▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Mid-Atlantic Kennel Club / Conformation - Sunday, Show 2

November 13, 2016

Location: Richmond, Virginia

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Tami Hayden
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Vonengel Front¢er @ Just Say, Wendy Keene, Natalie Brock, Sherry Von Engel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Tami Hayden
Jr. Male BM Kelviews Neverwasteahotafternoon, Brooke Miller, Tiffany Miller
CH BOB URO2 CH Abigail Von Herzen, Amanda Bowler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike

Entlebucher, 1 Entry
Judge Tami Hayden
CH BOB CH Obediah Of Wildhorn, Pam Parent

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Tami Hayden
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) Bernese Mountain Dog, CH Vonengel Front¢er @ Just Say
2nd) Doberman Pinscher, URO2 CH Abigail Von Herzen
3rd) Entlebucher, CH Obediah Of Wildhorn
4th) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Tami Hayden
CH BOB CGRCH Shenanigans Raising The Roof, Colleen Gallagher
RCH CCH Shenanigans Odd Man Out, Colleen Meek Or Christina Meek
GRCH CGRCH Devana I Wish You Enough, Colleen Gallagher

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Tami Hayden
CH BOB CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar
RCH CA FCH GRCH CCH'PR'Sumit's July 4th Gone Blu, Donna Morgan Guizar Or Samuel Guizar
GRCH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Wayne Steele

Scenthound Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) Bluetick Coonhound, CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
2nd) Beagle, CGRCH Shenanigans Raising The Roof

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rhodesian Ridgeback, 3 Entries
Judge Tami Hayden
CH BOB GRCH Lionhounds Tumaini Kengele, Cheryl Lantz, Dave Rowsey
RCH GRCH Lionhounds Mkubwa Masikio, Cheryl Lantz, Russell Rowsey

Whippet, 2 Entries
Judge Tami Hayden
Male Puppy BM Dreamweaver Enterprise First Mate, Julie Negri
CH BOB CH Flymarin Alwaysontime Redcliffe, Nancy A Doucette

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) Whippet, CH Flymarin Alwaysontime Redcliffe
2nd) Rhodesian Ridgeback, GRCH Lionhounds Tumaini Kengele
3rd) Basenji, Listed Entry

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Jr. Female BF BOB CH Barnums Amazing Eagles Wings, Sheila Millette

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Tracy Doty
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper, Austina Heinz, Gina Plott
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Beach Bum Moving Mountains, Austina Heinz, Gina Plott

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Tracy Doty
BHF BF BOB CH Fieldfine Gift Of Gold, Dorothea Hand, Dorothea Simberlund

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Tracy Doty
CH BOB CH Golden Rose Sammie's A Star, Julie Cooke
RCH CH Golden Rose Light My Fire, Julie Cooke

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Tracy Doty
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB GRCH Looking For Trouble @ Crumpcreek, Gerald W Kanner
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Potomac Creek's Willow Breeze, Paula Scholz

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Vizsla, 2 Entries
Judge Tracy Doty
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr, Susan Dellapenta

Gun Dog Group Winners
Judge: Tracy Doty
1st) German Shorthaired Pntr, CH Fieldfine Gift Of Gold
2nd) English Cocker Spaniel, GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper
3rd) Labrador Retriever, GRCH Looking For Trouble @ Crumpcreek
4th) Vizsla, CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Tracy Doty
CH GRCH'PR'Hot's Dusty Tumbleweed V Mak's, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
RCH GRCH'PR'Hot Shenandoah Shawnee V Mak's, Helen M Kutska, Melanie A Kutska
GRCH BOB GRCH'PR'Hot Shenandoah Cheyenne At Mak, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

American Eskimo, 2 Entries
Judge Tracy Doty
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Nuuktok's Warrior Princess, Deborah Allen
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Tracy Doty
Female Puppy BF BOB CH Sstarblacice Bootscootn Boogie, Jennifer Williams, Michelle Wasielewski
CH CH Blackice's Dirty Denim, Jennifer Williams

Northern Breed Group Winners
Judge: Tracy Doty
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me
2nd) Siberian Husky, CH Sstarblacice Bootscootn Boogie
3rd) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Hot Shenandoah Cheyenne At Mak

Herding Dogs

Australian Shepherd
Judge Tami Hayden
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Jr. Male BM BOB Avatar's Catfish Of Bayshore, Stacy Einck-paul, Diana Smith, Nancie Mages, J Frank Baylis

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Female Puppy BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Tami Hayden
Jr. Male RBM Lim Aritar Bastet, Keith W Takacs, Amy Morrisson
Int. Male BM BOW UWP CH Filam Xerxes Vomhaus Morrisson, Steven J Siwecki
Female Puppy BF Callie Vom Kunkel, Diane Ronneberg
CH BOB CH Jeaux Vom Haus Morrisson SPOT, Keith Takacs, Amy Morrisson
RCH CH Mojo Von Delacruz, Gloria E Daniels

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Tami Hayden
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Tami Hayden
CH BOB URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Adult Female BF BOB Will O'wisp On Thin Ice, Cynthia J Webster And Sarah Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) German Shepherd Dog, CH Jeaux Vom Haus Morrisson SPOT
2nd) Pembroke Welsh Corgi, URO2 CH Lca Little Sherman Tank
3rd) Old English Sheepdog, URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare
4th) Border Collie, Avatar's Catfish Of Bayshore

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Tracy Doty
Female Puppy RBF 'PR'Ka's Shaw's Chocolate Starfish, Warren Shaw
Jr. Female BF BOB CH Storytime's Candle In The Wind, Ruth K Teeter

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Tracy Doty
CH CH Private Stock Thisishow We Do It, Tyler Crane
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Terrier Group Winners
Judge: Tracy Doty
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear
2nd) American Pit Bull Terrier, Diamond Pride's Spice's Ego

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Int. Male BM BOB CH M.t.o. Life In The Fast Lane, Stephanie Fedder

Companion Dog Group Winners
Judge: Tracy Doty
1st) Chinese Crested, CH M.t.o. Life In The Fast Lane
2nd) American Bully, Listed Entry

BIMBS Bluetick Coonhound, CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar
RBIMBS German Shepherd Dog, CH Jeaux Vom Haus Morrisson SPOT, Keith Takacs, Amy Morrisson