Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (08/17/2018) / Conformation - Saturday, Show 2

August 18, 2018

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOW CH Mercury's Blak Tie Affair, Joy Neuenschwander
BHF BF CH Supernova Infinita Von Rambo, Laura Rambo
GRCH BOB GRCH Rambo's The Circle Is Complete, Laura Rambo, Joy Neuenschwander
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Rambo's The Circle Is Complete, Laura Rambo, Joy Neuenschwander
GRCH Luce Del Sole Von Rambo SPOT, Laura Rambo

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Adult Female Invalid Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
GRCH BOB URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin

Rottweiler, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB URX5 CH UROG Kinjacks Myheart Belongs To Daddy, Nancy Caroline Sherman Or R D Hoover

Guardian Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Great Dane, URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT
2nd) Boxer, GRCH Rambo's The Circle Is Complete
3rd) Doberman Pinscher, Invalid Entry
4th) Rottweiler, URX5 CH UROG Kinjacks Myheart Belongs To Daddy

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOB URO1 Tifari's All About The Journey, Nancy Caroline Sherman, Ron D Hoover

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Rhodesian Ridgeback, URO1 Tifari's All About The Journey

Gun Dogs

English Setter, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOW BOB CH Leki's Brutus Maximus, Darrick B King
Int. Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Winterswind Welcometothe Darks, Stevi Ann Weaver

Gun Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Standard Poodle, CH Leki's Brutus Maximus
2nd) English Setter, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Int. Male BM BOB UAGI Mary-sue's Yukon Quest, Danette Clayton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Siberian Husky, UAGI Mary-sue's Yukon Quest

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Autumn Wind Diamonds Are 4ever, Carolyn Zernick

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
TERVUEREN
Jr. Female BFV BF BOB CH Shumaker Hills May Luck Endure, Amber Thomas
BHF RBFV RBF Listed Entry

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF India Hartis Bohemia Symphony, Lisa Weaver
CH BOB URO2 CH Zyko Von Huerta Hof, Katie J Mc Donald
GRCH PTS NN CA GRCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Female BF BOB Leb Raah's Gypsy Rose Lee, Jennifer Harman

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB GRCH Mariah's Wine & Roses, Suzanne L Crider, Danette Clayton
RCH CH Wheatcrofts Daniel Patrick, Kim Smith
GRCH UWP UCD URO3 UGRACH12 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Kim Smith
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Wheatcroft's Mackennas A Keepe, Danette Clayton
CH Wheatcrofts Daniel Patrick, Kim Smith
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Morningstars Megan @ Wheatcrof, Kim Smith

White Shepherd, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Royals Mystic River, Shelly Vanett
GRCH GRCH Royal Chantilly Sunrise SPOT, Jean Reeves
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Starfyre's Promised One, Sharyl Sadowski

Herding Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) German Shepherd Dog, URO2 CH Zyko Von Huerta Hof
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH Shumaker Hills May Luck Endure
3rd) Australian Shepherd, CH Autumn Wind Diamonds Are 4ever
4th) Min American Shepherd, Leb Raah's Gypsy Rose Lee

Companion Dogs

Miniature Pinscher, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB GRCH Keepsakes Dezigner Lace, Barbara May
RCH URO1 CH Nicolerin's Cowboy Casanova, Lillian Iazzetto Or Sandee White

Poodle, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Dream Klasyk Wysp Of Mine, Barbara L Schoene

Companion Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Miniature Pinscher, GRCH Keepsakes Dezigner Lace
2nd) Poodle, CH Dream Klasyk Wysp Of Mine

TOTAL DOG QUALIFIERS
SHETLAND SHEEPDOG, UWP UCD URO3 UGRACH12 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Kim Smith

BIS Great Dane, URO1 GRCH Saravilla Lady Ella Nora SPOT, Elizabeth Mignin
RBIS German Shepherd Dog, URO2 CH Zyko Von Huerta Hof, Katie J Mc Donald

View Event >