▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Bay Area Regional Kennel Clu / Conformation Saturday Show 2

October 1, 2016

Location: Corunna, Michigan

GUARDIAN DOGS
BERNESE MOUNTAIN DOG, 3 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
CH CH Hip Hop Iz Bolshogo Doma, Christine Mc Lean
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry
BOXER, 2 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Female Puppy BF BOB CH La Diva Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez, Laura Rambo
BHF RBF Dolce Infinito Von Rambo, Laura Rambo
DOBERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Lyndobe's Atticus Thrilled To, Jeffrey T Van Gelderen
GREAT DANE, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM BOB Listed Entry
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM BOB URO1 Phoenix's Gun Slinging Texan, Kerstyn Parent, Dawn Rexrode
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Bernese Mountain Dog, Listed Entry
2nd) Great Dane, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, Listed Entry
4th) Boxer, CH La Diva Box Von Sanchez

SCENTHOUNDS
BASSET FAUVE DE BRETAGNE, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Int. Male BM BOB CH Blevwils Garcon, Shirley Darnell
TREEING WALKER COONHOUND, 5 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Adult Male BM BOW CCH CH'PR'Bear Claw's Red Eagle Freedom, Lynn Buzzell
Female Puppy BF 'PR'Bear Claw's Cc Joy, Lynn Buzzell
CH BOB CCH'PR'Bert's Bear Claw Mighty Mack, Gary Bert, Amanda Bert
RCH CCH GRCH'PR'Bear Claw's Cherokee Dream, Lynn Buzzell
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Basset Fauve De Bretagne, CH Blevwils Garcon
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Bert's Bear Claw Mighty Mack

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
SILKEN WINDHOUND, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
GRCH BOB GRCH'PR'Windspirit Dionysus Dna, Wendy Mydlo Or Thaddeus Mydlo
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Windspirit Dionysus Dna

GUN DOGS
BRACCO ITALIANO, 2 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Int. Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP Listed Entry
BRITTANY, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Jr. Female BF BOB CH Classics Can Do Hi Dilemma, Mary Wolnewitz
Adult Female RBF Classic Mustang Shelby, Mary Wolnewitz
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH URO1 Northwyns Miss Evvie Lyn, Elizabeth Mignin
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 2 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER, 3 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Int. Female BF Gazebo's Best Kept Secret, Megan White
BHF RBF Gsr's Glitter In The Darkness, Rebecca Bogoski
CH BOB CH Micin's Broxden Talkofthetown, Peggy C O'keeffe
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Riversedge Minnie's Kiss Goodnite, Leah Talaski, Tom Talaski
STANDARD POODLE M/C, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
GRCH BOB GRCH Show-me The Eagle Has Landed, Deborah Kiper, Alexandra Beach
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Golden Retriever, Gazebo's Best Kept Secret
2nd) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
3rd) Chesapeake Bay Retriever, CH URO1 Northwyns Miss Evvie Lyn
4th) Brittany, Classic Mustang Shelby

NORTHERN BREEDS
GERMAN SPITZ, 3 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Cassandra's Ms Molly, Cassandra Britt
RCH GRCH Cassandra's Heidi, Cassandra Britt
SIBERIAN HUSKY, 2 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
GRCH BOB GRCH Snowborn's The Buck Stops Here, James C Holt, Diana Brumbaugh
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) German Spitz, CH Cassandra's Ms Molly
2nd) Siberian Husky, GRCH Snowborn's The Buck Stops Here

HERDING DOGS
GERMAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM Listed Entry
GRCH BOB NE PTS NC URO1 CAX GRCH Rayna Vom Royale SPOT-ON, Gail Bauer
SHETLAND SHEEPDOG, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
GRCH BOB GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: CH Meged's Champion Of The Guard, Dale L Kuhn
GRCH Carmylie Greenbriar, Terrance D Kuhn And Dale L Kuhn

COMPANION DOGS
CHINESE CRESTED, 3 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Pardon Me, Jane Ward
RCH CH Keto's Ruby Slippers, Marge Frost
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Chinese Crested, CH Pardon Me

TOTAL DOG QUALIFIERS
German Shepherd Dog, NE PTS NC URO1 CAX GRCH Rayna Vom Royale SPOT-ON, Gail Bauer
Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

BIMBS German Spitz, CH Cassandra's Ms Molly, Cassandra Britt
RBIMBS Golden Retriever, Gazebo's Best Kept Secret, Megan White