Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (08/18/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

August 19, 2018

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 5 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOW BOB Kalinka Esugey Bogatur, Larissa Kounine, Michael Kounine
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Kalinka Emannuel For Midnightsolo, Jean Brown
BHF BF Midnightsolo Dream Maker, Jean Brown
CH Listed Entry

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOW BOB CH Ravalleses Casino Royale, Angela Ravallese, Alessia Macri
Jr. Male RBM Listed Entry
Jr. Female RBF Ravalleses Black Caviar, Angela Ravallese
Int. Female BF Ravalleses Winter Is Coming, Angela Ravallese
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Eugen Arya Chanel, Eugenia Nagel

Great Dane, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URO1 CH Kiss Me Blue, Beth Crawford

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOB Knockout Alarm Beskyd, Trevor Gilbert

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Giant Schnauzer, CH Eugen Arya Chanel
2nd) Doberman Pinscher, CH Ravalleses Casino Royale
3rd) Standard Schnauzer, Knockout Alarm Beskyd
4th) Black Russian Terrier, Kalinka Esugey Bogatur

Scenthounds

Dachshund, 4 Entries
Judge Debra Florek
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW Doxieluv That'll Be The Day, Cassie Rzeznik
Female Puppy BFV BF Doxieluv Remembrance, Tina Gibson
CH BOB CH Rockindox Rock Hound, Cassie Rzeznik
RCH CH Rockindox Screech Hound, Cassie Rzeznik

Scenthound Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Dachshund, CH Rockindox Rock Hound

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB 'PR'Secrethavenwnsbrezerunway Jade, Cathie Leloff
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH'PR'Bre-z-rds Painted Horse @runwy, Brenda Katz
'PR'Secrethavenwnsbrezerunway Jade, Cathie Leloff

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen

Whippet, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH Mccartney's Xpensive Date, Pam Pettit
RCH CH Mccartney's Star Line Up, Pam Pettit

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Whippet, CH Mccartney's Xpensive Date
2nd) Thai Ridgeback, CH Keats Heart Of Gold
3rd) Silken Windhound, 'PR'Secrethavenwnsbrezerunway Jade

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB AE PTE CH Nanjay's Agusta Rose, Heather Atkinson

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Debra Florek
BHF BF CH K-lar's Chocolate Lily Bijou, Laura Turner
CH CH Urban Art Freedom, Cherie Perks, Nancy Musters, Debra Pohl, Rayna White
RCH CH Delphinium Mazinblue Jedi Ray, Louanne Whent
GRCH BOB UAGII URO3 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 5 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry, Diane Welsh

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Standard Poodle, UAGII URO3 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON
2nd) English Springer Spaniel, AE PTE CH Nanjay's Agusta Rose
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Deb Beean
Female Puppy BF BOB Maplemyst True North, Amanda Lumsden

Samoyed, 2 Entries
Judge Deb Beean
Female Puppy BF Snowybear's Dani D, Tina Gibson
CH BOB CH Snowybear's Lauren Bacall, Tina Gibson

Northern Breed Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Finnish Lapphund, Maplemyst True North
2nd) Samoyed, CH Snowybear's Lauren Bacall

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Deb Beean
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
BHM RBM Charjan Redsails In The Sunset, Donna Kolaski, Charles White, Janice White
Female Puppy BF Hearthside Border Gal At Ausiezip, Shelley Gladu

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Deb Beean
TERVUEREN
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Deb Beean
ROUGH
Int. Female BFV BF BOB Glasgowhill's Serendipity, Sandra Hamilton

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Female BF Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Noblewoods Baby G, Kelly Faddoul-rutkowski

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Deb Beean
Int. Female BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB CH URO1 Kell Sharrow Annalisa SPOT, Gillian Eiloart

White Shepherd, 7 Entries
Judge Deb Beean
Male Puppy BM Hoofprint Inferno, Erinn-bre Sweeney
CH CH Braehead's Amber, Lynda Proulx
RCH CH White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
GRCH BOB GRCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Worrywort Xavier, Lynda Proulx, Linda Lipford
NFP Hoofprint Jolene, Lynda Proulx
BRACE, 2 Entries
Brace: CH White Star's Victorious Donner SPOT-ON, Skyler Delang, Cynthia L Goss
UJJCH CA URO1 GRCH Foxhunt's Scottish Gillie SPOT, Beth Crawford

Herding Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) White Shepherd, GRCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) Shetland Sheepdog, CH URO1 Kell Sharrow Annalisa SPOT
4th) German Shepherd Dog, CH Noblewoods Baby G

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Deb Beean
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Border Terrier, 1 Entry
Judge Deb Beean
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB CH Rivendell Good Gracious, Sherry Leitch

Norfolk Terrier, 2 Entries
Judge Deb Beean
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB URO1 AC PTE AHD UNJ NN CH Absolute Ly Here 4urentertainment SPOT-ON, Lisa Parsons

Teddy Roosevelt Terrier, 4 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Male BM CH'PR'Flowrider's Lickety Split, Sandra Hamilton
Int. Female BF BOW BOB CH Flowrider's Dream Works, Sandra Hamilton
CH CH'PR'Flowrider's Electric Blue, Sandra Hamilton
RBF Flowrider's All That Jazz Sandra Hamilton

Terrier Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Staffordshire Bullterrier, URO1 AC PTE AHD UNJ NN CH Absolute Ly Here 4urentertainment SPOT-ON
2nd) Jack Russell Terrier, CH Rivendell Good Gracious
3rd) Norfolk Terrier, Listed Entry
4th) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Deb Beean
CH BOB CH Mama D's Sensational Phoebe, Tina Deprez
RCH CH Jinks I'm Precious Prue, Harold Steinke

Dalmatian, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB PTA CH Rockstar's Haphazard SPOT, Heather Parsons

Poodle, 4 Entries
Judge Deb Beean
MINIATURE
Female Puppy BFV RBF Listed Entry
TOY
Jr. Female RBFV Diannas Red Roses For Lynroys, Linda Gourley
BHF BFV BF BOB CH Lynroys U R Cute As A Button, Linda Gourley
CH Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Poodle M/C, 4 Entries
Judge Deb Beean
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
RBFV Listed Entry
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Dalmatian, PTA CH Rockstar's Haphazard SPOT
2nd) Poodle, CH Lynroys U R Cute As A Button
3rd) Poodle M/C, Listed Entry
4th) Boston Terrier, CH Mama D's Sensational Phoebe

BIMBS Giant Schnauzer, CH Eugen Arya Chanel, Eugenia Nagel
RBIMBS Dalmatian, PTA CH Rockstar's Haphazard SPOT, Heather Parsons

View Event >