blanco N Sb Fire In Winter Coleen M Baer

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB GRCH Glenn's Take A Chance On Me, Margie Glenn

Northern Breed Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Samoyed, GRCH Oro Blanco Reina Del Universo
2nd) Siberian Husky, GRCH Glenn's Take A Chance On Me
3rd) American Eskimo, 'PR'Arctic Rose White Lightning Otrun

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Int. Female BF BOB Listed Entry

Border Collie, 11 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
BHF RBF CH Old Oaks Sizzlin Sasha, Karen Cattin
CH GRCH Old Oaks Magic Marleigh, Karen Cattin
RCH CH Old Oaks Hot And Spicy, Karen Cattin
GRCH BOB GRCH Old Oaks Just In Time, Karen Cattin
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NV AP VPN PTE AI RATCH AC UWPV URO3 UNJCH UWPCH CA GRCH Old Oaks Fuego, Robin Abbott Or Mike Abbott

Briard, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM Bracken Vom Royale, Caroline Gwizdala
CH BOB GRCH Coppermoon's Enzo Vom Royale, Patti De Bono
RCH CH Ursa Minor Z Diehlomov SPOT, Emily Ten Eyck
GRCH CA PTS AC GRCH Quest Vom Royale, Gail Bauer

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM BOW BOB Apple Acres Winsum Polar Express, Alicia Duffey
Female Puppy BF Tru Lee Winsum Frostbitten, Alicia Duffey
RBF Agape's Sympa And The Winner Is Patricia Gustafson

White Shepherd, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Int. Male BM BOB Sayber King Of The Kassel, Eric Downing, Penny Downing

Herding Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Shetland Sheepdog, Apple Acres Winsum Polar Express
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) German Shepherd Dog, GRCH Coppermoon's Enzo Vom Royale
4th) Border Collie, GRCH Old Oaks Just In Time

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Teresa L Kocher
Adult Female BF 'PR'Bricktown's Rockin Roxi, Susan J Mork, Ryan Boyce
CH CH'PR'True Heart's Cielo Azul, Corina Castillo
RCH CH'PR'L&c Larums Pyro Kid Of Tru Hrt, Corina Castillo
GRCH BOB UFA GRCH'PR'Buckeyes The Wise One, Stephanie Sova

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Int. Male BM BOB Listed Entry

Lakeland Terrier, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
BHM BM CH Tolyn's Victorian Knight, Lynn Mccain
Female Puppy BF RBF BOW BOB CH Tolyn's Mi Amorita, Lynn Mccain
BHF RBF Tolyn's Moonshadow, Lynn Mccain

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB URO1 AC PTE AHD UNJ NN CH Absolute Ly Here 4urentertainment SPOT-ON, Lisa Parsons
RCH UFA EHD EN CH My Absolute Defender, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) American Pit Bull Terrier, UFA GRCH'PR'Buckeyes The Wise One
2nd) Staffordshire Bullterrier, URO1 AC PTE AHD UNJ NN CH Absolute Ly Here 4urentertainment SPOT-ON
3rd) Kerry Blue Terrier, Listed Entry
4th) Lakeland Terrier, CH Tolyn's Mi Amorita

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Ggk Coldcreek Blue Daydreamer, Jennifer Bussey

Chihuahua, 5 Entries
Judge Teresa L Kocher
Int. Male BM BOW CH Lily's Blu Light Special Aliak, Karen E Street
Female Puppy BF Classy Carmen Of True Heart, Corina Castillo, Antonio Castillo
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Rafina Self Portrait, Marian Campbell
RBM Sandys Babes Jose Cuervo Marian Campbell

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM Listed Entry
CH CH Jansen Kiora Dutchess Heart, Candice Radziewicz, Jan Spiker
GRCH BOB GRCH Pardon Me, Jane Ward

French Bulldog, 6 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW Bravos Skadoosh At Bella Coeur, Lori Fahndrich
Female Puppy BF Yorkplace Ah Aubergine At Bc, Lori Fahndrich
CH BOB GRCH C And D's Boss Mon Spanky, Pat Kurth
GRCH GRCH C And D's Why Knot The Teddy Bear, Pat Kurth
RBF Listed Entry

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
BHM BM BOW BOB CH Freespirit's Midnight Storm, Linda K Grems
BHF BF Freespirit's Strawberry Shortcake, Linda K Grems

Pug, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH GRCH Lowries Exquisite Loretta Lynn, Jessica Diperna
GRCH BOB GRCH Exquisite My Little Ernie, Mary Di Perna, Jessica Di Perna
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Atlantis' I'm A Flirt, Mary Di Perna, Jessica Di Perna

Companion Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) French Bulldog, GRCH C And D's Boss Mon Spanky
2nd) Chihuahua, GRCH Rafina Self Portrait
3rd) Chinese Crested, GRCH Pardon Me
4th) Pug, GRCH Exquisite My Little Ernie

BIS Dogo Argentino, GRCH Lamania Embryo Brazil, Tim L Parr
RBIS Shetland Sheepdog, Apple Acres Winsum Polar Express, Alicia Duffey

View Event >