▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Mid-Atlantic Kennel Club / Conformation - Sunday, Show 1

November 13, 2016

Location: Richmond, Virginia

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Tracy Doty
BHF BF BOB Listed Entry
CH CH Vonengel Front¢er @ Just Say, Wendy Keene, Natalie Brock, Sherry Von Engel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
NFP Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Tracy Doty
Jr. Male BM BOB Kelviews Neverwasteahotafternoon, Brooke Miller, Tiffany Miller
CH URO2 CH Abigail Von Herzen, Amanda Bowler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike

Entlebucher, 1 Entry
Judge Tracy Doty
CH BOB CH Obediah Of Wildhorn, Pam Parent

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Tracy Doty
CH BOB CH Celtic Cross Into Darkness, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tracy Doty
1st) Entlebucher, CH Obediah Of Wildhorn
2nd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Into Darkness
3rd) Bernese Mountain Dog, Listed Entry
4th) Doberman Pinscher, Kelviews Neverwasteahotafternoon

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Tracy Doty
CH BOB CGRCH Shenanigans Raising The Roof, Colleen Gallagher
RCH CCH Shenanigans Odd Man Out, Colleen Meek Or Christina Meek
GRCH CGRCH Devana I Wish You Enough, Colleen Gallagher

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Tracy Doty
CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar
RCH CA FCH GRCH CCH'PR'Sumit's July 4th Gone Blu, Donna Morgan Guizar Or Samuel Guizar
GRCH BOB CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Wayne Steele

Scenthound Group Winners
Judge: Tracy Doty
1st) Bluetick Coonhound, CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours
2nd) Beagle, CGRCH Devana I Wish You Enough

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rhodesian Ridgeback, 3 Entries
Judge Tracy Doty
CH BOB GRCH Lionhounds Tumaini Kengele, Cheryl Lantz, Dave Rowsey
RCH GRCH Lionhounds Mkubwa Masikio, Cheryl Lantz, Russell Rowsey

Whippet, 2 Entries
Judge Tracy Doty
Male Puppy BM Dreamweaver Enterprise First Mate, Julie Negri
CH BOB CH Flymarin Alwaysontime Redcliffe, Nancy A Doucette

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tracy Doty
1st) Whippet, CH Flymarin Alwaysontime Redcliffe
2nd) Rhodesian Ridgeback, GRCH Lionhounds Tumaini Kengele
3rd) Basenji, Listed Entry

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Tami Hayden
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Jerabe Goldengait Blast D Past, Austina Heinz, Gina Plott
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry, Austina Heinz, Gina Plott
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Faerytail Cast The First Spell, Kayla Heinz Or Austina Heinz

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Tami Hayden
BHF BF BOB CH Fieldfine Gift Of Gold, Dorothea Hand, Dorothea Simberlund

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Tami Hayden
CH BOB CH Golden Rose Light My Fire, Julie Cooke
RCH CH Golden Rose Sammie's A Star, Julie Cooke
GRCH GRCH Atlanticgolds Gone Yonder, Jean Hoke

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Tami Hayden
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH GRCH Looking For Trouble @ Crumpcreek, Gerald W Kanner
RCH Listed Entry
GRCH Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Tami Hayden
Male Puppy BM Sapphire's Under Investigation, Wendy Coffey
CH BOB URO1 GRCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones
GRCH GRCH 1fc From Mine To Yours, Ray Jones, Kristy Jo Jones

Vizsla, 2 Entries
Judge Tami Hayden
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr, Susan Dellapenta

Gun Dog Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) English Cocker Spaniel, CH Jerabe Goldengait Blast D Past
2nd) Golden Retriever, CH Golden Rose Light My Fire
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, Listed Entry
4th) Vizsla, CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Tami Hayden
CH BOB UFA CH'PR'Helderberg's Little Laramie, Melanie A Kutska, Helen M Kutska
RCH GRCH'PR'Hot Shenandoah Shawnee V Mak's, Helen M Kutska, Melanie A Kutska
GRCH GRCH'PR'Hot Shenandoah Cheyenne At Mak, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

American Eskimo, 1 Entry
Judge Tami Hayden
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

Hokkaido, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Female Puppy BF BOB CH Bian Yuka, Lex Blanton, Stephanie Abel, Kiran Blanton

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Female Puppy BF BOB CH Sstarblacice Bootscootn Boogie, Jennifer Williams, Michelle Wasielewski

Northern Breed Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me
2nd) Hokkaido, CH Bian Yuka
3rd) Siberian Husky, CH Sstarblacice Bootscootn Boogie
4th) Alaskan Klee Kai, UFA CH'PR'Helderberg's Little Laramie

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Tracy Doty
GROENENDAEL
Adult Female BFV BF CH UACH Rolin Ridges Jubilant Josie, Carol Denny
MALINOIS
BHM BMV BM BOW BOB CH Lynnhavens Jokers Wild Of Bdck, Lynn J Daniel, Phil Daniel

Border Collie, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Jr. Male BM BOB Avatar's Catfish Of Bayshore, Stacy Einck-paul, Diana Smith, Nancie Mages, J Frank Baylis

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Tracy Doty
Jr. Male RBM Lim Aritar Bastet, Keith W Takacs, Amy Morrisson
Int. Male BM BOW UWP CH Filam Xerxes Vomhaus Morrisson, Steven J Siwecki
Female Puppy BF Callie Vom Kunkel, Diane Ronneberg
CH BOB CH Jeaux Vom Haus Morrisson SPOT, Keith Takacs, Amy Morrisson
RCH CH Mojo Von Delacruz, Gloria E Daniels

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Tracy Doty
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Tracy Doty
CH BOB URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Tracy Doty
Adult Female BF BOB Will O'wisp On Thin Ice, Cynthia J Webster And Sarah Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Tracy Doty
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Lynnhavens Jokers Wild Of Bdck
2nd) Old English Sheepdog, URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare
3rd) Pembroke Welsh Corgi, URO2 CH Lca Little Sherman Tank
4th) German Shepherd Dog, CH Jeaux Vom Haus Morrisson SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Tami Hayden
Female Puppy RBF 'PR'Ka's Shaw's Chocolate Starfish, Warren Shaw
Jr. Female BF BOB CH Storytime's Candle In The Wind, Ruth K Teeter
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Shaw's Girls Got Rhythm, Warren Shaw

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Tami Hayden
CH CH Private Stock Thisishow We Do It, Tyler Crane
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Terrier Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Storytime's Candle In The Wind

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Tami Hayden
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB UWP CH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Chihuahua, 3 Entries
Judge Tami Hayden
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Blueridge Under The Sea At Zeleys, Shirley Myall
GRCH BOB GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys, Shirley Myall

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Int. Male BM BOB CH M.t.o. Life In The Fast Lane, Stephanie Fedder

Papillon
Judge Tami Hayden
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Tami Hayden
1st) Chihuahua, GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys
2nd) American Bully, UWP CH Mr Polo
3rd) Chinese Crested, CH M.t.o. Life In The Fast Lane

BIS Belgian Shepherd Dog, CH Lynnhavens Jokers Wild Of Bdck, Lynn J Daniel, Phil Daniel
RBIS Chihuahua, GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys, Shirley Myall