Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Silver City K-9 Club (08/11/2018) / Conformation - Sunday, Show 2

August 12, 2018

Hosted By: Silver City K-9 Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Boxer, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
BHF BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Roland L Pelland
Male Puppy BM Saratoga Cant Touch This, Christy Jordan
Female Puppy BF BOW Saratoga Sweet Sensation, Christy Jordan
CH BOB CH Saratoga Victorian Stroll, Christy Jordan
RCH CH Apollo Xxxv Jr., Tory Davis

Great Dane, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Roland L Pelland
CH BOB URO2 CH Belladomina's Reign SPOT-ON, Alison Ouellette
RCH CH URO1 Derringer Vom Rabenbucht SPOT-ON, Margaret Bryan

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
CH BOB CH Carmen Its A Grandslam, Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Great Dane, Listed Entry
2nd) Rottweiler, URO2 CH Belladomina's Reign SPOT-ON
3rd) Bullmastiff, Listed Entry
4th) Saint Bernard, CH Carmen Its A Grandslam

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Roland L Pelland
Jr. Female BF BOB Blevwil Roses Are Red, Margaret Sharis

Scenthound Group Winners
Judge: Roland L Pelland
1st) Basset Fauve De Bretagne, Blevwil Roses Are Red

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Austina Heinz
Jr. Female BF CH'PR'Hhf Maria De Medici, Laura Vondermuhll
CH CH Kohana's Autumn Midnight Magicdna, Laura Vondermuhll, Christine Port
RCH CH'PR'Cool Run Taji, Nancy E Wakeham, Patricia L Dunn
GRCH BOB GRCH'PR'Solo's The Reaping, Pam Kilby
RBF 'PR'Hhf Catarina De Medici Laura Vondermuhll

Whippet, 2 Entries
Judge Austina Heinz
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Timbreblue Bellatrixblack@phoenix, Susan Alcober Halpin

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Whippet, CH Timbreblue Bellatrixblack@phoenix
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Solo's The Reaping

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Austina Heinz
CH BOB CH Ashbrook Vintage Ride, Susan Stilwell

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Austina Heinz
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Flat-Coated Retriever M/C, 2 Entries
Judge Austina Heinz
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Austina Heinz
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF CH URO1 Sunfire Dream A Lil Dream Of Mimi, Laura Aust-olkin
CH BOB CH Mardovar's Legend Of The Moon, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Austina Heinz
Int. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Int. Female RBF CH Calsam Wilann Starburst Cedarw, Annmarie Wilson
Adult Female Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Austina Heinz
BHF BF BOB Debonair Rumor Has It Doevalley, Danielle Rouleau

Gun Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Field Spaniel, CH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) English Springer Spaniel, Listed Entry
3rd) English Cocker Spaniel, CH Ashbrook Vintage Ride
4th) Flat-Coated Retriever M/C, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Jr. Female BF BOB Listed Entry

American Eskimo, 4 Entries
Judge Deborah J Allen
MINIATURE
Female Puppy BFV BF 'PR'Frostiwyt Smokin Hot Love Affair, Keira Marie Nguyen, Truong Nguyen
Jr. Female RBFV RBF 'PR'Snow Buddies Tiger Lily, Keira Nguyen
CH CH'PR'Akasa's White Lightning, Darlene James
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's Kaneq Tikaani, Sallyellen R Schilling, Camille Gagnon

Samoyed, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Silver Birch Lil Ms Thing, Beth Ortensi
RCH CH White Magic's Dream Catcher, Darlene James

Northern Breed Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's Kaneq Tikaani
2nd) Samoyed, CH Silver Birch Lil Ms Thing
3rd) Alaskan Malamute, Listed Entry

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Homestretch Icon De L'aurore, Kristine R Barberi

Cardigan Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Deborah J Allen
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW CH Whiteraven Spirit Of Intellect, Sid Calzolari
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Waggerland Space Cowboy, Sarah Davis
RCH CH White Raven Storm The Sorrow, Sarah Davis, Joanna Kimball, Adrienne A Harkavy
GRCH BOB URO1 GRCH Winddancer Ashe Me No Question, Beverly Reid

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
BHF BF BOB CH Wyndemere&4clvrs Raise The Bar, Cynthia Booth

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Deborah J Allen
Adult Male BM Mistybrooks Panda Crossing, Katrina L Stewart, Shannalee Michalsky
CH BOB GRCH Kassank Bluvu Darkside O'the Moon, Patricia Ferrell
RCH CH Blu Vu Starry Starry Night, Marguerite Schnepel

Herding Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Cardigan Welsh Corgi, URO1 GRCH Winddancer Ashe Me No Question
2nd) Min American Shepherd, CH Wyndemere&4clvrs Raise The Bar
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH Homestretch Icon De L'aurore
4th) Shetland Sheepdog, GRCH Kassank Bluvu Darkside Othe Moon

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Mary Happel
Female Puppy BF Carter's Runnin' On The Ledge, Ellen H Kennedy
CH CH UWP Bragg's La Vie Rose, Linda Kellogg
GRCH BOB URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CAX CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie

Scottish Terrier, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH Hopel Popel Royal Heiress, Gail Fournier

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) American Pit Bull Terrier, URO2 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Scottish Terrier, CH Hopel Popel Royal Heiress
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
4th) Rat Terrier, CAX CH Dtm Three Times The Charm

Companion Dogs

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Mary Happel
CH BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
RCH CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson

French Bulldog, 2 Entries
Judge Mary Happel
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Backofthemoon Jumpstartmyheart, Bronwyn H Bresnahan

Companion Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush
2nd) French Bulldog, GRCH Backofthemoon Jumpstartmyheart

TOTAL DOG QUALIFIERS
ROTTWEILER, URO2 CH Belladomina's Reign SPOT-ON, Alison Ouellette
GOLDEN RETRIEVER, CH URO1 Sunfire Dream A Lil Dream Of Mimi, Laura Aust-olkin

BIS Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
RBIS Great Dane, Listed Entry

View Event >